Sprawa o większą przejrzystość w Twojej firmie

Pomyśl teraz o wszystkich pracownikach w Twojej firmie i zapytaj, jak byś się czuł, wiedząc, że jedna trzecia z nich Ci nie ufa?

Według badania Edelman Trust Barometer z 2016 roku, przeprowadzonego wśród 33 000 osób w 28 krajach, prawie co trzeci pracownik nie ufa swojemu pracodawcy. Jest to problem dla firm zainteresowanych zyskownością, zaangażowaniem i utrzymaniem swoich najlepszych talentów.

Brak zaufania do firm jest często spowodowany brakiem przejrzystości, co sprzyja tworzeniu kultury zaufania. Pracownicy, którzy są trzymani w pętli i rozumieją swoją rolę w nadrzędnym celu i zadaniach firmy, mają większe szanse na zaufanie swojego pracodawcy.

Ale czym jest transparencja, a co więcej, jak możemy mieć jej więcej w naszych firmach?

Przejrzyste miejsce pracy jest jak zdrowa relacja, obejmuje komunikację, uczciwość, regularną informację zwrotną, szacunek i przyznawanie się do błędu. Kiedy mówimy o przejrzystości, większość ludzi od razu myśli o wynagrodzeniach lub wydatkach i wynikach finansowych firmy.

To część tej rozmowy, ale to nie wszystko. Przejrzystość polega również na tym, dlaczego zdecydowani liderzy podejmują decyzje, które podejmują.

Korzyści wynikające z kultury przejrzystości

Teraz, gdy zdefiniowaliśmy przejrzystość, wyjaśnijmy dlaczego jest ona taka ważna:

1. Przejrzystość = lepsze relacje

1.

Pewnie znasz zdanie: “Pracownicy nie rzucają pracy, oni rzucają szefów”. To nie jest przesada. Gallup State of the American Manager Report stwierdził, że jeden na dwóch pracowników odszedł z pracy, aby uciec od menedżera w pewnym momencie swojej kariery. Jeśli chodzi o budowanie solidnych relacji w miejscu pracy, przejrzystość i efekt uboczny zaufania są kluczowe.

2. Przejrzystość = zaangażowanie

2.

Miejmy nadzieję, że twoja firma ma strategiczny plan. Ale czy twoi pracownicy rozumieją w nim swoją rolę? W kulturze przejrzystości pracownicy rozumieją wizję firmy i rozumieją, w jaki sposób ich wysiłki przyczyniają się do osiągnięcia celów całej firmy.

Tu chodzi o duży obraz, ale też o małe rzeczy. Niech twoi ludzie nie zastanawiają się, dlaczego robią to, co robią, ani nie budzą się z dnia na dzień, kiedy wprowadzane są nowe zasady.

3. Przejrzystość = rentowność

3.

Przejrzystość to nie tylko “miło mieć”. To najlepsza praktyka. Według Great Place to Work Institute, firmy o wysokiej kulturze zaufania doświadczają “zwiększonego poziomu innowacyjności, zwrotów giełdowych od dwóch do trzech razy większych niż średnia rynkowa, a obroty są o około 50 procent niższe niż u konkurencji z branży”.

How to Build a Transparent Firm Culture

Oto trzy sposoby na stworzenie kultury przejrzystości w Twojej firmie.

1. Podjąć zobowiązanie

Podobnie jak inne podstawowe strategie firmowe, budowanie kultury przejrzystości wymaga zaangażowania i czasu. Innymi słowy, jest to kadencja, a nie jednorazowość.

Stwórz plan i zainwestuj w narzędzia, które ułatwią przejrzystą komunikację. Przydzielenie mistrza do kierowania wysiłkiem, a małego zespołu do formułowania zaleceń i wykonywania “pracy nóg” w celu realizacji inicjatywy.

2. Bądź otwarty na swoje decyzje

Staraj się, by wszyscy w twojej firmie rozumieli “dlaczego”. Podziel się szczegółami na temat finansów, wzrostu, zatrudnienia, priorytetów i planów.

Dobrymi miejscami do rozpoczęcia są:

  • Dlaczego utrzymujemy pewnych klientów?
  • Dlaczego inwestujemy w nowe technologie?
  • Dlaczego śledzimy pewne procesy?
  • Dlaczego używamy tej struktury cenowej?
  • Dlaczego rozszerzamy tę nową ofertę usług?
  • Na jakich kryteriach opieramy promocje?
  • Dlaczego bierzemy udział w tych grupach rówieśniczych, wspólnotach lub w działaniach charytatywnych?
  • Jakie umiejętności osiągania sukcesów liderzy firm uważają za kluczowe dla przyszłości firmy?

Jeśli nie masz jeszcze wszystkich odpowiedzi lub czekasz na więcej danych, powiedz to. Pokazuje to szacunek dla pracowników i zrozumienie ich potrzeb w zakresie informacji.

3. Dajcie i poszukajcie uczciwej informacji zwrotnej

Zachęcaj do otwartej i uczciwej informacji zwrotnej. Rozważyć anonimowe badania mające na celu pomiar zaangażowania, przywództwa, dostosowania i rozwoju. Podziel się wynikami tych badań w całej firmie.

Regularnie przeprowadzaj formalne przeglądy i nieformalne kontrole z pracownikami w celu omówienia celów i wyników. Nie obawiaj się trudnych rozmów. Kiedy liderzy unikają udzielania bezpośrednich informacji zwrotnych na temat wyników, unikanie ich skutkuje utratą pewności siebie i bezpieczeństwa.

Przejrzyste rozmowy często wyłączają niektóre osoby. Mogą wahać się przed podzieleniem się kryteriami akceptacji klienta, logiką struktur cenowych lub tym, dlaczego niektórzy ludzie są promowani, a inni nie.

Ale kiedy firmy naciskają na dawanie ludziom tych informacji, często dzieje się tak dlatego, że po prostu nie mają dobrej odpowiedzi. W takim przypadku Twoje problemy są znacznie głębsze niż podjęcie decyzji o tym, czym powinieneś lub nie powinieneś dzielić się ze swoim zespołem.

Budowanie kultury przejrzystości wymaga czasu i wysiłku, ale Twoją nagrodą będą lepsze relacje z wysoko zaangażowanymi pracownikami i między nimi. Jakie kroki podejmują Państwo w celu zapewnienia przejrzystości w swojej firmie?

Ten artykuł pierwotnie pojawił się na blogu Boomer Bulletin.

Powiązane artykuły

Dlaczego kultura firmy ma znaczenie

Jak przyciągnąć i utrzymać wielki talent księgowy