Proszę, nie zabijaj klientów!

Każdej wiosny kupuję wspaniałą wiszącą sadzarkę za 50 dolarów do mojego przedniego ganku. Żywe purpury i różowe, pełne i bujne… Znasz ten rodzaj. W maju, ta sadzarka dostaje wszystkie TLC mogę dać mu: codzienne podlewanie, nawóz wolno uwalniający, świeżą ziemię doniczkową. Robi się.

I wtedy nadchodzi June.

Szczerze mówiąc, jestem tuż nad tą sadzarką i szybko gasnące kwiaty. Nie mogę sobie pozwolić na 10 minut podlewania jej każdej nocy. A nawóz? Zapomnij o tym.

A potem, lipiec trafia.

Moja sadzarka, niezmiennie, wygląda tak ->. Więc wracam do żłobka i wydaję kolejne 50 dolarów na nową sadzarkę, i powtarzam ten proces jeszcze raz. DUMB!

Utrata istniejących klientów może prowadzić do kosztownych kosztów ponownego przejęcia

Czy ten proces brzmi znajomo? Płacisz za pozyskanie nowych klientów, czy to bezpośrednio przez reklamę, czy też pośrednio przez czas poświęcony na rozwój i nagradzanie źródeł poleceń, tylko po to, by zaniedbywać tych klientów kilka miesięcy lub lat po ich zapisaniu się. Może uda im się to przez zaniedbanie i pozostaną klientem, ale prawdopodobnie tego nie zrobią. To jest drogie, to jest powtarzalne, a co najgorsze, to spowalnia rozwój firmy księgowej.

Jak możesz uniknąć «zabijania» klientów, których już masz?

Wymaga zasobów, aby utrzymać klientów, których masz, ale jest o wiele tańsze, aby utrzymać klientów niż pozyskiwać nowych. Bądź ostrożny i poświęć czas i energię niezbędną do pielęgnowania tych relacji, gdy pojawią się nowi klienci. Solidne narzędzie do zarządzania relacjami z klientami (CRM) pomaga, ale nawet małe firmy posiadające nieformalne narzędzia mogą zarządzać tymi małymi gestami, które w znacznym stopniu przyczyniają się do tego, że dotychczasowy klient pozostaje szczęśliwym i zdrowym członkiem Twojej księgi biznesowej:

  1. Pamiętaj o kamieniach milowych. Tak, osobista notatka, gdy dziecko kończy szkołę jest ładne, ale jeszcze lepiej jest komunikacyjny punkt kontaktowy, który mówi, że chcesz się upewnić, że mama i tata wiedzą o dostępnych ulg podatkowych, jeśli są one finansowanie wydatków na studia, lub pułapek prawnych podpisywania się na kredyt hipoteczny dla nowego dorosłego dziecka. Dzielenie się doświadczeniami pokazuje, że jesteś dla nich ważnym rzecznikiem, który zwraca uwagę na ich życie.

  2. Oferowanie możliwości edukacji o wartości dodanej. Jesteś ekspertem i bez wątpienia zmieniające się ustawodawstwo lub czynniki ekonomiczne w Twojej dziedzinie wiedzy wpłyną na życie Twoich klientów. Czy możesz zorganizować prywatną imprezę dla klientów, aby pomóc im w edukacji na temat zmian i poczuć się pewniej, że jesteś w stanie pomóc im zmierzyć się z nowym krajobrazem?

  3. Podziękuj im za skierowanie. Klienci lubią czuć się doceniani (czyż nie wszyscy?), więc prosta notatka, która odzwierciedla Twoją wdzięczność, może sprawić, że poczuje się jak ważna część Twojej firmy i wysoko ceniona przez Twój zespół.

Pielęgnacja klienta przybiera wiele form, ale zaniedbanie jednej z nich jest proste: po prostu go zignoruj. Możecie być pewni, podobnie jak moja wisząca fabryka w czerwcu, że klient wkrótce zniknie, a wy będziecie musieli ponieść koszty pozyskania nowego. To jest drogie, więc nie zabijaj go!