Sezon e-plików podatkowych jest oficjalnie otwarty

Usługa Internal Revenue Service została uruchomiona na rok 2010 i jest gotowa do przyjmowania elektronicznie składanych deklaracji podatkowych od większości podatników.

IRS traktuje e-plik jako najlepszy sposób na złożenie dokładnych zeznań podatkowych i zapewnienie szybkiego dostarczenia zwrotu podatku. Komisarz IRS Doug Shulman spekuluje, że aktywność e-plików wzrośnie w tym roku, częściowo z powodu przymusowego udziału wielu osób przygotowujących rozliczenia podatkowe. «Przewidujemy, że dzięki nowemu mandatowi ustawodawczemu w zakresie dokumentacji elektronicznej dla podmiotów sporządzających deklaracje podatkowe w tym roku będzie z niej korzystać więcej podmiotów sporządzających deklaracje podatkowe i wzywamy osoby, które przygotowują własne deklaracje podatkowe, aby spróbowały. E-plik IRS jest teraz normą, a nie wyjątkiem.»

Podczas gdy wiele zeznań podatkowych kwalifikuje się do natychmiastowego składania drogą elektroniczną, IRS nadal pracuje nad przeprogramowaniem swoich komputerów tak, aby odzwierciedlały one nowe zmiany w prawie podatkowym uchwalone przez Kongres w grudniu.

W szczególności podatnicy, którzy dokonują odliczeń z tytułu opłat za naukę na uczelni wyższej, którzy ubiegają się o odliczenie opłat za naukę na uczelni, lub którzy ubiegają się o odliczenie wydatków na wychowawcę, muszą poczekać jeszcze kilka tygodni na złożenie deklaracji. W oparciu o historyczne wzorce składania wniosków, IRS przewiduje, że opóźnienie ma wpływ na około 9 milionów podatników. Opóźnienie ma wpływ zarówno na papierowe jak i elektroniczne zeznania podatkowe, większość podatników może złożyć je natychmiast.

Chociaż IRS nie ogłosił konkretnej daty rozpoczęcia przyjmowania opóźnionych zeznań podatkowych w połowie lutego, wiele osób korzystających z e-pliku może uzyskać przewagę konkurencyjną. Wielu głównych dostawców oprogramowania ogłosiło, że natychmiast zaakceptuje te wpływowe deklaracje. Ci dostawcy oprogramowania zatrzymają zeznania podatkowe, a następnie złożą je drogą elektroniczną po otwarciu systemów IRS w połowie lutego dla opóźnionych formularzy.

IRS wskazał, że podobnie jak w poprzednich latach składania dokumentów drogą elektroniczną, zwroty plików będą przetwarzane i zwracane znacznie szybciej niż zwroty papierowe. Przetworzenie zwrotów w formie elektronicznej zajmie mniej niż dwa tygodnie, ale aż cztery do sześciu tygodni na przetworzenie zwrotów w formie papierowej.