Realność usług doradczych

“Hej, czy wy robicie projekcje? Muszę zapewnić trochę dla mojej tablicy.”

To pytanie może być początkiem typowego maila od przedsiębiorcy poszukującego tego, co branża nazywa usługami “doradczymi”. Jeśli jednak ich poszukujesz, dostaniesz mieszany worek firm księgowych, prawniczych i doradczych oraz kontraktowych CFO, którzy będą Twoim “zaufanym doradcą”.I niestety, nie wszyscy są tworzeni równi.Bez odrobienia pracy domowej, możesz skończyć z dużym rachunkiem lub jakąś złą radą.

Nazwijmy to jak jest: “Doradztwo” to tylko płatna forma doradztwa. Jako przedsiębiorca i właściciel firmy, prawdopodobnie możesz znaleźć swoich doradców za pośrednictwem różnych tanich lub darmowych kanałów. Możesz dołączyć do grupy biznesowej, w której regularnie spotykasz się z rówieśnikami w swojej branży. Jeśli zajmujesz się techniką, istnieje wiele akceleratorów i programów rządowych, które oferują bezpłatne mentorstwo. Możesz mieć kilku przyjaciół właścicieli firm, z którymi często się spotykasz.

W związku z tym, prawdopodobnie nadejdzie czas, w którym albo objętość, albo złożoność problemów wykroczy poza sieć, a Ty będziesz potrzebował profesjonalnej porady. Skąd więc wiesz, do kogo się zwrócić i co definiuje “dobrą” poradę?

Rozważcie to: Jeśli przedsiębiorczość jest zestawem umiejętności, powinieneś starać się być w tym lepszy.Nie powinno być inaczej w przypadku usług doradczych. Dobry doradca powinien zmusić cię do myślenia, zadawania pytań i ostatecznie umożliwić ci podejmowanie własnych decyzji. Dobry doradca ma doświadczenie w dziedzinie, w której szukasz porady, i nie boi się powiedzieć “nie wiem”, gdy tego nie robi.

Rzeczywistość jest jednak taka, że wiele osób tego nie robi. Przygotowują dla Ciebie budżet na podstawie szablonu i wykonują prognozy, stosując dowolne tempo wzrostu wydatków. Dokonują wyceny, stosując kilka wielokrotności do Twoich zarobków i koncentrują się na historycznych informacjach finansowych, a nie na przyszłości.

Więc jak możesz się upewnić, że otrzymujesz dobre rady?

Wszystko zaczyna się od przejęcia własności za to, czego szukasz. Zamiast pytać, “Czy wy robicie projekcje?” pytajcie, “Jak stworzyć wartościowe projekcje dla moich inwestorów?”

Zamiast pytać, “czy robicie budżet?” pytajcie “co tworzy dobry budżet?” Zadajcie też pytania, które pomogą wam podjąć dobre decyzje, a nie tylko szukać odpowiedzi, i zwróćcie uwagę na to, jakie pytania zadaje wam doradca. Czy mają oni wystarczające informacje na ten temat, aby udzielić wskazówek?

Co więcej, zastanów się, ile czasu spędzili na zadawaniu pytań a ile na udzielaniu odpowiedzi i na czym polega ich pochodzenie. Na przykład, jeśli sprzedajesz swoją firmę, czy przeszła ona przez sprzedaż? Jeśli ty zbierasz pieniądze, czy oni sami je zebrali?

Jeśli masz dostępne zasoby, poszukaj wielu doradców. Jeśli polegasz na kontraktowym CFO w zakresie doradztwa finansowego, zarządzaj nim przez innego mentora.

Przyjęcie mentalności zawodowego sceptycyzmu i nauczenie się kwestionowania rad osób z otoczenia sprawi, że ostatecznie staniesz się lepszym decydentem. Bycie wystawionym na działanie więcej niż jednej opinii może przyspieszyć ten proces.

Jako przedsiębiorca lub właściciel małej firmy masz do podjęcia krytyczne decyzje każdego dnia i będziesz potrzebował pomocy. Im bardziej będziesz patrzył na swoich doradców jako na ludzi, którzy pomogą Ci podjąć te decyzje, tym bardziej wyjdziesz z tego związku i tym więcej będziesz mógł się nauczyć z tych doświadczeń, co oznacza, że wkrótce będziesz prawdopodobnie dobrym doradcą także dla kogoś!

Powiązane artykuły

Jak uprawiać i monetyzować usługi doradcze

3 Zabójcze KPI dla nowoczesnej firmy doradczej