Rachunkowość i podatki w 2018 r.

Wśród analityków księgowych panuje ogólna zgoda co do tego, że rok 2018 będzie rokiem ograniczenia dotychczasowej ekspansywnej polityki kredytowej banków centralnych i rozpoczniemy fazę zacieśniania kredytów w cyklu koniunkturalnym. Przyglądają się oni zaostrzeniu spreadów kredytowych i spłaszczeniu krzywej dochodowości. Podczas gdy ożywienie gospodarcze od 2008 r. było anemiczne, a wzrost gospodarczy był słaby, a inflacja bardzo niska, co pozwoliło bankom centralnym na dłuższe niż przewidywałyby konwencjonalne mądrości, rok 2018 wygląda na rok, w którym Fed wreszcie zacznie działać, ograniczając luzowanie ilościowe i powoli podnosząc stopy procentowe. Choć nie widzimy jeszcze inflacji płacowej, która normalnie wyznacza początek zacieśniającego się cyklu kredytowego, ostatnie obniżki podatków prawdopodobnie zwiększą wzrost na tyle, by przechylić szalę zwycięstwa.

Choć będzie to dobra wiadomość dla emerytów, których dochody zależą od odsetek, to z pewnością będzie to zła wiadomość dla rynków kapitałowych. Podczas gdy S&P 500 wzrósł o 20% w 2017 r., oczekuje się, że w 2018 r. będzie wzrastał znacznie wolniej, a kilka z nich nawet przewiduje spadek. Nawet najbardziej byczy komentatorzy nadal nie dyskontują, że po latach zysków, które rynek akcji dojrzał do jakiejś korekty. Zgoda 14 banków z Wall Street jest taka, że w 2018 r. S&P 500 ma wzrosnąć, ale tylko o 5%.

Ostatni kwartał 2017 roku był dobry dla towarów i oczekuje się, że temat ten będzie kontynuowany w 2018 roku. Zapasy ropy naftowej spadły w ciągu roku, a wraz z rosnącym popytem w krajach rozwijających się jest obecnie w stanie zacząć wspierać wzrost cen. Silny wzrost gospodarczy na świecie i zaostrzenie cyklu kredytowego dobrze wróżą dalszemu wzrostowi cen towarów. Goldman Sachs uważa, że surowce będą klasą aktywów, która najlepiej poradzi sobie w przyszłym roku i spodziewa się wzrostu cen ogółem o ponad 10%.

Ogólne perspektywy dla księgowości w przyszłym roku są pozytywne i księgowi mogą spodziewać się dalszego wycofywania regulacji i zmniejszania obciążeń podatkowych. W przypadku księgowych oczekuje się, że będą oni bardzo zajęci pracą z wieloma klientami, którzy będą starali się zrozumieć, jak nadchodzące zmiany podatkowe wpłyną na ich działalność. Zmiany te są generalnie pozytywne, w szczególności przyniosą korzyści właścicielom małych firm, zachęcając ich do inwestycji poprzez umożliwienie firmom odliczania kosztów aktywów podlegających amortyzacji w ciągu jednego roku, w porównaniu do ich amortyzacji w ciągu kilku lat.

Będzie to również dobry rok na przygotowanie klientów do zmian, które będą musieli wprowadzić do swoich bilansów, aby zmienić kierunek cyklu kredytowego. Ważne będzie, aby zrobić to wcześnie, a efekty są stosunkowo łagodne. Przedsiębiorstwo, które obecnie ma problemy z kredytem, może stanąć w obliczu niewypłacalności, gdy stopy procentowe nieuchronnie wzrosną. Teraz trzeba będzie przyjrzeć się wszelkiej konsolidacji zadłużenia, która może być konieczna do ponownego skierowania sprawy na właściwe tory. Zawsze lepiej jest być proaktywnym, niż reagować.