Rozmowy na temat podatków prowadzą do debaty GOP na Florydzie.

przez Deanna C. White

W dniu 22 września 2011 r. rozpoczęła się debata republikańska w Orlando, w której wyraźnie skupiono się na podatkach i ich wpływie na małe przedsiębiorstwa i ogólny wzrost gospodarczy. Pytania dotyczące zachęt dla małych przedsiębiorstw, konkretnych propozycji reform podatkowych przedstawionych przez kandydatów oraz dziesiątej poprawki skłoniły dziewięciu kandydatów na GOP do przedstawienia swoich konkretnych lub, w niektórych przypadkach, mniej konkretnych poglądów na temat reformy podatkowej.

W debacie, sponsorowanej przez Fox News/Google, udział wzięli: gubernator Teksasu Rick Perry, były gubernator Massachusetts Mitt Romney, kongresmen Ron Paul, kongresmen Michele Bachmann, były przewodniczący Izby Gingricha, biznesmen i były dyrektor generalny Pizzy Ojca Chrzestnego Herman Cain, były senator Pensylwanii Rick Santorum, gubernator Utah Jon Huntsman i były gubernator Nowego Meksyku Gary Johnson.

Debata na temat Orlando była szóstą częścią kampanii. Floryda, jako największe wczesne państwo wyborcze, jest uważana za krytyczną w wyścigu o nominację republikanów.

Debata rozpoczęła się od pytania na YouTube od widza z Florydy, Dave’a Meldeau, właściciela małej firmy, który powiedział, że brakuje mu pewności siebie, aby zatrudnić nowych pracowników w obecnej sytuacji gospodarczej. “Chciałbym wiedzieć, co każdy z naszych kandydatów na prezesa zrobi, aby zachęcić właścicieli małych firm do zatrudniania nowych pracowników i pewnego rozwoju swoich firm”, powiedział Meldeau.

Perry, pierwszy, który zadał to pytanie, powiedział, że w jego odczuciu kluczowe znaczenie ma zmniejszenie obciążeń podatkowych dla właścicieli małych przedsiębiorstw i zapewnienie im sprawiedliwego i przewidywalnego klimatu regulacyjnego. Zalecił również gruntowną reformę przepisów dotyczących czynów niedozwolonych. “Musimy zdjąć rząd z pleców małych biznesmenów i kobiet”, powiedział Perry. “W ten sposób uwolnisz tych wszystkich małych przedsiębiorców, aby wiedzieli, że mogą ryzykować swój kapitał i mieć szansę na zwrot z inwestycji.

Moderatorzy zadawali pytania Romney’owi, Huntsmanowi i Cainowi o ich konkretne propozycje podatkowe.

Zapytany o niedawną krytykę Wall Street Journal , że jego “59-punktowy plan” był “zaskakująco nieśmiały i taktyczny”, Romney przerzucił pytanie z powrotem do kwestii małej firmy, mówiąc, że uważa, że rząd musi uzyskać stawki podatkowe dla małych firm do poziomu globalnej konkurencji. “To, co musimy zrobić, to uczynić Amerykę najbardziej atrakcyjnym miejscem na świecie dla biznesu, a to oznacza, że nasze stawki podatkowe dla firm, nasze stawki podatkowe dla pracodawców, muszą być konkurencyjne”, powiedział Romney. “Mały biznes płaci według najwyższej stawki. Musimy obniżyć te stawki.”

Romney opowiadał się również za obniżeniem podatków dla klasy średniej. Chociaż nie określił dokładnie swojego progu, co uważa za “bogate”, powiedział, że uważa, iż “każdy w Ameryce powinien być bogaty”. Nie zawahał się odrzucić propozycji prezydenta Baracka Obamy o zwiększeniu podatków dla wysoko zarabiających Amerykanów. “Partia prezydenta chce próbować brać od jednych ludzi i dawać innym. “To nie jest sposób, by znieść Amerykę”, powiedział Romney.

Kain powiedział, że jego “plan 9-9-9” na rzecz wzrostu gospodarczego będzie najlepszą zachętą dla właścicieli małych firm do rozwijania swoich przedsiębiorstw i stymulowania gospodarki. Jego plan wzywa do wyrzucenia obecnego kodeksu podatkowego i uchwalenia 9-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, 9-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego oraz nowego 9-procentowego krajowego podatku od sprzedaży. “Ta gospodarka jest na wsparcie życia, a mój plan 9-9-9 jest odważnym rozwiązaniem. To eliminuje, lub zastępuje, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od zysków kapitałowych, a także podatek od nieruchomości”, powiedział Cain. Powiedział, że ten plan jest najuczciwszy, ponieważ traktuje wszystkie przedsiębiorstwa tak samo. Uderzył również w plan podatkowy Romney’a, który, jak powiedział, jest nadal podłączony do obecnego kodeksu podatkowego. “Ten pies nie będzie polował”, powiedział Cain.

Huntsman bronił swojej propozycji dotowania firm z branży gazu ziemnego i swojego dorobku w zakresie ulg podatkowych w Utah, gdzie oferował ulgi podatkowe na promocję czystej energii. Powiedział, że jego platforma proponuje naprawę gospodarki poprzez połączenie niezależności od czystej energii, reformy podatkowej i reformy regulacyjnej. Huntsman powiedział, że przemysł gazu ziemnego może stworzyć 500.000 do 1 miliona miejsc pracy w ciągu najbliższych pięciu lat. Chociaż powiedział, że nie popiera subsydiów, byłby skłonny “ruszyć z miejsca” w przemyśle gazu ziemnego, tak długo jak będzie miała miejsce “szybka faza wycofywania” subsydiów dla tego przemysłu.

Bachmann i Paul udzielili bardziej ogólnych odpowiedzi dotyczących ich stanowiska w sprawie obecnego kodeksu podatkowego.

Na pytanie, jaki procent dolara podatnik zasługuje na zatrzymanie, Bachmann odpowiedział początkowo”, powinieneś zatrzymać każdego zarobionego dolara. To są twoje pieniądze – to nie są pieniądze rządowe.” Jednak później wydawało się, że się wycofała, mówiąc: “Musimy oddać pieniądze rządowi, aby mógł on rządzić, ale musimy mieć zupełnie inny sposób myślenia”.

Paweł wygłosił również stosunkowo ogólne oświadczenie na temat podatków, gdy zadał widzowi pytanie dotyczące dziesiątej poprawki, która stwierdza: “Uprawnienia, które nie zostały przekazane Stanom Zjednoczonym na mocy Konstytucji, ani nie zostały przez nią zakazane, są zastrzeżone odpowiednio dla Stanów Zjednoczonych lub dla narodu”. Paul powiedział”, rząd jest zbyt duży w Waszyngtonie. Ucieka. Nie mamy kontroli nad wydatkami, podatkami, regulacjami, nie mamy kontroli w Rezerwie Federalnej, która drukuje pieniądze.” Paul dodał, że jego zdaniem należy przywrócić kontrolę nad rządem na poziomie lokalnym.

Podczas gdy odpowiedź Johnsona na pytanie dotyczące dziesiątej poprawki była krótka, nie było żadnej pomyłki w jego stanowisku w sprawie podatków. “(opowiadam się za) wyrzuceniem całego federalnego systemu podatkowego i zastąpieniem go podatkiem konsumpcyjnym, sprawiedliwym podatkiem, który całkowicie zburzyłby amerykańską gospodarkę, ponieważ zlikwidowałby podatek od osób prawnych, tworząc dziesiątki milionów miejsc pracy w tym kraju”, powiedział.

Idąc do debaty, badanie przeprowadzone przez Quinnipiac University w Hamden, Connecticut, wykazało, że Perry prowadzi Romney, 28 procent do 22 procent, jeśli Sarah Palin dostaje w wyścigu. W próbie bez Palin, zarejestrowani republikańscy wyborcy woleli Perry’ego niż Romney’a, 31 procent do 22 procent.