Rachunkowość kryminalistyczna i waluty kryptograficzne (Forensic Accounting and Cryptocurrencies)

Kredyt: Jason Benjamin; Flickr [Public Domain CC0]

Pojawienie się Bitcoin’a zapowiadało erę finansów cyfrowych i kryptokur walut, które są trudne do śledzenia i śledzenia. W szczytowym okresie Jedwabnego Szlaku (internetowego czarnego rynku) wydawało się, że Bitcoin może być używany do zakupu lub sprzedaży prawie wszystkiego bez konsekwencji. Pistolety, narkotyki i wszelkiego rodzaju nielegalne substancje były regularnie sprzedawane temu, kto zaoferował najwyższą cenę.

Bitcoin był postrzegany jako praktycznie anonimowy i zdolny utrzymać mniej niż renomowane transakcje finansowe z dala od wścibskich oczu. Kryptoński rynek Jedwabnego Szlaku w naturalny sposób przykuł uwagę policji, ale tajemnica waluty sprawiła, że organy ścigania znalazły się w trudnej sytuacji. Trudno było znaleźć jakichkolwiek sprzedawców czy wodzów, dopóki nie wiedzieli, czego szukają od strony kryminalistycznej kryptorej waluty.

Widzisz, krypto waluta może być dyskretna, ale tworzy również ślad, który księgowi kryminalistyczni i śledczy cyfrowi mogą śledzić i wykorzystywać do identyfikacji Ciebie. Jest wielu użytkowników i zwolenników zarówno przeszłości jak i teraźniejszości, którzy wybrali Bitcoin dla poziomu prywatności, jaki zapewnia. Bitcoin nie jest dokładnie nie do wykrycia, ale jest zaprojektowany w celu ochrony prywatności użytkowników, choć nadal tworzy ślad, który śledczy mogą śledzić.

Jeśli ci śledczy mogą połączyć konkretne transakcje, które są publicznie rejestrowane w łańcuchu bitcoin blockchain do sprzedaży na czarnych rynkach, to mogą one śledzić te z powrotem do pierwotnych sprzedawców. W sieci darknet, kupujący i sprzedający handlują towarami i usługami w zamian za Bitcoins. Śledczy przeszukiwali łańcuch blokowy, aby odkryć, kto zapłacił co komu i znaleźć innych, aby zweryfikować swoje transakcje i zawęzić poszukiwania.

Ostatecznym celem jest odkrycie adresów IP sprzedawców, ponieważ stamtąd już tylko rzut kamieniem do identyfikacji samego sprzedawcy. Najważniejszym elementem układanki jest księga główna łańcucha blokad. Prawdziwa tożsamość konkretnego właściciela Bitcoinów nie jest ujawniana i jest kojarzona z kodem, który działa jak podpis online.

Wydobycie Bitcoin jest miejscem, gdzie rzeczy naprawdę zaczynają się robić interesujące i jest unikalnym aspektem cyfrowej waluty. Bitcoiny są «bite» poprzez ten proces wydobycia, gdzie wolontariusze weryfikują każdą transakcję w łańcuchu blokowym przy użyciu specjalistycznych komputerów, które mogą wykonać skomplikowaną matematykę. Kiedy górnik kończy weryfikację bloku transakcji, zostaje nagrodzony określoną ilością Bitcoinsów. Jeśli nie jesteś górnikiem, jedynym sposobem na zdobycie bitcoinsów jest otrzymanie ich od kogoś innego, kto już je ma.

Śledczy ostatecznie odkryli, że czasami komputery uczestniczące w transakcjach wysyłają do łańcucha blokowego tylko informacje o pojedynczej transakcji, wskazując, że transakcja ta «należy» do tego konkretnego adresu. W ten sposób śledczy są w stanie śledzić niemożliwe do wykrycia podmioty sprzedające. Sprowadzenie na dół pozostałej części Jedwabnego Szlaku było po prostu kwestią wyłapania prostych błędów.

Organy ścigania złapały twórcę Jedwabnego Szlaku, Rossa Ulbrichta, ponieważ używał niechlujnego starego pseudonimu, który został mu wtedy przypisany. W kawiarence internetowej w San Francisco FBI złapało go na akcie logowania się na jego konto administratora na Jedwabnym Szlaku. Ulbricht odsiaduje teraz karę dożywocia za ułatwienie sprzedaży nielegalnych narkotyków za miliard dolarów.

Sam Jedwabny Szlak przestał istnieć, ale Bitcoin pozostaje popularną walutą wśród startupów z branży Insurance Tech i zwolenników prywatności. Kryptokur waluta jest tu po to, by pozostać i nadal na nowo definiować sposób, w jaki banki i obywatele na całym świecie definiują «pieniądze». Szlak, który doprowadził do końca Jedwabnego Szlaku, rozpoczął się i zakończył łańcuchem blokad i księgowością kryminalistyczną.