Stanford’s Coconspirators Guilty of Fraud

przez Teresę Ambord

To nie było nasze oszustwo! To była duża część ogólnej obrony, którą przedstawiło dwóch mężczyzn oskarżonych o pomoc finansiście z Teksasu R. Allenowi Stanfordowi w zatarciu śladów, gdy z 7 miliardów dolarów wybił zaufanie inwestorów. Ława przysięgłych potrzebowała szesnastu godzin narady w ciągu trzech dni, aby znaleźć winnych spisku w celu ukrycia masowego oszustwa podsłuchowego.

Główny księgowy Stanforda, siedemdziesięcioletni Gilbert Lopez, oraz globalny kontroler, czterdziestoletni Mark Kuhrt, zostali skazani za dziewięć na dziesięć oszustw podsłuchowych i jeden spisek w celu popełnienia oszustwa.

Schemat Ponziego

Oszustwo Stanford polegało na sprzedaży fałszywych świadectw depozytowych w Stanford International Bank, Ltd. z siedzibą na Antigui. Według prokuratorów, Stanford doradzał inwestorom, że ich fundusze są umieszczane w konserwatywnych aktywach płynnych i nadzorowane przez międzynarodowych menedżerów pieniężnych. W rzeczywistości dowody wskazują, że Stanford i jego szef finansowy, James M. Davis, kontrolowali około 80 procent tych pieniędzy. Stanford używał tych pieniędzy do płacenia za jachty, prywatne odrzutowce i rezydencje nadbrzeżne. Niektóre z nich wykorzystał również na finansowanie własnych ryzykownych przedsięwzięć biznesowych, takich jak turnieje krykieta, karaibskie linie lotnicze i rozwój ośrodków wypoczynkowych.

Sam Stanford został skazany w marcu ubiegłego roku, a obecnie odbywa 110 lat w federalnym więzieniu na Florydzie. Jego prawnicy odwołują się od wyroku. Davis czeka na wyrok, po tym jak przyznał się do winy i zeznawał przeciwko Stanfordowi.

Gdzie Lopez i Kuhrt pasują do tego schematu?

Adwokaci obrony Lopeza i Kuhrt powiedział jurorom, że ich klienci nigdy nie zamierzali fałszować rekordów lub łamać żadnych praw. Opierali się na zyskach z inwestycji przekazanych im przez Davisa i Stanforda. Dane te posłużyły do stworzenia tego, co okazało się fałszywym sprawozdaniem finansowym, na którym polegali niczego niepodejrzewający inwestorzy. W rzeczywistości, jak powiedzieli adwokaci, Lopez i Kuhrt próbowali nakłonić Davisa do publicznego ujawnienia, że sam Stanford pożyczył większość środków, które miały być przeznaczone na inwestycje, ale zostały one unieważnione przez Davisa.

“Nie ma wątpliwości, że doszło do masowego oszustwa, ale to było oszustwo Stanford i Davis, a nie Lopez i Kuhrt”, powiedział adwokat Kuhrt, Richard Kuniansky.

Jednak prokurator Jason Varnado powiedział jurorom”, Wiedzieli, że bank robi jedną rzecz i obiecuje innym inwestorom, i pomogli to ukryć. Jedynym wytłumaczeniem tego jest wyjaśnienie kryminalne.”

Inni pracownicy również byli zaangażowani w śledzenie skradzionych funduszy, ale Lopez i Kuhrt są ostatnimi, którzy stanęli przed sądem karnym. Po ich skazaniu rząd zalecił, aby mężczyźni pozostali wolni za kaucją do czasu stawienia się przed sędzią okręgowym Davidem Hitnerem (który przewodniczył procesowi) w celu skazania ich 14 lutego. Hittner nakazał jednak umieszczenie obu mężczyzn w areszcie śledczym.

“W oparciu o fakty w tym przypadku, a jest to program międzynarodowy, uważam, że jest tam wystarczająco dużo potencjalnych kontaktów, aby nie pozwolić im pozostać wolnymi”, powiedział Hittner.

Adwokaci dla obu mężczyzn będą się odwoływać.