Przenoszę się do chmury: Co, kiedy i jak?

Przez Craiga Sullivana, wiceprezesa i dyrektora generalnego, Netsuite .

Ostatnio rozmowa w dziale IT przedsiębiorstwa przesunęła się dla wielu z “czy powinniśmy przejść do chmury?” na “co, kiedy i jak przechodzimy do chmury”, ponieważ wiele z kluczowych korzyści modelu chmury – zmniejszenie kosztów i kosztów ogólnych zarządzania, elastyczność i skalowalność oraz dostępność – staje się coraz lepiej rozumiane i akceptowane.

Jednak te pytania “co, kiedy i jak” są niezbędne, aby zrozumieć, które z niezliczonych opcji chmury obliczeniowej stanowią najlepsze rozwiązanie problemów, z jakimi borykają się działy IT w dzisiejszym, ograniczonym gotówką świecie. Przetwarzanie w chmurze samo w sobie nie jest panaceum na wszystko w niedomagającym biznesie, ale wyniki starannie przemyślanego przejścia do chmury mogą być niezwykle przekonujące.

W obecnej sytuacji gospodarczej znalezienie możliwości zwiększenia wydajności i wprowadzenia konkurencyjnych innowacji poprzez usprawnienie procesów jest często pierwszym priorytetem (co zostało określone jako takie w niedawnym badaniu Gartnera), a opcje dotyczące platform technologicznych powinny być oceniane w kontekście tego, w jaki sposób pomagają one przedsiębiorstwom zaradzić tamtejszym niedociągnięciom. Czy wąskie gardła w Twojej firmie koncentrują się wokół silosów operacyjnych? Czy Twój dział księgowości postrzega Twój faks jako misję krytyczną? Czy nadal wymagane są ręczne zatwierdzenia i podpisy dla rzeczy, które mogą być obsługiwane online? Gdzie są kolejne możliwości rozwoju i czy Twoje systemy są w stanie sprostać tym wyzwaniom?

To właśnie w tych dyskusjach IT, poprzez zaangażowanie i zrozumienie potrzeb różnych funkcji biznesowych, może najefektywniej sformułować swoją strategię Cloud.

Tactical vs. strategic approach

Zbyt taktyczne obłożenie chmury może prowadzić do niepotrzebnych inwestycji. Weźmy pod uwagę przypadek wydawnictwa internetowego Yudu Media. Początkowa inwestycja w Salesforce.com została ostatecznie odpisana, gdy kierownictwo firmy pogodziło się z ograniczeniami usługi, która dotyczyła tylko jednego aspektu działalności biznesowej firmy – w tym przypadku sprzedaży i marketingu. Kilka miesięcy po pierwszym przejściu firma zdała sobie sprawę, że musi pójść dalej w eliminowaniu wysp operacyjnych i przeniosła swoją podstawową działalność do pakietu aplikacji w chmurze, który odpowiedział na jej wyzwania związane z procesami biznesowymi w zakresie marketingu, sprzedaży i księgowości. Dla Yudu Media, alternatywą było stworzenie “kuli włosowej” różnych systemów, luźno połączonych z innymi systemami informatycznymi w chmurze i na miejscu, które byłyby niemożliwe do bezproblemowej integracji i kosztowałyby fortunę na utrzymanie i aktualizację later.

W wielu przypadkach jest już oczywiste, że kwestia ta jest szersza niż potrzeby jednego działu. Justoffbase, reseller narzędzi Bury-St-Edmunds zajmujący się sprzedażą narzędzi dla majsterkowiczów, to firma, która wcześniej prowadziła swoje zapasy i dane klientów w formie arkusza kalkulacyjnego, przetwarzała zamówienia za pomocą terminala i wiązała cały proces ręcznie. Dla jego zarządzania, połączenie różnych funkcji było kluczowe i wprowadzenie klucza automatyzacji w celu skalowania działalności. Posiadanie oddzielnych aplikacji w użyciu przez finanse, obsługę klienta, zespoły zarządzające zapasami itd. było problemem, a przejście do chmury na indywidualnej platformie bez łączenia procesów nie byłoby pomocne – nawet gdyby dotyczyło to niektórych specyficznych problemów, z którymi borykała się funkcja przedsiębiorstwa.

Wszystko to nie oznacza, że przeniesienie jednego działu lub potrzeby funkcjonalnej do chmury nie jest wielkim posunięciem jako pierwszy krok szerszej strategii; wiele firm robi dokładnie to i uzyskuje wspaniałe rezultaty z uwolnienia się od kajdan starzejących się, nieelastycznych systemów. Nie należy raczej oczekiwać, że rozwiąże to wszystkie inne problemy związane z obecnymi systemami informatycznymi – w rzeczywistości może to posłużyć do ich ujawnienia, ponieważ dział, który obecnie korzysta z nowoczesnej technologii, jest utrudniony przez wolne tempo pracy reszty organizacji, która nie została jeszcze zaktualizowana do wersji Cloud.
.

Jedną z największych zalet wielu platform zarządzania biznesem w chmurze jest obietnica “otwartej” sieci tworzenia aplikacji. Systemy, które oferują możliwości typu platforma jako usługa, pomagają “zabezpieczyć” każdą inwestycję w przyszłości, zapewniając możliwość dalszej łatwej konfiguracji lub dostosowania wdrożenia w miarę rozwoju firmy i nieuniknionych zmian potrzeb. Ponadto chmura oznacza, że systemy te mogą być łatwiej zintegrowane z innymi aplikacjami biznesowymi. Powinieneś mieć jednak świadomość, że stworzenie zbyt dużej złożoności integracji w chmurze prawdopodobnie narazi Cię na te same wyzwania, które miałeś, wdrażając wiele różnych systemów na własną rękę – kula włosowa w chmurze to wciąż kula włosowa.

Efektywność a innowacyjność

W połączeniu z oceną potencjału chmury w zakresie usprawnienia operacji, przedsiębiorstwa analizujące swoją strategię chmury powinny wziąć pod uwagę, że nowa technologia nie tylko pozwala nam robić te same rzeczy sprawniej, ale co ważniejsze, pozwala na zupełnie nowe sposoby prowadzenia działalności. Tam, gdzie firma mogła wcześniej przechowywać duże zapasy produktów, może być w stanie przekazywać zamówienia bezpośrednio do swoich dostawców w czasie rzeczywistym, obniżając koszty utrzymywania zapasów przy jednoczesnym zachowaniu dobrego poziomu reakcji na potrzeby klientów. Jeśli księgowość, handel elektroniczny, klienci i systemy finansowe są ujednolicone, łatwiej jest eksperymentować z wieloma kanałami sprzedaży – zarówno online jak i offline – wykorzystując ten sam magazyn centralny i inwestycje w stock.
.

Biznes oparty na usługach może zapewnić konsultantom możliwość bezpośredniego przedkładania arkuszy czasu i wydatków do zatwierdzenia w systemie – usprawniając proces śledzenia projektów i przyspieszając cykl rozliczeniowy – lub, w rzeczy samej, publikowania aktualizacji statusu projektu i innych zabezpieczeń w bezpiecznym portalu klienta online, poprawiając komunikację z klientem.

Każda firma może zastanowić się nad przekształceniem swojej komunikacji z klientami poprzez monitorowanie i angażowanie ich bezpośrednio z ich platformy zarządzania biznesem za pośrednictwem mediów, które mają dla nich znaczenie – od Twittera po Facebook i back.
.

W celu zapewnienia, że pozostaną one konkurencyjne i będą się rozwijać, ważne jest, aby firmy oceniające te platformy nie tylko patrzyły na powielanie tego, co robią teraz w chmurze – ale starały się wykorzystać okazję do zrobienia czegoś innego.

Zadawanie pytań

Chociaż jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami chmury obliczeniowej jako modelu, na którym powinna opierać się informatyka przedsiębiorstw, jesteśmy również głęboko przekonani, że ponowne utworzenie obecnych systemów i procesów w chmurze nie pomoże w rozwiązaniu podstawowych problemów, które należy rozwiązać w obliczu trwających zawirowań makroekonomicznych.

Zamiast tego, patrząc na swoją podstawową działalność i identyfikując problemy związane z procesami, które stwarzają trudności dla pracowników i ograniczają działalność w dzisiejszych czasach, będziesz w lepszej pozycji do opracowania całościowej strategii chmury. Zadając trudne pytania – jak możesz lepiej zapewnić swoim pracownikom możliwość współpracy w najlepszym interesie klienta i firmy? Jak można zminimalizować ponowne wprowadzanie danych pomiędzy systemami działowymi? W jaki sposób można osiągnąć holistyczny obraz wyników biznesowych w czasie rzeczywistym – lokalnie i globalnie? Czy poza usprawnieniem procesów, platformy, które oceniasz, dają jakąkolwiek możliwość rozwoju Twojego podstawowego modelu biznesowego?

Zajęcie się tymi i nie tylko tymi pytaniami jest fundamentalną częścią Twojej drogi do chmury – zrozumienie potrzeb firmy i tego, jak wybrane przez Ciebie systemy oparte na chmurze mogą pomóc w ich zaspokojeniu, zapewni Twojej firmie możliwość konkurowania i rozwijania się w dzisiejszym środowisku biznesowym.

Przedrukowano z naszej siostrzanej strony, BusinessCloud9