Proaktywne sposoby obrony danych

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, nie ma strategii ofensywnych, a jedynie defensywne.

Tradycyjne podejście opiera się na strategiach zapobiegawczych – tak jakby utwardzona powłoka otaczała system informatyczny firmy. Podejście to zakłada, że incydenty związane z bezpieczeństwem cybernetycznym stanowią wyjątek, a nie częste, ciągłe, coraz bardziej twórcze próby naruszania danych.

Istnieje jednak alternatywne podejście o nazwie “Defense in Depth” – wzorowane na konwencjonalnej strategii wojskowej – które jest znacznie bardziej skuteczne. Zamiast koncentrować wszystkie zasoby na linii frontu, strategia “Defense in Depth” ma obrońców rozmieszczonych na szeregu wcześniej zaplanowanych pozycji – w szeregu warstw – z których mogą oni

korzystnie zaatakować nadchodzącego wroga.

Możesz przystosować Defense in Depth do własnych potrzeb. Pierwsza warstwa to bezpieczeństwo sieci, która analizuje ruch w sieci komputerowej. Firewalle uniemożliwiają dostęp do/od nieautoryzowanych sieci. Dobrą następną warstwą jest dodanie systemów ochrony antywłamaniowej, które współpracują z zaporami sieciowymi w celu identyfikacji potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa i szybkiego reagowania na nie. Inne warstwy, które należy rozważyć dodanie to oprogramowanie antywirusowe, które może skanować w poszukiwaniu podejrzanych wzorców i aktywności, rozwiązania zapewniające integralność danych, które sprawdzają, czy pochodzą one z zaufanego źródła, oraz analizy behawioralne, które sprawdzają, czy nie występują w nich nietypowe zachowania.

Klucz na wynos: Wiele warstw obrony jest lepsze niż poleganie na jednej.

Ponadto do ograniczania ryzyka należy stosować podejście oparte na analizie kosztów i korzyści. Kiedy seryjny napastnik Willie Sutton został zapytany, dlaczego czuł się zmuszony do napadu na instytucje finansowe, odpowiedział: “Tam są pieniądze.” To samo odnosi się do cyberprzestępców. Twoja firma musi zdecydować, które dane są najcenniejsze, a następnie wydać je odpowiednio, aby je chronić.

Musisz zbudować solidny fundament wiedzy na temat swoich danych, aby zrozumieć, co dokładnie posiadasz i jakie są potencjalne zagrożenia dla ich bezpieczeństwa. Pomocnym sposobem określenia wartości konkretnej informacji oraz ryzyka, którym należy zarządzać, jest zastanowienie się nad wpływem, jaki miałaby ona na bezpieczeństwo, gdyby dostała się do domeny publicznej. Co by się stało? Wiele firm ma tendencję do priorytetowego traktowania ochrony poufnych informacji o klientach tylko z tego powodu.

Co więcej, nie jest to już tylko kwestia kradzieży danych, ale także obawy, że dane zostaną zmienione, aby uczynić je bezużytecznymi lub nieprawidłowymi – a Twoja firma może nawet o tym nie wiedzieć!

Dlatego tak ważne jest, aby Twoja firma wdrożyła najbardziej efektywną strategię ochrony ważnych danych. Po ustaleniu krytyczności tego, co musi być chronione, można ustalić priorytety i przydzielić zasoby w celu uniknięcia i złagodzenia zagrożeń bezpieczeństwa cybernetycznego. W tym momencie możesz zdecydować, czy Twoje bezpieczeństwo cyberprzestrzeni

Budżet jest odpowiedni.

Kluczem do skutecznego cyber wellness jest zdolność firmy do oceny, pomiaru, monitorowania i kontroli ryzyka. Większość firm księgowych na ogół koncentruje się na naruszeniach – co tak naprawdę jest tylko aspektem oceny. Muszą one poszerzyć zakres swojej uwagi. Inteligentne firmy księgowe rozumieją, że “cyber wellness” nie jest problemem technicznym, aby być

rozwiązany, ale raczej trwające ryzyko, którym należy zarządzać. Nie można zagwarantować bezpieczeństwa cybernetycznego, ale można na nie zareagować w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób.

Powiązane artykuły

5 Kroki do podjęcia, gdy klient grozi pozwem sądowym

Kalkulator szacunkowy online IRS Revamps