Propozycja nowego budżetu Obamy: 3 miliony dolarów Cap na IRA

przez Ken Berry

Nowy plan budżetowy, który prezydent Obama ujawni 10 kwietnia, zawiera bezprecedensowy świst podatkowy dla osób oszczędzających na emeryturę: Nowy limit 3 milionów dolarów na aktywa IRA i inne konta emerytalne. Administracja prezydenta Obamy przewiduje, że ta zmiana prawa podatkowego przyniesie 9 miliardów dolarów przychodów w ciągu następnej dekady.

Propozycja może być lekko zaskakująca, ale nie jest szokująca. «To jeden z pomysłów, na który musimy spojrzeć, ponieważ potrzebujemy dodatkowych dochodów», powiedział przedstawiciel Sander Levin (D-MI). Kwestia ta pojawiła się w zeszłym roku, kiedy ujawniono, że republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney miał w pewnym momencie ponad 100 milionów dolarów w IRA, prawdopodobnie głównie z powodu swoich szczęśliwych inwestycji w Bain Capital.

Obecnie nie ma żadnych ograniczeń co do kwoty, jaką podatnik może zarobić w przedsiębiorstwie IRA podlegającym opodatkowaniu. Jeśli dokonujesz wpłaty na tradycyjne konto IRA, roczna wpłata na rok 2013 jest ograniczona do $5,500 (od $5,000 w 2012), plus możesz dodać kolejne $1,000 jeśli masz 50 lat lub więcej. Te same limity dotyczą wpłat na konta Roth IRA lub dowolnej kombinacji tradycyjnych i Roth IRA.

Zazwyczaj podatnik nie gromadziłby prawie 3 milionów dolarów, wpłacając rocznie na konto IRA. Jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, w tym specjaliści, tacy jak lekarze i prawnicy, mogą wpłacać do $51,000 na konto uproszczonego planu emerytalnego IRA (SEP-IRA) na rok 2013. Dla tych osób, o wiele łatwiej jest zbliżyć się lub przekroczyć granicę 3 milionów dolarów bez nadzwyczajnych środków.

Podobnie, pracownicy, którzy pracują w firmie z planem 401(k) mogą zdecydować się na odroczenie do 17,500 $ wynagrodzenia do planu, plus kolejne 5,500 $, jeśli mają pięćdziesiąt lat lub więcej. Ponadto, pracownicy odchodzący na emeryturę często zwalniają aktywa z planu 401(k) z podatku na tradycyjne konto IRA.

Limit w wysokości 3 milionów dolarów wystarczyłby na sfinansowanie rocznych wypłat w wysokości 205 000 dolarów na emeryturę. 5 kwietnia Biały Dom wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że niektóre zamożne osoby mogą «zaoszczędzić wiele milionów dolarów na tych kontach, znacznie więcej niż jest potrzebne do sfinansowania rozsądnych poziomów oszczędności emerytalnych». Wynika z tego, że nagromadzenie zapewniające wypłatę ponad 205 000 dolarów jest «nierozsądne».

Jak dotąd nie mamy żadnych szczegółów na temat tego, jak będzie działać proponowany limit. Biały Dom nie powiedział, czy rząd opodatkowałby akumulację powyżej 3 milionów dolarów, czy też uniemożliwiłby osobom oszczędzającym na emeryturze wpłacanie składek na swoje konta po osiągnięciu progu. Niejasne jest również, czy ograniczenie to wpłynie na konta Roth IRA. Ponieważ właściciele kont Roth IRA zostali już opodatkowani od kwot przeliczonych z tradycyjnego konta IRA, kwalifikowane wypłaty z konta Roth istniejące od co najmniej pięciu lat są w 100% wolne od podatku. Jeśli konta Roth IRA są zwolnione z limitu 3 milionów dolarów i planują aktywa, to jeszcze bardziej uatrakcyjni to urządzenie emerytalne.

Oczywiście, nałożenie dolarowego limitu na oszczędności emerytalne jest dalekie od zaistnienia. Zwolennicy podatków i inne grupy już ustawiają się w kolejce do protestowania przeciwko proponowanej zmianie.

Powiązany artykuł:

  • Obama Pushes for Mandatory Retirement Savings Plans
  • IRS do 2010 Roth Converters: Pay the Piper!