Przezwyciężanie oporu wobec zmian

Przy wszystkich zmianach w księgowości, biznesie i ogólnie na świecie, po prostu nie ma już miejsca na stagnację. W tym czy innym momencie wszystkie firmy mają pewne wspólne obawy i wyzwania, takie jak odbudowanie zaufania, zaszczepienie poczucia własności, przesunięcie punktu ciężkości strategii lub dostosowanie się do nowych procedur.

Na swojej drodze do zostania skutecznym wykonawcą lub utrzymania swojego statusu, uznaj, że naturalną ludzką odpowiedzią na zmiany jest opór. Ludzie przywiązują się do znanych im sposobów działania, nawet tych, które początkowo uważali za uciążliwe, kosztowne lub nieskuteczne.

Jednostki stawiają opór zmianom; zespoły i grupy stawiają opór zmianom; całe organizacje stawiają opór zmianom. W gruncie rzeczy praca i życie są serią prób opierania się zmianom, wprowadzania ich w życie, a następnie opierania się nowym zmianom.

Opór, jaki księgowi stawiają w obliczu zmian, może być związany z obawą przed zdenerwowaniem ich procedur, systemów lub działań. Rzeczywiście, zawód księgowego w ogóle ma tendencję do przyciągania osób, które szukają porządku i równowagi i które dobrze radzą sobie z wiązaniem luźnych celów.

Być może bardziej niż w innych zawodach, księgowi są predysponowani do przebywania z tym, co się sprawdza. Po co zadzierać z systemami, które posiadają, procedurami, których przestrzegają i ich miarami wydajności, jeśli takie podejście sprawdza się dobrze?

Taka sama sytuacja, jaka ma miejsce w przypadku osób indywidualnych, zdarza się również w firmach, społecznościach, a nawet całych kulturach. Dr John Kenneth Galbraith, zmarły, znany ekonomista z Uniwersytetu Harvarda w Massachusetts, napisał The Nature of Mass Poverty . Badając swoją książkę, odwiedził cztery kontynenty, aby ustalić, dlaczego niektóre cywilizacje pozostają biedne. Zastanawiał się, dlaczego niektóre grupy pozostawały biedne przez wieki.

Galbraith odkrył, że biedne społeczeństwa przystosowują się do swojej biedy. Niestety, tak jak trudno jest żyć w złych warunkach, ludzie mają większe trudności z zaakceptowaniem trudów – wyzwania – związanych z zapewnieniem sobie lepszego życia. Dlatego też, z roku na rok, z dekady na dekadę, a nawet z wieku na wiek, przystosowują się do swojej biedy.

Nie stawiasz czoła wyzwaniom tych, którzy żyją w biednych społeczeństwach, jednak demony, które powstrzymują Ciebie lub Twoją drużynę przed zaakceptowaniem zmian, mogą być równie uciążliwe. Ludzie przez większość czasu opierają się zmianom, nawet w tej erze, w której prawdopodobnie ludzie są już do nich przyzwyczajeni. Kiedy człowiek wie i rozumie, że zmiana będzie na lepsze, to i tak prawdopodobnie będzie się opierał z takich powodów jak te:

  • Przyjęcie tej zmiany będzie wymagało czasu i wysiłku, którego uczestnicy mogą nie być skłonni zainwestować.
  • Podejmowanie się czegoś nowego w dużej mierze oznacza rezygnację z czegoś innego, co jest znane, wygodne i przewidywalne.
  • Irytacja lub obawa przed zakłóceniem może uniemożliwić ludziom zrobienie pierwszego kroku, nawet jeśli powszechnie wiadomo, że wynik netto będzie dla nich bardzo korzystny.

Jeśli zmiana zostanie narzucona z zewnątrz, w przeciwieństwie do wewnętrznych, opór może przetrwać w wyniku problemów związanych z ego.

Skuteczny lider od samego początku przewiduje opór. Prawie go przyjmuje z zadowoleniem, ponieważ jest to znak, że proces zmian się rozwija. Weźmy pod uwagę sytuację, w której zmiana postrzegana jako uciążliwa, wymagająca lub trudna spotyka się z niewielkim oporem ze strony osób odpowiedzialnych za jej przeprowadzenie. Gdyby tak było, taka sytuacja budziłaby niepokój, bo ludzie maskowaliby swoje reakcje.

Kiedy zrozumiesz, jakie są twoje oddziały, masz potencjał, by być o wiele lepszym ich menedżerem. W jednym z przykładów dotyczących wojny, pewnego wieczoru dowódca dostał wystawny posiłek. Posiłek przyszedł w czasie, gdy trzeba było zmniejszyć racje żywnościowe dla jego ludzi. Pomachał serwerowi, mówiąc: “Przynieś mi ten sam poziom racji żywnościowych, który otrzymują moi ludzie”. Ten dowódca zrozumiał, jak ważne jest dzielenie się doświadczeniami, przez które przechodzą jego cele zmian.

Alternatywnie, mógłby z łatwością zjeść ten obfity posiłek i usprawiedliwić sobie taką ucztę. Wszakże jako dowódca wojsk musiałby być ostry psychicznie i mieć pełne korzyści z wysoce pożywnego posiłku. Wszakże nadal mógł empatyzować się z żołnierzami. Mógłby intelektualnie domyślić się jak to jest spożywać 40 procent swoich normalnych kalorii. Mógłby postulować konsekwencje niższego poziomu białka w ich diecie.

Mógł też rozmawiać z innymi o braku kalorii. Być może mógłby o tym przeczytać, zrobić notatki, a nawet wytyczyć kierunek działania. Żaden z tych manewrów nie dałby mu jednak spostrzeżeń, które naturalnie powstałyby w wyniku spożywania przez niego tego samego posiłku, co oni.

A co z tobą? Jesteście gotowi na ten sam posiłek, co wasi żołnierze? Czy też zamierzasz zracjonalizować sytuację, twierdząc, że masz intelektualną i emocjonalną zdolność do empatii z ich doświadczeniem?

Stare przysłowie “Rób, co mówię, a nie co robię” może być śmiertelnym kolanem dla lidera zespołu, który wierzy, że ma rozszerzoną zdolność do zrozumienia zarazy innych. Jak mówią motta, “Przejdź milę w moich mokasynach” i “Praktykuj to, co głosisz” są o wiele bardziej przekonujące.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz zespół księgowych, czy po prostu jesteś sobą, oto kilka sugestii, które ułatwią Ci przyjęcie początkowo niepożądanych zmian:

  1. Przypomnij sobie czasy, kiedy niechętnie rezygnowałeś z jednej metody działania na rzecz innej, a następnie zdałeś sobie sprawę, że nowy sposób postępowania przynosi znacznie więcej korzyści.
  2. Wyrównaj się do innych, którzy już przyjęli tę zmianę i mogą być dla Ciebie wzorem do naśladowania. Łatwiej jest przyswoić sobie nowe instrukcje lub nowe procedury, gdy ktoś, kto znajduje się w pobliżu, może cię poprowadzić.
  3. Rozwiń swój mięsień do adaptacji. Od teraz “do końca swojej kariery wiele aspektów tego, co robisz, może ulec zmianie. Byliśmy świadkami całych branż, które zostały przytłoczone przez zastępcze towary lub usługi.

Uznając, że żadne środki nie są koniecznie święte, można być wśród tych, którzy są bardziej chętni i otwarci na zmiany w przemyśle, w biznesie i w społeczeństwie w ogóle.

Powiązane artykuły

Dlaczego firmy CPA potrzebują sieci partnerskiej

Jak sprawić, by Twoja firma działała dla Ciebie