Senator NJ ma na celu załatwić Football Tax Break

Nowo zaproponowane ustawodawstwo Sen. Cory Booker’s (D-NJ), które usunęłoby status NFL zwolnionego z podatku, może nie być przyłożeniem, które by się wydawało. Ale to na pewno wywołało wiele dyskusji i okładek prasowych – w sam raz na sezon piłkarski, też.

Securing Assistance for Victims’ Empowerment (SAVE) Act (S.2816) seeks to amend section 501(c)(6) of the IRC by removing the tax-exemption status of professional sports lagues or associations that foster national or international professional sports sports sports sports sports sports competitions. Obejmuje to zarządzanie działalnością ligową, zapewnianie sędziów, zarządzanie sponsoringiem, nadzorowanie zachowania zawodników i inne zadania. Dotyczy to lig, których roczne wpływy brutto wynoszą ponad 10 milionów USD. Wejdzie to w życie w 2015 roku. Projekt ustawy został skierowany do Komisji Finansów.

Intencją jest zabranie pieniędzy pochodzących z poprawki i sfinansowanie schronienia i usług dla ofiar przemocy domowej lub randek.

Zgodnie z ogłoszeniem na stronie internetowej Booker’a, 10 lig sportowych, w tym NFL, National Hockey League, Professional Golf Association i U.S. Tennis Association, są zwolnione z podatku. Poszczególne drużyny płacą podatki, ale opłaty, które płacą za obsługę lig, nie są opodatkowane.

Nie ma żadnej wzmianki o wysokości tych opłat. Ale Booker podaje, że zamknięcie luki podatkowej zwiększyłoby fundusze na programy zapobiegania przemocy domowej o ponad 100 milionów dolarów w ciągu następnej dekady.

«Powstrzymanie przemocy domowej jest narodowym priorytetem, który wymaga długoterminowych, znaczących inwestycji», powiedział w przygotowanym oświadczeniu. «Ta zdroworozsądkowa aktualizacja naszych przepisów podatkowych pozwoliłaby zaoszczędzić ponad 100 milionów dolarów w ciągu 10 lat – pieniądze, które zamiast tego mogą być wykorzystane na opłacenie żywotnych programów wsparcia, których finansowanie zostało w ostatnich latach obcięte z powodu sekwestracji i impasu w sieci».

Teraz, szczególnie w następstwie uwolnienia Raya Rice’a przez Baltimore Ravens po tym, jak w windzie wyszło na jaw nagranie wideo z ucieczki, które uderzyło w jego przyszłą żonę, kwestia ta zdaje się rodzić więcej pytań niż odpowiedzi. I, pomimo zapowiedzi Bookera, kluczowym pytaniem jest to, co tak naprawdę ugryzło zespoły w podatek. W końcu ustawodawstwo ma sens tylko wtedy, gdy nie płacą podatków, mówi były adwokat IRS Julian Block z Nowego Jorku.

Fred Slater, CPA i partner w MS 1040 w Nowym Jorku, mówi w mailu, że twierdzenie Booker’a, że zespoły płacą podatki jest «całkowicie pozbawione wsparcia lub wprowadzające w błąd». Zespoły sportowe to najprawdopodobniej albo korporacje albo [spółki z ograniczoną odpowiedzialnością]».

Jako te podmioty, zespoły płacą podatki franczyzowe, które tak naprawdę są opłatami. Z wyjątkiem Green Bay Packers, zespoły są prywatne, mówi Slater. «Nie widzę, gdzie w rzeczywistości płacą podatki», mówi. «Opłaty są wydatkami podmiotów. Byłyby wydatkami, gdyby liga była nastawiona na zysk – bez zmian. To nie jest «zwolnienie», które się liczy».

NFL używa tego samego modelu, co PGA, mówi Slater. Oznacza to, że pewien procent środków jest wypłacany organizacjom charytatywnym w lokalizacjach gier lub turniejów, w przypadku PGA. Ale poszczególne zespoły płacą podatki od wynagrodzeń i pobierają podatki od sprzedaży. «Można to wykorzystać do tego, by zrozumieć, że «poszczególne drużyny sportowe płacą podatki», ale to jest mylące», mówi Slater.

W zeszłym tygodniu ABC News zacytowało op-ed napisany przez NFL poza doradcą podatkowym Jeremy’m Spectorem, partnerem w Covington & Burling’s Washington, D.C. office: «Biuro ligi działa jako stowarzyszenie handlowe dla klubów NFL. Ustanawia ono zasady i standardowe praktyki dla swoich członków, opracowuje programy, które pomagają im prowadzić działalność w sposób bardziej efektywny i zyskowny oraz promuje biznes w szerszej społeczności. Stowarzyszenia branżowe są organizacjami non-profit. Nie angażują się one w żadną działalność biznesową. W związku z tym są one zwolnione z opodatkowania na mocy sekcji 501(c)(6) federalnego kodeksu podatkowego».

Ale zespoły płacą podatki od swoich 10 miliardów dolarów rocznego dochodu, w tym biletów, praw telewizyjnych i sprzedaży koszulki, według ABC News.

Choć Slater wątpi, że kodeks podatkowy zostanie zmieniony, mówi, że zatwierdzenie przepisów Bookera zmieniłoby strukturę między ligą a drużynami, a rząd ostatecznie pobierze niewiele dodatkowych podatków, jeśli w ogóle.

Według US News & World Report, Major League Baseball zrezygnowała ze statusu organizacji non-profit w 2007 roku, zamiast informować o wynagrodzeniach kadry kierowniczej. Zgodnie z raportem, Narodowy Związek Koszykówki nigdy nie był zwolniony z podatku.

«Załóżmy, że pochodzisz z innej planety i właśnie zjechałeś na Ziemię, aby uświadomić sobie, że istnieje zwolnienie dla NFL, organizacji, która ma przychody rzędu kilku miliardów rocznie», mówi Block, były adwokat IRS. «Był czas, kiedy ktoś taki jak Babe Ruth wpadał do szpitalnego łóżka chorego młodzieńca i obiecywał, że trafi na home run». Masz teraz te seryjne kobiety, które dopuszczają się nadużyć, a to nie są operacje na niklu».

Klimat gospodarczy dla lig sportowych uległ zmianie, mówi Ellen Minkow, CPA na MS 1040 w Nowym Jorku. «Co robi ten «front office»? Naprawdę jest podmiotem dochodowym czy nienastawionym na zysk?», mówi. «Kiedy te organizacje sportowe były pierwotnie tworzone, nie chodziło o zysk. W dzisiejszym świecie, sport to wielki biznes. A ich statut powinien zostać cofnięty», mówi.