Przedsiębiorstwa prywatne Wreszcie (w maju) mają swoje własne standardy

przez Scott Appel, CPA

W miarę jak rozwijają swoje prywatne firmy, jedną z ostatnich rzeczy – jeśli nie – na które właściciele chcą poświęcić czas i pieniądze, są skomplikowane wymagania dotyczące sprawozdawczości finansowej. Oczywiście, jeśli firma planuje wejść na giełdę, istnieją dobre powody, aby przestrzegać amerykańskich ogólnie przyjętych zasad rachunkowości (GAAP), ale wiele innych firm chce się skupić na rozwoju swoich firm.

W długiej walce pomiędzy «dużymi» i «małymi» GAAP, nie poczyniono większych postępów w zakresie pomocy mniejszym firmom, które nie mają zamiaru upublicznienia – tym podmiotom, które nie są zmuszone do stosowania sprawozdawczości GAAP. Prywatne przedsiębiorstwa i użytkownicy ich sprawozdań finansowych skarżą się, że GAAP wymagają rachunkowości i sprawozdawczości, które nie są istotne lub przydatne w podejmowaniu decyzji. Twierdzą oni, że ogólnie przyjęte zasady rachunkowości są zbyt skomplikowane i prowadzą do niepotrzebnych kosztów przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz przy świadczeniu usług w zakresie audytu, przeglądu i kompilacji.

Do najczęstszych zastrzeżeń należą: (1) ogólnie przyjęte zasady rachunkowości wymagające dwóch zestawów sprawozdań finansowych i sporządzania sprawozdań własnych «niepewności» w zakresie podatków dochodowych, (2) płacenie za kosztowne wyceny aktywów wycenionych według wartości rynkowej, takich jak papiery wartościowe i nieruchomości według «wartości godziwej» oraz (3) obowiązek sporządzania sprawozdań na temat jednostek objętych konsolidacją.

Pomoc jest w drodze. Sfrustrowani brakiem postępu w zakresie uprawnień, jakie mają – w tym przypadku Fundacja Rachunkowości Finansowej (FAF), organ nadzorujący Radę Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB) – do opracowania wykonalnego zestawu zasad dla firm prywatnych, American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) przeszedł własny proces, aby go opracować. AICPA utworzyła zespół zadaniowy składający się z praktykujących księgowych i pracowników AICPA z małym doświadczeniem biznesowym. Po uwzględnieniu szerokiego zakresu uwag od przedsiębiorców i specjalistów, grupa zadaniowa opublikowała swoje proponowane ramy sprawozdawczości finansowej dla małych i średnich podmiotów (FRF dla MŚP) .

(tixag)

Co to jest FRF dla MŚP i jak mi to pomaga?

Ramy AICPA to system sprawozdawczości, który powinien być popularny zarówno wśród przedsiębiorstw, jak i ich banków. W Stanach Zjednoczonych istnieje ponad dwadzieścia milionów MŚP, które nie muszą przestrzegać zasad GAAP, ponieważ nie są one publiczne, chociaż wiele prywatnych przedsiębiorstw woli przestrzegać zasad GAAP. AICPA nie ma żadnych uprawnień, aby wymagać stosowania jego ram; jednakże po jego spodziewanej publikacji jako dokumentu końcowego w drugim kwartale 2013 r., AICPA ma nadzieję, że stanie się on powszechnie stosowanym standardem. Zasady te mogą być stosowane w każdej branży oraz przez podmioty posiadające lub nieposiadające osobowość prawną.

Dla firm prywatnych wiele z GAAP jest zbyt skomplikowanych i nie ma do nich zastosowania. Proponowane ramy łączą tradycyjne metody rachunkowości z metodami podatku dochodowego, starając się zminimalizować różnice między sprawozdaniami finansowymi spółek a deklaracjami podatkowymi. Jeśli chodzi o ujawnianie informacji, ogólnie przyjęte zasady rachunkowości wiążą się z niezliczoną ilością wymogów sprawozdawczych, podczas gdy większość prywatnych przedsiębiorstw składa sprawozdania tylko do swojego bankiera. FRF dla MŚP nadal zapewnia znaczący zestaw sprawozdań finansowych. Bankierzy przyjmują podejście oparte w większym stopniu na przepływach pieniężnych, a ramy zamierzają to zapewnić.

Na przykład, zgodnie z arkuszem informacyjnym AICPA, nowe zasady ramowe będą stosowane przez właścicieli zarządzających, «którzy opierają się na zestawie sprawozdań finansowych w celu potwierdzenia swojej oceny wyników, tego, co posiadają i co są im winni, oraz w celu zrozumienia przepływów pieniężnych». Założenia te zawierają informacje o innych zabezpieczeniach, które właściciel-menedżer może zastawić w celu zabezpieczenia kredytu, które nie są dostępne w bieżących sprawozdaniach finansowych.

Inne cechy nowych ram

Oprócz powyższego, FRF dla MŚP:

  • Pozwoli jednostkom na stosowanie metody zobowiązań podatkowych przy rozliczaniu podatku dochodowego», tym samym odzwierciedlając to, co jest wykazane w zeznaniu podatkowym jednostki», mówi AICPA. W związku z tym, nie będzie istniało pojęcie podatku odroczonego.
  • Jako podstawę do wyceny aktywów wykorzysta koszty historyczne, a nie wartość godziwą. Drastycznie upraszcza to proces księgowy, czyniąc sporządzanie sprawozdań finansowych mniej kosztownym.
  • Nie będzie stosował skomplikowanych procedur GAAP do rozliczania instrumentów pochodnych, zabezpieczających lub kompensacji zapasów.
  • Nie będzie wymagała kosztownej i czasochłonnej analizy mark-to-market.
  • Nie będzie uwzględniał koncepcji innych całkowitych dochodów określonej w GAAP. Zmiany w kapitale własnym będą odzwierciedlały jedynie wkłady kapitałowe, wypłaty z zysku oraz zysk lub stratę netto.
  • Będzie stosować tradycyjne podejście do rachunkowości najmu, w którym to przypadku najem nie będzie musiał być kapitalizowany i podlegać amortyzacji, lecz raczej będzie wpływać do rachunku zysków i strat.
  • Nie jest zgodny z koncepcją konsolidacji jednostek o zmiennym oprocentowaniu według zasad GAAP. Klasycznym przykładem jest sytuacja, gdy właściciel firmy posiada budynek lub grunt, który firma wykorzystuje za pośrednictwem innego podmiotu i wydzierżawia go firmie. Dobre praktyki rachunkowości mogą wymagać, aby księgi rachunkowe obu podmiotów były skonsolidowane w jedną, w przypadku gdy FRF dla MŚP tego nie robi.
  • Nie stosuje się do GAAP dotyczących wartości firmy i wartości niematerialnych. Wartość firmy powinna być amortyzowana w tym samym okresie, co federalny podatek dochodowy lub, jeśli nie jest amortyzowana z tytułu podatku dochodowego, przez okres ponad dziesięciu lat. W przypadku wartości niematerialnych i prawnych, jeśli jednostka nie może dokonać rozsądnego oszacowania okresu użytkowania, należy przyjąć, że okres ten wynosi dziesięć lat.

Chociaż oczekujemy, że nowe ramy zostaną szeroko przyjęte przez przedsiębiorstwa prywatne, przedsiębiorstwa powinny zawsze brać pod uwagę użytkowników swoich sprawozdań finansowych przed wyborem metody sprawozdawczości. Ramy te mogą nie odpowiadać potrzebom wszystkich, na przykład w przypadku firmy, która spodziewa się wejść na giełdę w ciągu kilku lat, lub gdy firma ma użytkowników, którzy wymagają stosowania zasad rachunkowości GAAP.

Dodatkowo, FASB nadal pracuje nad zestawem rekomendacji dla użytkowników prywatnych firm. I chociaż oba organy wykonały znaczną część pracy wspólnie nad standardami AICPA, Rada Przedsiębiorstwa Prywatnego FASB może stworzyć coś innego, a ostatecznie FASB jest dominującym organem tworzącym zasady w rachunkowości.

Niemniej jednak, dla użytkowników sprawozdań finansowych spółek prywatnych, standardy AICPA obiecują być odpowiednie, użyteczne, skuteczne i tańsze w produkcji.

Artykuły pokrewne:

  • Prywatne spółki akcyjne są w przeważającej mierze zwolennikami odrębnych standardów sprawozdawczości
  • .

  • FASB podgląda standardy firmy prywatnej za pomocą innego obiektywu
  • .

O autorze:

Scott Appel, CPA, jest partnerem odpowiedzialnym za biuro Orange County w Hein & Associates LLP, firmie świadczącej kompleksowe usługi w zakresie rachunkowości publicznej i doradztwa, posiadającej dodatkowe biura w Denver, Houston i Dallas. Specjalizuje się w sprawozdawczości SEC i regularnie konsultuje się z firmami publicznymi i prywatnymi w sprawach związanych ze zgodnością z GAAP. Ze Scottem można się skontaktować pod adresem [e-mail protected] lub (949) 428-0288.