Przestawienie się Stanów Zjednoczonych na terytorialny system podatkowy podobny do tego, z którego korzysta wiele innych krajów, może skłonić setki przedsiębiorstw o ograniczonych możliwościach finansowych do przeniesienia dochodów za granicę. Ale strata podatkowa byłaby skromniejsza niż się obawiają niesprawiedliwi, jak wynika z niedawnego badania opublikowanego przez American Accounting Association.
The findings of The Effect of Financial Constraints on Income Shifting by US Multinationals, published in the November issue of The Accounting Review , comes at a time when corporate tax avoidance and reform of international taxation is high on legislators’ agendas.
Kluczowe kwestie są dwojakie: jak zmienić sposób opodatkowania zagranicznych zarobków osób prawnych w USA, który na poziomie 35 procent jest najwyższy na świecie i motywuje firmy do utrzymywania dochodów za granicą. I czy przejście na system terytorialny, który zwalnia z podatku dochodowego od osób prawnych dochody z zagranicy, uszczupliłoby dochody podatkowe?
Z badania wynika, że w rzeczywistości setki obecnie ograniczonych finansowo przedsiębiorstw przeniosłoby dochody za granicę. Autorzy Scott D. Dyreng of Duke University i Kevin S. Markle z University of Iowa oparli swoje ustalenia na wpływie ograniczeń finansowych (brak łatwo dostępnych środków pieniężnych na pokrycie wydatków krajowych) na przesunięcie dochodów przez 2.058 firm międzynarodowych z siedzibą w USA w latach 1998-2011. Profesorowie ostrzegają jednak, że ich ustalenia nie obejmują wszystkich amerykańskich korporacji międzynarodowych.
Gdyby w tym czasie istniał system terytorialny, firmy z ograniczeniami finansowymi w badaniu przeniosłyby ze Stanów Zjednoczonych 80 miliardów dolarów więcej swoich dochodów. Zakładając, że firmy płaciły 35 proc. korporacyjnej stawki od dochodu, który nie został przeniesiony, rząd federalny straciłby 28 mld dolarów w ciągu 14 lat.
«Szacujemy, że firmy z ograniczeniami finansowymi odprowadzają o 20 procent mniej z góry ustalonych dochodów niż firmy bez ograniczeń», napisali profesorowie. «Tłumacząc ten procent na wartości dolarowe, średnia (mediana) ograniczona firma przenosi 16 mln dolarów (7 mln dolarów) z USA każdego roku, podczas gdy średnia (mediana) nieograniczona firma przenosi 321 mln dolarów (134 mln dolarów) z USA każdego roku».
Profesorowie szacują, że przejście na czysto terytorialny system podatkowy zwiększyłoby o 8 procent przychód z zagranicy przenoszony przez amerykańskie korporacje międzynarodowe.
W międzyczasie firmy, które nie są ograniczone finansowo i nie muszą korzystać z zagranicznych zarobków, aby płacić wydatki w kraju, mogą pozwolić na to, aby zyski siedziały w krajach o niższym opodatkowaniu i odłożyć na później płacenie federalnych podatków od nich. Profesorowie stwierdzają, że jest to de facto system terytorialny.
Aby jednak uzyskać te korzyści, firmy amerykańskie muszą zostawić za sobą zarobki za granicą i ponieść koszty uwięzienia ich w obcych jurysdykcjach, stwierdzają autorzy.
«Badania sugerują, że uwięzione zyski powodują tarcia na wewnętrznych rynkach kapitałowych, zwiększając zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne», napisali. «W związku z tym, jeśli amerykańska firma jest ograniczona finansowo w taki sposób, że zewnętrzne finansowanie krajowych potrzeb gotówkowych jest zbyt kosztowne, pozostawienie dochodów za granicą może nie być opłacalne».
Profesorowie nie badali przenoszenia się, które może mieć miejsce wśród zagranicznych filii korporacji amerykańskich i nie badali przenoszenia się do lub ze Stanów Zjednoczonych przez firmy zagraniczne. Skupili się na tym, jak ograniczenia finansowe współgrają z amerykańską polityką podatkową w zakresie opodatkowania na całym świecie z odroczeniem w celu wpłynięcia na wysokość dochodów, które są przenoszone ze Stanów Zjednoczonych przez amerykańskie przedsiębiorstwa międzynarodowe.