Siła pełnego zaangażowania

Nazywano mnie Króliczkiem Energizera na sterydach i ludzie często pytają mnie: “Jak ty masz tyle energii?” Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, dopóki nie przeczytałem The Power of Full Engagement Jima Loehra i Tony’ego Schwartza. Liczba godzin w ciągu dnia jest stała, ale ilość i jakość energii, która jest dla nas dostępna, nie jest. To jest coś, co możemy kontrolować naszymi decyzjami i działaniami.

Żyjemy w epoce cyfrowej, a nasze tempo jest szybkie i nieustępliwe. Mamy do czynienia z dużym obciążeniem pracą, wieloma obowiązkami rodzinnymi i staramy się wciągnąć jak najwięcej w każdy dzień. Być może jesteśmy podłączeni, ale topimy się. Zarządzanie czasem nie jest już rozwiązaniem; zamiast tego musimy nauczyć się jak zarządzać naszą energią. Ponieważ energia jest kluczem do wysokiej wydajności, a także zdrowia, szczęścia i równowagi życiowej.W książce przedstawiono cztery kluczowe zasady zwiększania naszego poziomu energii: 1. Mobilizuj cztery kluczowe źródła energii: a. Fizyczna – ćwiczenia, odżywianie i sen. Emocjonalne – przekształcanie zagrożeń w wyzwania. Umysłowy – odpowiednia koncentracja i realistyczny optymizmd. Duchowe – posiadanie “dlaczego” do życia 2. Zrównoważenie wydatków na energię z okresową odnową energii.3. Poszerzanie możliwości w taki sam systematyczny sposób, jak robią to elitarni sportowcy.4. Tworzenie bardzo konkretnych, pozytywnych rytuałów zarządzania energią.Autorzy piszą, że energia jest podstawowym elementem, który wszyscy ludzie wnoszą do swojej pracy i wykorzystują w społeczeństwie. Zauważyli, że energia ludzka, a nie czas, jest potrzebnym zasobem i kluczową szkodą dla wzrostu i sukcesu. Loehr i Schwartz stwierdzają, że życie nie jest maratonem, a raczej serią sprintów. Aby osiągnąć sukces, trzeba zrównoważyć czas odnowy biologicznej z faktycznym sprintem.Obserwując, jak tenisista Ivan Lendl grał w tę grę, Loehr odkrył, że nie chodziło o to, jak Lendl grał punktami, ale o to, jak zachowywał się między punktami. Zaobserwował, że Lendl opracował rytuały odprężenia i uspokojenia między punktami: “Lendl przewidywalnie wytarł brwię opaską na rękę, uderzył głową rakietki o każdy z pięt, wyjął trociny z kieszeni, odbił piłkę cztery razy i wizualizował, gdzie zamierzał uderzyć piłkę. Lendl przekalibrował swoją energię, odsuwając od siebie uwagę, uspokajając swoją fizjologię, skupiając uwagę, wyzwalając ponowne zaangażowanie i przygotowując swoje ciało do występu w najlepszym wydaniu”.Loehr i Schwartz twierdzą, że wielu menedżerów, kierowników i pracowników nie ma rytuałów, które pomogłyby im się zrelaksować i zachować skuteczność. Twierdzą oni, że rytuały pomagają nam połączyć się z naszymi wartościami i zapewniają, że nasze wysiłki są ukierunkowane na realizację naszych najważniejszych celów. Te rytuały są skuteczne tylko wtedy, gdy czytelnik jest w stanie dotrzeć do punktu, w którym jego rytuały są prawie automatyczne.Na końcu książki znajduje się “System treningowy” opracowany przez Loehra i Schwartza. System ten pomaga czytelnikowi rozwijać rytuały energetyczne, które równoważą produkcję i odzyskiwanie energii. Power of Full Engagement to kolejna z moich książek, które bardzo polecam.
Żyjemy w epoce cyfrowej, a nasze tempo jest szybkie i nieustępliwe. Mamy do czynienia z dużym obciążeniem pracą, wieloma obowiązkami rodzinnymi i staramy się wciągnąć jak najwięcej w każdy dzień. Być może jesteśmy podłączeni, ale topimy się. Zarządzanie czasem nie jest już rozwiązaniem; zamiast tego musimy nauczyć się jak zarządzać naszą energią. Ponieważ energia jest kluczem do wysokiej wydajności, a także zdrowia, szczęścia i równowagi życiowej.