Senackie harmonogramy przesłuchań w sprawie «nieetycznych» przygotowawców podatkowych

Dwa zestawy panelistów będą dyskutować o tym, co zrobić z osobami przygotowującymi zeznania podatkowe, które nie posiadają odpowiedniej certyfikacji, podczas przesłuchania Senackiej Komisji Finansów jutro rano.

Przesłuchanie, zatytułowane «Ochrona podatników przed niekompetentnymi i nieetycznymi osobami przygotowującymi się do zwrotu», rozpoczyna się 8 kwietnia o godz. 10.00 ET i będzie prowadzone przez przewodniczącego Senackiej Komisji Finansów Rona Wydena (D-OR) i członka Rankingu Orrina Hatch’a (R-UT).

Senatorowie mają za zadanie «zbadać zagrożenia dla podatników związane z osobami sporządzającymi zeznania podatkowe, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy specjalistycznej lub stosują nieetyczne praktyki biznesowe, oraz omówić sposoby ochrony konsumentów».

Dwie grupy panelistów przedstawią również swój wkład podczas przesłuchania. Pierwsza grupa składa się z komisarza ds. IRS Johna Koskinena i rzecznika prasowego ds. podatków krajowych Niny Olson.

W drugiej grupie ma znaleźć się siedmiu panelistów, w tym:

  • James McTigue Jr., dyrektor ds. podatkowych, US Government Accountability Office (GAO)
  • Wayne McElrath, dyrektor służb dochodzeniowych, GAO
  • William Cobb, prezes i CEO, Blok H&R
  • Janis Salisbury, przewodniczący, Oregon Board of Tax Practitioners
  • John Barrick, doktor, profesor nadzwyczajny, Uniwersytet Brighama Younga
  • Chi Chi Wu, adwokat pracowników, Krajowe Centrum Prawa Konsumenckiego
  • Dan Alban, adwokat, Instytut Sprawiedliwości

Zgodnie z danymi IRS przytoczonymi w artykule 17 lutego Boston Globe , w 2011 r. złożono 32 mln deklaracji przez kancelarie przygotowawcze, które są regulowane w ich własnej dziedzinie, takie jak księgowi i prawnicy podatkowi. Jednak w tym samym roku do IRS wpłynęły 42 miliony deklaracji złożonych przez kancelarie, które nie posiadają formalnej licencji i nie podlegają regulacji.

«Teraz każdy może powiedzieć, że jest przygotowawczy», powiedział Koskinen Boston Globe w wywiadzie. «Są renomowane firmy, które prowadzą szkolenia dla swoich ludzi, ale jest wiele osób, które wieszają gont i można to zrobić bez żadnych kwalifikacji.»

Aby zostać doradcą podatkowym, należy jedynie uzyskać numer PTIN (Preparer Tax Identification Number) na rok 2014, który można wypełnić online w ciągu około 15 minut; posiadać zarówno dane osobowe jak i podatkowe (takie jak numer Social Security, zeznanie podatkowe z poprzedniego roku oraz wyjaśnienia dotyczące wszelkich wyroków skazujących za przestępstwa) dostępne zgodnie z wymogami listy kontrolnej wniosków o nadanie PTIN; oraz uiścić opłatę za pierwszy raz w wysokości $64.25. Odnowienie numeru PTIN rocznie kosztuje $63, zgodnie z IRS.

W dniu 1 stycznia 2011 r. IRS wprowadził przepisy, które nakładają na podatników obowiązek uzyskania PTIN, zdania testu kompetencyjnego, uiszczenia rocznej opłaty aplikacyjnej oraz ukończenia piętnastu godzin kształcenia ustawicznego rocznie. Tylko niektóre osoby sporządzające zeznania podatkowe, w tym CPA, zarejestrowani agenci i prawnicy podatkowi, byli zwolnieni z nowych wymogów dotyczących testów i kształcenia.

Jednak 11 lutego br. w federalnym sądzie apelacyjnym IRS został zadany cios, kiedy panel trzech sędziów podtrzymał na początku ubiegłego roku orzeczenie sądu niższej instancji, że agencja nie ma uprawnień do regulowania szacowanych 600.000 do 700.000 płatnych deklaracji podatkowych w Stanach Zjednoczonych.

Alban, który weźmie udział w drugim panelu podczas jutrzejszego przesłuchania, reprezentował trzech niezależnych doradców podatkowych, którzy w 2012 r. złożyli pozew przeciwko IRS, twierdząc, że przepisy agencji spowodują wzrost opłat, utratę działalności gospodarczej i być może zamknięcie ich operacji przygotowania podatkowego typu «mom-and-pop».

IRS wskazała na ustawę uchwaloną w 1884 r. na mocy sekcji 330 tytułu 31 Kodeksu Stanów Zjednoczonych, która upoważnia agencję do «regulowania praktyki przedstawicieli osób przed Departamentem Skarbu».

Panel sędziowski orzekł jednak, że statutowa kompetencja IRS zgodnie z sekcją 330 nie może być «rozciągnięta na tyle szeroko, by objąć kompetencję do regulowania podmiotów sporządzających zeznania podatkowe».

Robert Kerr, starszy dyrektor ds. relacji z rządem Krajowego Stowarzyszenia Zapisanych Agentów (NAEA), powiedział w poniedziałek, że podatnicy często znajdują się w gorącej wodzie, ponieważ zatrudnili osobę przygotowującą zeznanie podatkowe bez odpowiedniej wiedzy na temat zasad i przepisów podatkowych. Powiedział on, że zdaniem NAEA Kongres powinien dać IRS prawo do zapewnienia, że płatni przygotowujący rozliczenia są co najmniej minimalnie kompetentni.

«Takie posunięcie pomogłoby podatnikom zrozumieć różnice w kwalifikacjach osób zajmujących się przygotowaniem podatkowym i doprowadziłoby do większego zaufania do całego sektora przygotowania podatkowego», powiedział w oświadczeniu pisemnym. «Jeśli jednak Kongres nie podejmie żadnych działań, to wszystko nie zostanie stracone». IRS ma program istniejący od dziesięcioleci, w którym prawnicy, CPA i zarejestrowani agenci dobrowolnie poddali się wysokim i rygorystycznym standardom. IRS byłby dobrze poinformowany, aby promować ten program mocno i bez zwłoki».

Artykuły pokrewne:

Sąd Apelacyjny: IRS nie posiada uprawnień do regulowania przygotowania przygotowania

Court Upholds Injunction; IRS Revives PTIN System