Sezon składania deklaracji podatkowych IRS na 2015 r. jest silny.

W okresie od 20 stycznia do 31 stycznia, czyli do dnia otwarcia sezonu rozliczeniowego 2015 r., urząd skarbowy otrzymał ponad 14 mln zeznań podatkowych, co stanowi wzrost o 25,6 proc. w stosunku do 11,2 mln zeznań, które urząd podatkowy otrzymał w tym momencie w ubiegłym roku, wynika z danych opublikowanych przez urząd skarbowy w dniu 6 lutego.

IRS zauważył jednak, że wzrost liczby zgłoszeń w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym jest wynikiem sezonu podatkowego 2014, który rozpoczął się z 10-dniowym opóźnieniem w związku z 16-dniowym zamknięciem rządu federalnego w październiku 2013 roku.

Z tych 14 mln zwrotów 13,3 mln – czyli 95% – zostało do tej pory złożonych drogą elektroniczną w tym roku. Wysoki odsetek e-filtrów nie jest zaskoczeniem, ponieważ w ostatnich latach IRS zdecydowanie zachęcał podatników do korzystania z tej drogi do składania deklaracji zamiast wysyłania ich w formie papierowej.

«Zachęcamy podatników do składania deklaracji drogą elektroniczną, ponieważ jest to najszybszy, najbezpieczniejszy i najdokładniejszy sposób składania wniosków oraz najszybszy sposób uzyskania zwrotu», powiedział komisarz IRS John Koskinen w oświadczeniu pisemnym.

Agencja podkreśliła, że podatnicy szybciej otrzymają swój zwrot federalny, korzystając z programu IRS Free File z opcją bezpośredniej wpłaty. Osoby fizyczne mogą sprawdzić status swojego zwrotu, korzystając z narzędzia «Gdzie jest mój zwrot?» na stronie internetowej agencji. Do tej pory w tym sezonie podatkowym, IRS wydał 7.6 milionów zwrotów o wartości $26.8 miliardów, przy średniej kwocie zwrotu wynoszącej $3,539. Ponad 96 procent wszystkich zwrotów – 7.3 milionów zwrotów o wartości $26.2 miliardów – zostało zdeponowanych bezpośrednio na kontach podatników.

Zmęczony cięciami budżetowymi i zmniejszającą się liczbą pracowników, IRS kieruje więcej podatników na swoją stronę internetową, aby spróbować zmniejszyć obciążenie źle wyposażonego call center, Koskinen niedawno powiedział USA Today w wywiadzie.

W ciągu ostatnich pięciu lat IRS był nękany przez redukcję funduszy o 1,2 mld dolarów. Budżet agencji na rok 2015 został ostatnio zmniejszony o 346 mln dolarów z roku 2014 do 10,9 mld dolarów. Na początku tego miesiąca Koskinen powiedział senackiej komisji finansów, że całkowita redukcja z ubiegłego roku jest w rzeczywistości bliższa 600 mln dolarów, biorąc pod uwagę wzrost kosztów mandatowych i inflacji o 250 mln dolarów.

Ze względu na cięcia budżetowe, IRS spodziewa się w tym roku stracić około 3 000 dodatkowych pracowników etatowych, co spowoduje całkowitą redukcję zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin od roku 2010 do ponad 16 000. W rezultacie, IRS spodziewa się, że prawie połowa rozmów w tym sezonie podatkowym pozostanie bez odpowiedzi. Czekanie na tych, którzy się dostaną, przepchnie 30 minut.

«It’s a challenging year,» Koskinen powiedział USA Today w zeszłym miesiącu. «Staramy się przenieść tak wielu ludzi [online] jak tylko możemy. W zeszłym roku od 15 do 18% naszych rozmówców pytało o informacje o zwrocie pieniędzy lub transkrypcji, które mogliby dostać przez Internet».

Zgodnie z danymi IRS plan wydaje się działać. Do tej pory IRS.gov był dostępny w tym roku ponad 65 milionów razy, co stanowi wzrost o 49 procent w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym.