Sprawa dotycząca oznaczenia CMA

Jako CPA posiadasz podstawowe umiejętności, ale możesz nie mieć doświadczenia w zarządzaniu i analizowaniu, którego obecnie poszukują pracodawcy.

Faktem jest, że branża finansowo-księgowa wydaje się mieć niedobór pracowników o pożądanych umiejętnościach i wiedzy z zakresu rachunkowości zarządczej. Uzyskanie oznaczenia CMA może być tylko tym, czego potrzebujesz, aby wzmocnić swoje CV i pomóc rozwijać swoją karierę.

Istnieje kilka podobieństw między CMA i CPA, ale są też kluczowe różnice, na które chciałbym zwrócić uwagę.

Oba certyfikaty wymagają od kandydatów uzyskania (co najmniej) dyplomu licencjata w akredytowanej szkole, ale CMA ma znacznie niższą barierę wejścia w porównaniu z CPA, ponieważ od kandydatów nie wymaga się posiadania 150 godzin kredytowych lub minimalnych kursów rachunkowości, aby zakwalifikować się do egzaminu.

Chociaż doświadczenie w zakresie CPA różni się w zależności od państwa, większość państw wymaga od kandydatów 1-2 lat doświadczenia w zakresie rachunkowości w ramach licencjonowanego CPA. CMA jest podobny, w tym sensie, że aby się zakwalifikować, kandydat musi mieć 2 kolejne lata doświadczenia w zarządzaniu finansami.

W zależności od miejsca zatrudnienia, aktualne doświadczenie zawodowe może kwalifikować się do zwolnienia z tych kwalifikacji. Zwykła notatka wyjaśniająca do IMA poinformuje Państwa, czy uważają Państwo swoje doświadczenie za ważne.

Po zdobyciu już swojego CPA, rozumiesz jak wyczerpujący może być egzamin. CPA składa się z 4 oddzielnych egzaminów skupiających się na środowisku biznesowym i koncepcjach (BEC), rachunkowości finansowej i sprawozdawczości (FAR), audycie i atestacji (AUD) oraz rozporządzeniu (REG). W sumie egzamin trwa 14 godzin.

Z drugiej strony, CMA ma tylko 2 egzaminy: Sprawozdawczość finansowa, planowanie, wyniki i kontrola oraz podejmowanie decyzji finansowych. Na ukończenie tych dwóch egzaminów można spodziewać się 8 godzin testów.

Jak widać z różnych tematów egzaminu, egzamin CMA skupia się bardziej na planowaniu, zarządzaniu i pomocy przedsiębiorstwom i korporacjom w podejmowaniu decyzji finansowych, w przeciwieństwie do CPA, który koncentruje się na rachunkowości podatkowej i audycie.

Obecnie pracodawcy odczuwają brak kandydatów, którzy posiadają umiejętności zarządcze i analityczne wymagane w ich firmach, co sprawia, że zarabianie na CMA jest jeszcze bardziej pożądane.

Teraz jest idealny czas na wzmocnienie swoich referencji, ponieważ istnieje tak wiele możliwości dla nowo wybijanych oznaczeń CMA. Może to nawet pomóc w podniesieniu aktualnej praktyki, ponieważ teraz będziesz w stanie zapewnić klientom umiejętności analityczne i decyzyjne, których potrzebują.

Średnie wynagrodzenie osoby wyznaczonej przez CMA również stale rośnie, co sprawia, że jest to decyzja finansowo lukratywna dla Ciebie osobiście.

Spędziwszy ciężko zapracowane lata na osiągnięciu swojego CPA, może się to wydawać bezowocną misją, jednak już teraz spełniasz większość wymogów CMA. Oprócz obecnego wykształcenia i doświadczenia (w oczekiwaniu na zatwierdzenie przez IMA), musiałbyś tylko zostać członkiem IMA, przygotować się i przystąpić do egzaminu.

Jeśli szukasz nowego wyzwania, przejścia na stanowisko bardziej kierownicze lub zmiany kierunku swojej kariery, CMA może być dla Ciebie niezwykle korzystnym posunięciem. Poniżej możesz podzielić się swoimi przemyśleniami i opiniami.