Program stypendialny AICPA ma na celu zwiększenie liczby studentów na wydziale rachunkowym studiów doktoranckich

przez Deanna C. White

Jesienią 2009 r., kiedy większość młodych specjalistów i absolwentów szkół wyższych miała trudności ze znalezieniem niemalże dowolnego stanowiska na zdziesiątkowanym amerykańskim rynku pracy, Denise Hanes, odnosząca sukcesy starsza współpracowniczka PricewaterhouseCoopers (PwC) w Filadelfii, zrobiła to, co wielu mogło uznać za nie do pomyślenia.

Swoją bezpieczną i stosunkowo bardziej lukratywną karierę zawodową zostawiła w firmie, aby uzyskać tytuł doktora rachunkowości na Bentley University w Bostonie, Massachusetts, w ramach programu stypendiów doktoranckich w zakresie rachunkowości (ADS) prowadzonego przez American Institute of Certified Public Accountants (AICPA).

“Naprawdę podobała mi się moja praca w PwC, ale po czterech latach chciałem się naciskać, żeby spróbować czegoś innego. Chciałem poszerzyć swój zestaw umiejętności”, powiedział Hanes. “Podoba mi się otoczenie uniwersyteckie, i naprawdę lubię móc rozmawiać koncepcyjnie o sprawach. To właśnie przyciągnęło mnie na studia.”

Hanes jest tylko jednym ze 120 badaczy księgowości, którzy realizują swój doktorat z rachunkowości w ramach programu ADS. Kadra naukowców będzie wynikać z tego, co AICPA uważa za rychły i krytyczny niedobór kierunków studiów doktoranckich w zakresie rachunkowości.

Zapewni on także kadrze wykładowców najnowsze, rzeczywiste doświadczenia w zakresie audytu i podatków.

“Ponieważ uważamy, że istnieje nadchodzący niedobór wydziału doktora rachunkowości, który jest niezbędną i integralną częścią łańcucha dostaw zawodu księgowego, AICPA ustanowiła Program Doktorancki Stypendiów Rachunkowości”, Prezes i CEO AICPA Barry C. Melancon powiedział członkom Podkomisji Izby ds. Rynków Kapitałowych i Przedsiębiorstw Sponsorowanych przez Rząd 28 marca. Rynków Kapitałowych i Przedsiębiorstw Sponsorowanych przez Rząd 28 marca

“Przy zobowiązaniach finansowych przekraczających 17 milionów dolarów, celem programu jest zwiększenie obecnej puli doktorantów o 120 doktorów do 2016 roku. Ten program powinien również zwiększyć dostępność i jakość programów księgowych w całym kraju”, zeznał Melancon.

Oto kilka kluczowych faktów dotyczących programu, według Steve’a Matzke, starszego menedżera programu ADS:

 • Program został opracowany w 2006 roku przez ówczesnego prezesa Fundacji AICPA Billa Ezzella.
 • Budowanie solidnego zaplecza wydziału księgowości było zaleceniem zawartym w raporcie z marca 2008 r. przygotowanym przez Podkomitet ds. Podkomitet zatwierdził zwiększenie liczby członków wydziału księgowości poprzez finansowanie publiczne i prywatne.
 • Program został zaprojektowany w celu stopniowego zwiększenia obecnej liczby doktorantów w dziedzinie podatków i audytu.
 • Według American Accounting Association (AAA) największe zapotrzebowanie na studia doktoranckie miało miejsce w dziedzinie audytu i podatków, gdzie zapotrzebowanie na studia doktoranckie byłoby zaspokojone odpowiednio tylko w 22,8 % i 27,1 %.
 • W czasie ustaleń AAA, średni wiek profesora wynosił pięćdziesiąt pięć lat lub więcej, wiodący liderzy programów, którzy w nadchodzących latach będą realizować programy emerytalne, spowodują jeszcze większy drenaż na puli doktorantów.
 • Do 2009 roku Fundacja AICPA, pełniąca funkcję administratora programu ADS, zabezpieczyła zobowiązania w wysokości 17 mln USD od 120 organizacji, w tym wielu największych w kraju publicznych firm księgowych, państwowych towarzystw CPA oraz samej AICPA, do współpracy z uniwersytetami i szkołami wyższymi w celu zwiększenia puli doktoratów.

Szczegóły robocze programu ADS obejmują:

 • Program został uruchomiony w 2008 roku. Jego celem jest stworzenie 120 nowych tytułów doktora rachunkowości do 2016 roku.
 • Wstępny program jest opracowany tak, aby mieć i ośmioletni okres życia; cztery lata na wybór kandydatów i cztery lata na ich rozwój jako doktorów.
 • Wszyscy kandydaci zostali wybrani. Ostatnia wybrana klasa rozpocznie zajęcia jesienią 2012 roku.
 • Program będzie finansował edukację każdego kandydata kosztem 120.000 dolarów (30.000 dolarów rocznie) przez okres czterech lat. Jeśli wymagany jest piąty rok, szkoła lub uniwersytet pokryją ten koszt.
 • Według Matzke’a, pula kandydatów jest niezwykle zróżnicowana: wiek waha się od dwudziestu ośmiu do czterdziestu dwóch lat, a pula jest podzielona w przybliżeniu 50/50 pomiędzy kandydatów płci męskiej i żeńskiej.
 • Jest więcej kandydatów na audytorów, około dwóch trzecich puli, niż kandydatów podatkowych.
 • Uczestniczące uniwersytety i college’e obejmują cały kraj i obejmują Rutgers University, University of Illinois i University of Colorado.

Matzke powiedział, że motywacja dla uczestniczących w programie szkół i część tego, co sprawiło, że program odniósł taki sukces, jest podwójna:

 1. Uczelnie wiedzą, że pula talentów, którą otrzymują, została już sprawdzona, więc wiedzą, że naprawdę otrzymają najlepszych kandydatów.
 2. Finansowanie w ramach Programu ADS rekompensuje ogromny drenaż finansowy, jaki doktorant stawia na uczelni, pozwalając jej na przyjęcie większej liczby kandydatów.

“Uniwersytety mają limit liczby doktorantów, których mogą zaakceptować. Wcześniej mogli przyjąć tylko dwóch kandydatów, ale teraz mogą przyjąć trzech, ponieważ program ADS sfinansuje trzeciego”, powiedział Matzke.

A co z motywacją zawodu księgowego do wspierania programu? To namacalnie oczywiste, ale głębokie, powiedział Matzke.

“Zapisy do programów księgowych sięgają historycznych poziomów i to właśnie te programy dostarczą talentów do zawodu. Zawód potrzebuje największych talentów i potrzebuje najlepszych pedagogów do przygotowania tego talentu”, powiedział Matzke.

Program ADS nie przyjmuje obecnie wniosków, ale na jesieni 2012 r. przedstawi aktualne informacje na temat przyszłych planów dotyczących programu. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową Programu ADS.

Artykuły pokrewne:

 • Ogłoszono zwycięzców konkursu AICPA “Start Here, Go Places”
 • AICPA ogłasza utworzenie nagrody Maximo Mukelabai
 • Zadzwoń do wszystkich przyszłych CPA! Strona internetowa AICPA ‘Start Here, Go Places’