Stan Unii: Tabela jest ustalona dla reformy podatkowej

przez Ken Berry

12 lutego, w dniu narodzin Abrahama Lincolna, prezydent Obama wygłosił przemówienie o stanie Unii na wiele różnych tematów, od gospodarki, przez reformę imigracyjną, po kontrolę nad bronią.

Prezydent powtórzył swoje apele o zmniejszenie rosnącego deficytu budżetowego poprzez połączenie podwyżek podatków i cięć wydatków. Powiedział również, że będzie wspierał “skromne reformy” w programach rządowych, w tym Medicare i Social Security, tak długo, jak najbogatszy jeden procent Amerykanów weźmie na swoje barki sprawiedliwą część tego ciężaru. Wreszcie, reforma podatkowa pozostaje jednym z najważniejszych punktów w programie prezydenta.

Nic dziwnego, że prezydent nie przedstawił w swoim przemówieniu żadnych konkretnych szczegółów na temat propozycji podatkowych, a zamiast tego mówił ogólnie o reformach w zakresie podatków od osób prawnych i indywidualnych. Jednak drugi but może niedługo spaść, radzi Edward S. Karl, CPA, wiceprezydent ds. podatków, American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) . Na tym stanowisku Karl pełni funkcję głównego łącznika AICPA z IRS.

“Wkrótce pojawi się więcej szczegółów na temat propozycji budżetowych”, powiedział Karl, prosząc AccountingWEB o komentarz na temat przemówienia prezydenta o stanie Unii. “Mówił o pomocy małym przedsiębiorstwom, reformach podatkowych, gospodarce i przywracaniu miejsc pracy z zagranicy. Reformy podatkowe były zgodne z propozycjami z zeszłego roku.” Karl zauważył, że propozycje budżetowe zostaną opublikowane pod koniec lutego, i wtedy spodziewa się, że ostro podzielony Kongres wznowi gorące dyskusje na temat podatków.

Bitwa będzie prawdopodobnie przedłużona… ponownie. Karl nie oczekuje, że sprawy zostaną rozwiązane w najbliższym czasie. “Reforma podatkowa nie będzie szybka i przeciągnie się do końca roku, prawdopodobnie do 2014”, powiedział. Nawiązał do tego, że reforma korporacyjna i międzynarodowa jest trudna do przeprowadzenia. Karl ma również wątpliwości, czy jakiekolwiek zmiany podatkowe w najbliższej przyszłości dotkną niektórych “świętych krów”, takich jak odliczenia od odsetek od kredytów hipotecznych i darowizn na cele charytatywne.

Karl powiedział: “Oprócz grup interesu, które się odsuwają, musisz zapytać: “Jaki jest wpływ ekonomiczny?”” Zauważa on, że takie reformy mogłyby mieć negatywny wpływ na działalność charytatywną i rynek nieruchomości. Jeśli nastąpią jakiekolwiek zmiany w tych obszarach, Karl uważa, że nie nastąpi to najwcześniej w 2014 roku. Niemniej jednak, ponieważ Kongres i prezydent starają się wypełnić lukę budżetową, nie należy się dziwić, że prawie wszystko jest na stole.

Przynajmniej linie walki zostaną wyraźniej wytyczone do końca miesiąca. “Miej oko na propozycje budżetowe. Prawdopodobnie pomogą one wypełnić luki, choć nie ma gwarancji, że zostaną wprowadzone w życie”, mówi Karl. “To dobry plan do naśladowania.”

Artykuły pokrewne:

  • Państwo Unii daje nadzieję księgowym