Program amnestii podatkowej zaskakująco udany w stanie Waszyngton

Setki firm, które w jakiś sposób wymykały się wykryciu przez stanowe władze podatkowe, pomogły zwiększyć zaangażowanie Waszyngtonu w program amnestii podatkowej, który odniósł znacznie większy sukces niż przewidywano.

Urzędnicy państwowi mieli nadzieję, że firmy zapłacą 24 miliony dolarów z tytułu podatków. Zamiast tego, stan otrzymał 263,4 miliona dolarów. Samorządy miały nadzieję na około 4 miliony dolarów, ale otrzymały nieco mniej niż 57 milionów dolarów.

W ramach trzymiesięcznego programu, który zakończył się 30 kwietnia, przedsiębiorstwa mogły płacić zaległe podatki bez konieczności płacenia skumulowanych odsetek i kar.

Seattle Post-Intelligencer podał, że złożono 10 968 wniosków. Urzędnicy przyjęli 81 procent z nich, głównie z małych firm o rocznym przychodzie brutto poniżej 1 miliona dolarów.

Niektóre z tych przedsiębiorstw – dyrektor ds. dochodów państwa Suzan DelBene powiedziała, że jest ich mniej niż 1000 – nie były nawet zarejestrowane na państwowych listach podatkowych. Przedsiębiorstwa te przyczyniły się do uzyskania wyższego niż oczekiwany przychodu. Teraz państwo może się upewnić, że przedsiębiorstwa te będą przestrzegać przepisów podatkowych w przyszłości, powiedział DelBene Olympian .

Waszyngton boryka się z deficytem 5 miliardów dolarów, więc wiadomość o udanym programie amnestii została okrzyknięta sposobem na pomoc w negocjacjach budżetowych.

«To są pieniądze, które zostały już zebrane w tym roku fiskalnym», powiedział gubernator Chris Gregoire na Kapitolu, zgodnie z Olimpijczykiem . «To jest gotówka w ręku. Daje nam krytyczne dolary, by wypełnić bieżącą (budżetową) lukę.»

Program ten, pierwszy dla Waszyngtonu, zniósł kary i odsetki od stanowego podatku od działalności gospodarczej i okupacji, stanowego podatku od użyteczności publicznej oraz stanowych i lokalnych podatków od sprzedaży i użytkowania, które mogą obejmować podatki od żywności i napojów w hrabstwie King, podatki od wynajmu samochodów i inne, według Waszyngtońskiego Departamentu Dochodów.