Średnia stopa podatku od sprzedaży w USA utrzymała się na stałym poziomie w IV kwartale 2015 r.

Średnia amerykańska łączna stawka podatku od sprzedaży za czwarty kwartał 2015 r. była prawie taka sama jak w poprzednim kwartale, wynika z ostatniego raportu ONESOURCE Indirect Tax firmy Thomson Reuters.

Łączna średnia stopa dla czwartego kwartału wyniosła 8,571 proc. i pozostała mniej więcej na tym samym poziomie, co stopa 8,570 proc. odnotowana w trzecim kwartale ubiegłego roku.

Raport, podsumowujący kwartalne zmiany w zakresie sprzedaży, wykorzystania i podatku od towarów i usług, wykazał, że nałożony przez państwo podatek od sprzedaży detalicznej pozostał na niezmienionym poziomie 5,539% w całym kraju.

Ponadto liczba zmian stawek podatków państwowych i lokalnych zmniejszyła się z 219 w trzecim kwartale do 169 w czwartym kwartale. Wystąpiły również bardzo niewielkie różnice w średnich stawkach podatku od sprzedaży dla miast i powiatów amerykańskich. Dla miast średnia stawka w czwartym kwartale wyniosła 1,772%, nieznacznie wzrastając z 1,770% w poprzednim kwartale. Jednak średnia stawka dla powiatów pozostała prawie niezmieniona – 1,260 proc. w czwartym kwartale wobec 1,261 proc. w trzecim kwartale.

«Czwarty kwartał był powrotem do względnej stabilności po znacznym wzroście aktywności w III kwartale», powiedziała Carla Yrjanson, wiceprezes ds. badań podatkowych i treści w Thomson Reuters, w pisemnym oświadczeniu. «Chociaż zmiany stawek w czwartym kwartale spadły w porównaniu z trzecim kwartałem, w 2015 r. odnotowano łącznie 614 zmian stawek podatku od sprzedaży, co stanowi duży potencjalny wpływ na działalność gospodarczą. Specjaliści podatkowi muszą być na bieżąco z tymi zmianami i związanymi z nimi wymogami w zakresie sprawozdawczości, aby odpowiednio spełnić wymogi zgodności».

Puerto Rico po raz kolejny zajmowało najwyższe miejsce w najwyższym stanie lub USA-terytorium podatku od sprzedaży, na 10,5 procent, a następnie Indiana, Mississippi, New Jersey, Rhode Island i Tennessee, który po raz kolejny wiązał się na drugim miejscu stawki podatku od sprzedaży w stanie 7 procent. Minnesota i Nevada również utrzymywały się na stałym poziomie, a następnie odpowiednio 6,875 procent i 6,85 procent.

Według raportu, lokalne jurysdykcje o najwyższych łącznych stawkach podatku od sprzedaży w czwartym kwartale były:

1. Tuba City, Arizona (12,9 procent)

2. (tie) Arab, Alabama (12,5 %)

2. (remis) Piemont, Alabama (12,5 %)

4. Hrabstwo Coconino, Arizona (11,9 %)

5. Hrabstwo McKinley, Nowy Meksyk (11,75 procent)

6. Pinal County, Arizona (11,7 %)

7. Mansfield, Arkansas (11,625 procent)

8. (powiązanie) Hrabstwo Cibola, Nowy Meksyk (11,5626 %)

8. (powiązanie) Hrabstwo San Juan, Nowy Meksyk (11,5626 %)

Najwyższą stawkę podatku od sprzedaży w mieście Kodiak na Alasce dzielił z Winter Park w Kolorado (7 proc.), a następnie z dwoma innymi miastami na Alasce – Hoonah i Selawik – 6,5 proc. Na Alasce nadal obowiązują najwyższe stawki podatkowe: Wrangell i Petersburg – odpowiednio 7 proc. i 6 proc.

Powiązany artykuł:

US Średnia łączna stawka podatku od sprzedaży wzrosła nieznacznie w III kwartale