Rachunkowość ponownie prowadzi jako najbardziej opłacalna branża

Usługi z zakresu rachunkowości, przygotowania podatkowego, księgowości i płac – zgrupowane w jednej kategorii – stanowiły najbardziej dochodową branżę w Stanach Zjednoczonych za 12 miesięcy kończących się 30 czerwca, wynika z nowego raportu firmy Sageworks.

Marża zysku netto firm księgowych w wysokości 18,3 proc. doprowadziła do tego, że firmy wynajmujące nieruchomości (leasingodawcy) i świadczące usługi prawne, w obu przypadkach na poziomie 17,4 proc.Ośrodki opieki ambulatoryjnej z marżą zysku netto na poziomie 15,9 proc. oraz biura sprzedaży nieruchomości na poziomie 14,8 proc. zakończyły pierwszą piątkę. Wszystkie pięć firm to ponad dwukrotnie więcej niż średnia dla firm prywatnych, wynosząca 7,3%.

Oznacza to, że trzeci rok z rzędu rachunkowość została uznana za najbardziej dochodową branżę. W raporcie Sageworks’ 2015 firmy księgowe prowadziły z marżą zysku netto na poziomie 19,6 proc., następnie firmy wynajmujące nieruchomości (leasingodawcy) na poziomie 16 proc. oraz firmy wynajmujące i leasing sprzętu samochodowego na poziomie 15,8 proc.

Analityk Sageworks James Noe uważa, że prywatne firmy, takie jak te, mają kluczowe znaczenie dla ogólnej kondycji gospodarczej kraju, zauważając, że napędzają one większą część produktu krajowego brutto i tworzenie miejsc pracy w całym kraju.

Trzy najniższe branże w ostatnim raporcie to: górnictwo i kopalnictwo surowców niemetalicznych (marża zysku netto 11,2 proc.), laboratoria medyczne i diagnostyczne (11,1 proc.) oraz inne szkoły i uczelnie (10,5 proc.). Ten ostatni obejmuje firmy edukacyjne, które nie są akademickie lub szkoły handlowe, Noe powiedział. Przykłady obejmują przygotowanie do egzaminów, kształcenie kierowców i nauczanie języków obcych.

Marże zysku netto zostały skorygowane z pominięciem podatków i obejmowały odszkodowania dla właścicieli przekraczające ich wynagrodzenia rynkowe. Takie korekty są “powszechnie stosowane w prywatnych firmach finansowych w celu uzyskania dokładniejszego obrazu wyników operacyjnych spółek” – stwierdza Sageworks.

Raporty o spółkach prywatnych sporządzane są na podstawie danych wprowadzonych przez ich banki, unie kredytowe i CPA, które są autoryzowanymi użytkownikami oprogramowania Sageworks.

“Zbieramy anonimowe sprawozdania finansowe w naszej bazie danych, aby przedstawić te dane”, powiedział Noe.

Powiązany artykuł:

Lista najbardziej dochodowych sektorów gospodarki