Przepłacić karę podatkową Obamacare? Ulga jest dostępna

Zazwyczaj IRS musi się martwić o podatników, którzy nie płacą żadnego z podatków, które są im należne lub znacznie zaniżają swoje zobowiązania podatkowe. Ale tym razem jest wręcz przeciwnie.

Zgodnie z półrocznym raportem dla Kongresu, wydanym niedawno przez Krajową Rzeczniczkę Podatników Ninę Olson, ponad 300.000 podatników nadpłaciło karę podatkową wymaganą na 2014 r. na mocy ustawy Affordable Care Act, ustawy o masowej opiece zdrowotnej znanej jako Obamacare. Średnia nadpłata wyniosła 110 dolarów.

National Taxpayer Advocate jest nadzorcą publicznym, który śledzi działalność IRS i jest zobowiązany przez prawo do sporządzania dwa razy w roku sprawozdania na temat stanu spraw agencji podatkowej.

Ten najnowszy âglitchâ» w systemie Obamacare ma związek z karą za niedotrzymanie indywidualnej płatności z tytułu współodpowiedzialności (ISRP) zgodnie z ustawą o przystępnej cenie opieki. Podatnicy, którzy nie przestrzegają mandatu do nabycia co najmniej minimalnego ubezpieczenia zdrowotnego, są karani w wysokości 95 dolarów na osobę (47,50 dolarów na każde dziecko poniżej 18 roku życia), do maksymalnej rodziny w wysokości 285 dolarów lub 1 procent dochodu gospodarstwa domowego, jeśli jest on większy. ISRP, które weszło w życie w ubiegłym roku, jest wypłacane w momencie składania zeznania podatkowego za dany rok podatkowy.

Ale prawo jest obarczone wyjątkami i zwolnieniami. Przede wszystkim, nie musisz kaszleć o karę, jeśli nie byłeś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego w inny sposób, lub jeśli dochód Twojego gospodarstwa domowego jest poniżej wymaganego progu. Niemniej jednak, Olson mówi w swoim raporcie, że setki tysięcy podatników albo zapłaciło karę ISRP przez pomyłkę, albo błędnie obliczyła kwotę, którą byli winni. Nadpłaty wyniosły łącznie ponad 35 milionów dolarów.

Byłoby rzeczą prostą, gdyby IRS tylko korygował błędy ISRP popełniane przez podatników i ruszył dalej. Jednakże, krajowa agencja podatkowa nie zrobiła tego dla zwrotów za rok 2014 i prawdopodobnie nie rozpocznie automatycznego przetwarzania zwrotów za rok 2015. W związku z tym, że zasoby są już rozciągnięte do maksimum i nadchodzą kolejne cięcia budżetowe, IRS nie wydaje się być w stanie wziąć na siebie tej dodatkowej odpowiedzialności.

Oznacza to, że to podatnicy muszą dochodzić własnych zwrotów za nadpłaty. Ogólnie rzecz biorąc, możesz ubiegać się o zwrot, składając zmienioną deklarację za otwarty rok podatkowy, cofając się o trzy lata od daty początkowej deklaracji. Jest więc jeszcze dużo czasu na odzyskanie nadpłaconej kwoty ISRP. Jeśli podatnik w tej sytuacji przejdzie przez twoje drzwi, masz szansę być natychmiastowym bohaterem.

Wysokość kary przewidzianej w ustawie o niedrogiej opiece zdrowotnej została wpisana w rubryce 61 formularza 1040 w wersji z 2014 roku. Aby poprawić błąd popełniony przez klienta, wystarczy wypełnić formularz 1040X, Amended US Individual Income Tax Return . Na formularzu 1040X znajduje się konkretna linia 9 â, która służy do wprowadzenia zmienionej kwoty ISRP.

A co z rokiem podatkowym 2015? Problemy mogą się pogłębić, ponieważ kara ISRP rośnie w tym roku skokowo. W roku 2015 podatnik, który nie spełnia standardów, musi zapłacić 325 dolarów na osobę (162,50 dolarów dla dziecka poniżej 18 roku życia), maksymalnie do 975 dolarów na rodzinę lub 2% dochodu gospodarstwa domowego, jeśli jest on wyższy.

Jeśli masz jakichś klientów, którzy są zagrożeni tą karą, daj znać.