Przyspieszenie po konkursie: Nowa rola dla inteligentnych firm księgowych

Księgowi nie noszą peleryn, ani spandexu do przytulania ciała i chociaż mogą mieć grubo oprawione okulary, na pewno nie zobaczysz, że ktoś leci obok twojego samolotu lub ratuje świat przed uderzeniem asteroidy. Ale kiedy firma będzie miała kłopoty, to księgowi, a nie Superman, będą ratować dzień.

Więc wymażcie z waszego umysłu obraz okrytego tweedem, noszącego «licznik fasolek». W dzisiejszych czasach księgowi nie zdmuchują już zakurzonych ksiąg i nie piszą numerów w kolumnach, a na pewno nie tylko przygotowują rachunki na zamknięcie roku finansowego. Zamiast tego badają mocne i słabe strony firmy, przepływy pieniężne, zyski, ryzyko i możliwości, a teraz dysponują technologią, która pozwala na uzyskanie niezbędnego wglądu, który wzmocni Twoje wysiłki i pomoże w rozwoju firmy.

Dzięki usługom księgowym w chmurze, analizie danych i ekspertyzie finansowej, firmy księgowe mogą stać się akceleratorami, które zarówno startupy jak i małe firmy muszą przenieść swoje firmy na wyższy poziom. Niestety, nie dzieje się to wystarczająco dużo – księgowi nie spychają swoich klientów wystarczająco daleko.

Przykład: obecnie przedsiębiorstwa «nie są w stanie uzyskać 10 milionów dolarów potencjalnego dochodu», ponieważ według badania Iron Mountain nie zarządzają swoimi danymi w sposób prawidłowy. Ujawniło ono, że dzięki dobrze zarządzanym procesom przetwarzania danych firmy mogą spodziewać się oszczędności kosztów i monetyzacji archiwów. Ponad 50% badanych firm zaoszczędziło «1 milion dolarów lub więcej… w ciągu ostatniego roku dzięki ograniczeniu ryzyka i uniknięciu sporów sądowych, a 21% z nich zgłosiło oszczędności na poziomie ponad 10 milionów dolarów».

W tym szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym – szacuje się, że każdego roku otwiera się tu 100 milionów nowych startupów – istnieje ogromny potencjał do monetyzowania danych i oszczędzania kosztów. W sytuacji, gdy nawet 90% startupów przewiduje upadek, silnym kręgosłupem finansowym może być różnica między życiem a śmiercią.

Podczas gdy 30% prezesów firm z listy Fortune 500 było kiedyś księgowymi, w przypadku startupów droga do fotela szefa jest znacznie bardziej zróżnicowana – a najlepszy pies jest często po prostu założycielem. Oznacza to, że na rynku jest miejsce dla firmy księgowej, która nie tylko zajmuje się księgowością, ale też aktywnie zapewnia wgląd w biznes, wykonuje skok i staje się akceleratorem.

Technologia jest już tutaj, aby pomóc przedsiębiorstwom i firmom księgowym w tworzeniu tych relacji, a firmy księgowe muszą wykorzystać tę ogromną szansę. Księgowość w chmurze, na przykład, może poprawić relacje biznesowe, jeśli jest prawidłowo obsługiwana, ponieważ przynosi przejrzystość finansową, natychmiastowe informacje o koncie i wygodę dla klienta. Klienci mogą skuteczniej zarządzać budżetami w odniesieniu do zakresu projektu, jak również śledzić sprzedaż, rozchody i przepływy pieniężne.

A dzięki automatyzacji tradycyjnych zadań wprowadzania danych, archiwizacji i prezentacji danych, księgowi zdejmowali ze swoich talerzy wiele administracji. Uwalnia to wiele godzin, które księgowi spędzaliby wprowadzając dane do arkuszy kalkulacyjnych (według Reddita nawet do 50% tygodnia pracy).

Co więcej, analiza danych oznacza, że firmy księgowe są dobrze przygotowane do tego, aby zaprzepaścić nieskalowalne góry danych w nowe i wartościowe spostrzeżenia dla swoich klientów. Wykorzystując analitykę do identyfikacji i ograniczania ryzyka, podkreślając pozytywne i negatywne trendy oraz przyjmując znacznie bardziej doradczą rolę, księgowy przechodzi od zwykłego funkcjonariusza w biznesie do szanowanego konsultanta lub mentora.

Więc jak firmy księgowe stają się akceleratorami?

Sukces być może jest rzeczą wielu splendorowanych, ale wiąże się z własnymi wyzwaniami – a audyty IRS są jednym z nich. Małe przedsiębiorstwa i firmy rozpoczynające działalność potrzebują głębszego zrozumienia własnych ksiąg, jeśli mają przetrwać urzędnika przeglądającego ich rachunki. To właśnie tam pojawiają się firmy księgowe jako akceleratory.

Przekazywanie wiedzy jest kluczową częścią modelu akceleratora, więc poprzez zapewnienie klientom edukacji, jak również wglądu, księgowi mogą pomóc klientom lepiej zrozumieć i zarządzać własnymi finansami.

Jeśli chodzi o sam przepływ gotówki, to wszystko jest bardzo dobrze wiedzieć, które czeki odbiły się i ile pieniędzy przychodzi i wychodzi, ale jeśli dyrektor generalny nie jest pewien, jak zareagować, liczby stają się akademickie. Działając jako konsultant i oferując prawdziwy mentoring, firmy księgowe mogą stać się dla prezesa numerem jeden wśród zasobów finansowych.

Liderzy nie tylko muszą rozumieć liczby, ale także potrzebują wskazówek, jeśli mają rozumieć ryzyko i możliwości, jakie te liczby przedstawiają. Podobnie jak w przypadku akceleratorów, firmy księgowe muszą traktować swoich klientów jak inwestycje na przyszłość.

Nadszedł czas, aby stać się centralnym filarem nowego biznesu i pomóc klientom wznieść się ponad konkurencję!