Program Uczy Uczniów Lekcje Finansowe

przez Deanna C. White

Uczniowie w prawie 500 klasach piątej i szóstej w Ohio zamienili wyimaginowaną wycieczkę do parku dla psów w ważną lekcję edukacji finansowej tej jesieni, gdy grali w rundę popularnej gry planszowej FETCH!® sponsorowanej przez Ohio Society of CPA (OSCPA) i Ohio CPA Foundation.

FETCH!, co oznacza Financial Education Teaches Children Healthy Habits®, teraz w trzeciej klasie, uczy uczniów, jak mądrze budżetować i wydawać pieniądze, unikać zadłużenia i oszczędzać na deszczowy dzień, aby zapewnić zdrową przyszłość finansową.

Program jest prezentowany studentom przez CPA w Ohio i innych wolontariuszy.

Gra planszowa FETCH! obraca się wokół wyimaginowanego parku dla psów, gdzie zespoły studentów zabierają swoich nowych wyimaginowanych najlepszych przyjaciół. Uczniowie są następnie odpowiedzialni za ustalenie, jak wywiązać się z obowiązków finansowych związanych z byciem dobrym właścicielem zwierzęcia.

Wolontariuszka OSCPA Linda Zevnik z CPA oraz jej współpracownicy z Howard, Wershbale & Co w Beachwood, Ohio, zaprezentowali grę klasom piątym w Kenston Intermediate School w Chagrin Falls, Ohio. Zevnik powiedział, że uczniowie musieli rozliczyć się z wydatków związanych z codziennym posiadaniem zwierząt, takich jak jedzenie, smycz, obroża i kości psa. Musieli też płacić za pielęgnację, szczepienia i nieoczekiwane, jak np. awaryjna wycieczka do weterynarza lub następstwa «spotkania ze skunksem».

Uczniowie zarabiali pieniądze na zakup podstawowych artykułów dla zwierząt domowych, ucząc swoich poetów nowych sztuczek, przechodząc przez szkołę posłuszeństwa lub uderzając w nią z rozmachem w konkursie fotograficznym dla zwierząt domowych. Następnie doskonalili swoje umiejętności finansowe, śledząc swoje wydatki i zarobki w rejestrze kont oszczędnościowych.

Pod koniec gry, Zevnik powiedział, że drużyna z całym wymaganym zapasem psów i największą ilością pieniędzy na koncie oszczędnościowym wygrała mecz i została ogłoszona «Top Dog».

Nauczycielka piątej klasy Kenston, Stephanie Olup, powiedziała FETCH!, a lekcje wzorowane przez Zevnik i jej współpracowników, dostarczyły konkretnego, przyjaznego dziecku pojazdu, dzięki któremu uczniowie mogą rozpocząć naukę podstawowych umiejętności finansowych, takich jak bilansowanie książeczki czekowej, prowadzenie budżetu i oszczędzanie na wypadek sytuacji kryzysowych.

Są to umiejętności, zdaniem Olupa, zarówno wychowawcy, jak i rodzice muszą uczyć swoje dzieci – zwłaszcza w dzisiejszej gospodarce, gdzie zadłużenie osobiste rośnie gwałtownie, a dług publiczny nadal rośnie.

«Szczerze mówiąc, kiedy patrzymy na nasz dzisiejszy świat, widzimy jak nasze umiejętności zarządzania pieniędzmi (rozpadły się) na przestrzeni lat», powiedział Olup. «Ten program uczy dzieci rozumienia znaczenia pieniędzy, budżetowania i oszczędzania. Uczy ich, że nie można żyć w świecie kredytu. Pomaga im uświadomić sobie, że «muszę zarobić własne pieniądze, aby kupić potrzebne mi rzeczy».

Ostatnie badania potwierdziły jej teorię.

Według OSCPA, w badaniu przeprowadzonym w 2012 roku przez Narodową Fundację Poradnictwa Kredytowego, 56 procent dorosłych przyznaje, że nie ma budżetu. Ponadto 39 proc. z miesiąca na miesiąc przenosi zadłużenie na karcie kredytowej, a dwaj na pięciu mówią, że oszczędzają mniej niż rok temu.

Ponadto, według OSCPA, ostatnie badanie przeprowadzone w USA na zlecenie American Institute of CPA (AICPA) wykazało, że większość rodziców nie angażuje swoich dzieci w istotne rozmowy na temat pieniędzy. Tylko 13 procent rodziców codziennie rozmawia ze swoimi dziećmi o finansach, podczas gdy trzech na dziesięciu rodziców nigdy lub rzadko rozmawia z dziećmi o finansach.

Zevnik powiedział, że ma nadzieję, że programy takie jak FETCH! pomogą zaradzić temu niedopatrzeniu, służąc jako trampolina do dyskusji finansowych w rodzinie.

«Nie mogę sobie wyobrazić, że dziecko nie wróci do domu i nie porozmawia o tym, co robiło w szkole tego dnia po tym, jak zagrało w taką grę jak FETCH! . . . . . .nawet jeśli to tylko rozmowa w sklepie spożywczym», powiedział Zevnik. «W pewnym sensie jest to tylko gra i zabawa, ale także sprawia, że finanse stają się dla dzieci codziennością. Takie programy jak ten dają rodzicom możliwość rozpoczęcia rozmów finansowych i dają dzieciom przewagę w zrozumieniu pieniędzy i znaczenia planowania na przyszłość».

FETCH! został stworzony przez OSCPA i jej filię charytatywną, Fundację Ohio CPA, pod kierunkiem nauczycieli podstawowych i twórcy programu nauczania. Zawiera on komponent testowy, który pozwala stwierdzić, czy uczniowie zdobyli podstawową wiedzę na temat warunków finansowych.

Artykuły pokrewne:

  • Pieniądze mają niski priorytet w rozmowach między rodzicami a dziećmi
  • Texas CPAs Sugerują zabawki, które uczą dzieci o oszczędzaniu, budżetowaniu, inwestowaniu