Równość małżeńska: NY Gay Couples to Receive Estate Tax Refund Post-DOMA

przez Jasona Bramwella

Małżonkowie tej samej płci w Nowym Jorku, którzy musieli płacić podatki od nieruchomości po śmierci partnera, otrzymają zwrot pieniędzy ze stanu w wyniku niedawnej decyzji Sądu Najwyższego USA, który uznał część ustawy Defense of Marriage Act (DOMA) za niekonstytucyjną.

Orzeczenie sądu z 26 czerwca przyszło po tym, jak Edie Windsor z Nowego Jorku pozwała rząd federalny po tym, jak IRS odrzucił jej wniosek o zwrot 363,000 dolarów z federalnych podatków od nieruchomości, które zapłaciła po tym, jak jej małżonek, Thea Spyer, zmarł w 2009 roku. Złożyła również wniosek ochronny w Departamencie Podatkowym Stanu Nowy Jork, prosząc o podobny zwrot podatku od nieruchomości.

«W wyniku decyzji [Sądu Najwyższego] stan Nowy Jork może teraz wydawać kontrole zwrotów kwalifikowanym małżonkom tej samej płci, którzy byli zobowiązani do płacenia podatków bez względu na ich orientację seksualną» – powiedział gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo w pisemnym oświadczeniu z dnia 23 lipca. «To finansowe odszkodowanie jest jeszcze jednym krokiem w kierunku sprawiedliwości dla Edie Windsor i wszystkich mężczyzn i kobiet, którzy stanęli w obliczu podobnej obojętności w czasie głębokiej osobistej straty».

W sprawie Stany Zjednoczone przeciwko Windsor , w której Sekcja 3 DOMA została uznana za niezgodną z konstytucją, Sąd Najwyższy przyznał parom homoseksualnym takie same prawa do aktywów i niższe koszty podatkowe na mocy przepisów dotyczących podatku od nieruchomości, które są przewidziane dla par w tradycyjnych małżeństwach.

Nowy Jork nie ujawnił kwoty zwrotu podatku od nieruchomości w dolarach, powołując się na przepisy prawa podatkowego dotyczące prywatności.

Nowy Jork zalegalizował małżeństwo gejowskie w czerwcu 2011 roku, a miesiąc później, 24 lipca, stanowy Departament Podatkowy rozszerzył równe prawa na mocy ustawy o podatku spadkowym na legalnie zawarte małżeństwa gejowskie, nawet te, które zawarły związek małżeński w innych stanach, zanim Nowy Jork zalegalizował małżeństwo gejowskie. Ale prawo federalne uniemożliwiło stanowi rozszerzenie tych praw z mocą wsteczną. Decyzja Sądu Najwyższego z zeszłego miesiąca na to pozwala.

«Jestem oczywiście podekscytowany, że otrzymam zwrot podatku od nieruchomości, którego nigdy nie powinienem był płacić», powiedział Windsor. «Jeszcze bardziej cieszy mnie jednak fakt, że żaden inny gej już nigdy nie będzie musiał stawić czoła upokorzeniu DOMA.»

Wniosek o zwrot musi zostać złożony w ciągu trzech lat od daty złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej lub dwóch lat od daty zapłaty podatku.

«Teraz podatnicy, których dotyczy decyzja Sądu Najwyższego, mogą zmienić każdą wcześniej złożoną deklarację podatkową dotyczącą nieruchomości, jeżeli przedawnienie wniosku o zwrot podatku pozostaje otwarte», powiedział Thomas Mattox, nowojorski komisarz ds. podatków i finansów.

Więcej informacji można uzyskać w Państwowym Centrum Informacji Podatkowej pod numerem telefonu (518) 457-5387.

Powiązany artykuł:

  • Orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie DOMA: Sudden Tax Impact