Rachunkowość 3.0

Żaden zawód nie przeszedł w ciągu ostatnich 50 lat takiej transformacji jak zawód księgowego. Przejście od papierowych ksiąg i ołówków do nowoczesnego oprogramowania księgowego miało głęboki wpływ na sposób wykonywania pracy. Rachunkowość znajduje się obecnie na krawędzi kolejnej rewolucji technologicznej, która będzie jeszcze głębsza. W rzeczywistości jest to być może największa zmiana, jaką zawód ten odnotował od czasu wynalezienia księgowości podwójnej.

Jeśli Rachunkowość 2.0 było wykorzystanie komputerów do manipulowania danymi finansowymi to Rachunkowość 3.0 będzie wprowadzenie sztucznej inteligencji, aby zdecydować, jak te dane są najlepiej wykorzystywane i jak góra danych, które zostały wyprodukowane mogą być wydobywane w celu stworzenia lepszego wglądu w biznesie. 30% ankietowanych dyrektorów finansowych stwierdziło, że zamierzają wdrożyć sztuczną inteligencję do funkcji księgowych. Wspólne obszary, które zostały już określone w celu wdrożenia sztucznej inteligencji, obejmują zobowiązania, należności, uzgodnienia i procedury zamykania okresów.

Komputery są o wiele lepsze od ludzi w nudnych zadaniach, takich jak wydobywanie, organizowanie i strukturyzowanie danych przed analizą i audytem. Teraz z AI można zautomatyzować te komputery, aby szukać anomalii w danych, które ujawnią niewidoczne problemy, które ludzki audyt mógł pominąć. Maszyny mogą wykonać tysiące permutacji w ciągu kilku sekund, a teraz dzięki maszynowemu uczeniu się, że maszyna może być bardziej inteligentna w tym samym czasie.

Nie oznacza to, że księgowi zostaną zastąpieni przez komputery. Firmy księgowe, które zaczęły wdrażać sztuczną inteligencję do swojej praktyki, zauważyły wzrost efektywności procesów księgowych i były w stanie realizować zadania przy mniejszej liczbie pracowników, ale te osoby nie zostały zwolnione. Zamiast tego zostały one przeniesione do pracy w innych obszarach, gdzie ludzie nadal mają wyraźną przewagę nad maszynami. Sztuczna inteligencja wywarła już znaczny wpływ na audyt i obecnie wywiera wpływ na inne obszary praktyki księgowej. It is expected that by 2020 many function like tax, payroll services, audits, and banking will be fully automated through the use of AI. Ponieważ maszyny te nadal rozszerzają swoje możliwości, będzie więcej obszarów, w których zastąpią one pracę ludzką.

Więc jak trzymasz się z dala od tych zmian technologicznych? Księgowy przyszłości będzie miał umiejętność dodawania większej wartości, a nie tylko umiejętność rozumienia danych księgowych. Będą oni odgrywać znacznie większą rolę jako doradcy swoich klientów biznesowych.

Będą oni wykwalifikowani w pomaganiu swoim klientom w automatyzacji procesów księgowych i wykwalifikowanych w użyciu sztucznej inteligencji, aby znaleźć lepsze sposoby dla swoich klientów do prowadzenia działalności. Zamiast zwalniać księgowego, SI obiecuje, że praca będzie bardziej interesująca, ponieważ nudne chrupiące liczby są przekazywane do maszyn, pozostawiając więcej czasu na kreatywność przez ludzi.

AI musi być postrzegana jako narzędzie, a nie zagrożenie, uwolni Cię od wielu prozaicznych obowiązków i pozwoli Ci spędzić więcej czasu na interakcji z klientami i pracy z nimi w celu znalezienia sposobów na rozwiązanie ich problemów biznesowych.