Rekrutacja najlepszych talentów tam, gdzie «żyją»

przez Aleksandrę DeFelice

Chcesz, aby twoja firma była «cool» dla młodej grupy utalentowanych potencjalnych rekrutów?

Spróbuj poprosić jednego z partnerów o wspinaczkę na górę Kilimandżaro lub Machu Picchu, a następnie umieść jego zdjęcie w krawacistej koszuli na stronie Twojej firmy na Facebooku.

Brzmi obco?

DMCL, firma Moore Stephens z siedzibą w Vancouver, BC, jesienią tego roku otynkowała zdjęcia na swojej stronie na Facebooku. Jeden z partnerów był w podróży motocyklowej na południowym krańcu Ameryki Południowej. Wszystko co mogłem sobie wyobrazić to», to jest takie fajne.»

Jeśli szukasz kogoś z poczuciem przygody lub zabawy, szczególnie – ale nie tylko – Gen Xers/Yers, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to podkreślić osobistą (czytaj: nie księgową) stronę Twojej firmy i zrobić to tam, gdzie «żyją». Podczas gdy tak naprawdę wyjście z biura na spotkanie z kandydatami twarzą w twarz jest nadal ważne, miejscem, w którym można do nich dotrzeć przez całą dobę są media społecznościowe – zwłaszcza wieczorami, ponieważ wiele firm zakazuje niektórych stron internetowych w biurze.

DMCL poszukuje mediów społecznościowych – w tym przypadku Facebooka – jako sposobu na dotarcie do nowych pracowników. I nie są oni sami.

Becky Livingston, założycielka Royal Apple Marketing, zaprezentowała interesującą i pouczającą sesję dla grupy zasobów ludzkich naszego stowarzyszenia na temat rekrutacji w mediach społecznościowych, w której zacytowała kilka badań, które pokazują rosnące wykorzystanie kanałów mediów społecznościowych przez rekruterów. (Na podstawie prezentacji napisała również blog, który dostarcza dodatkowych zasobów).

Jednym z najbardziej imponujących jest «Ankieta rekrutacyjna Jobvite 2012 Social Recruiting Survey», która wykazała, że 92 procent rekrutujących korzysta z mediów społecznościowych (80 procent LinkedIn, 60 procent Facebook, 50 procent Twitter). Ale czy to działa? Siedemdziesiąt trzy procent rekrutujących powiedziało, że z powodzeniem zatrudniło kogoś, kto ma identyfikator w mediach społecznościowych (89 procent w LinkedIn, 26 procent w Facebook, 15 procent w Twitterze).

Wskazówki dotyczące sukcesów rekrutacyjnych SM

Jeśli chcesz mieć «fajną» stronę na Facebooku, pokazującą osobistą stronę Twojej firmy, po prostu skorzystaj z interesów Twoich obecnych pracowników, tak jak zrobił to DMCL. Poproś ich, aby «polubili» i wypełnili Twoją stronę postami. Stwórz stronę LinkedIn. Może nawet poproś młodszego pracownika, aby «zarządzał» tymi stronami.

Wskazówka: Jeśli Twoi pracownicy umieszczą Twoją firmę na swoich profilach w mediach społecznościowych jako miejsce zatrudnienia, zwiększy to wyniki wyszukiwania.

Umieszczaj oferty pracy na swoich stronach LinkedIn/Facebook i na Twitterze, łącząc się z powrotem do swojej strony.

Aktywnie poszukuj kandydatów na LinkedIn. Firmy zauważyły, że Wielka Czwórka używa LinkedIn do kłusowania swoich ludzi, więc dlaczego nie kłusować z powrotem?

Artykuły pokrewne:

  • Wpływ mediów społecznościowych na zachowania pokoleniowe i odwrotnie
  • 10 Wskazówki dotyczące zatrudniania absolwentów szkół wyższych

O autorze:

Alexandra DeFelice jest starszym menedżerem ds. komunikacji i rozwoju programów w Moore Stephens North America oraz regionalnym członkiem Moore Stephens International Limited, sieci ponad 360 firm księgowych i doradczych z prawie 650 biurami w 100 krajach. Z Alexandrą można się skontaktować pod adresem [chronione wiadomości e-mail].