Studium przypadku: Jak brak księgowości online sprawił, że powstała nowa firma

Po przeanalizowaniu ich branży kilka lat temu, Chad Davis i Josh Zweig odkryli trend otwierający oczy: Niektórzy księgowi oferowali usługi, które były dla nich ważniejsze niż to, czego naprawdę potrzebowali klienci.

Dylemat ten spowodował dystans pomiędzy klientami a ich księgowymi, a ta rozbieżność skłoniła Davisa i Zweiga do rozpoczęcia LiveCA LLP w 2013 roku, publicznej firmy CPA z Toronto i dostawcy usług księgowych zlecanych online.

Tło

Davis i Zweig skupili się na zapewnieniu firmy księgowej, która koncentruje się na operacjach i procesach technologicznych back-office’u w takim samym stopniu jak na podatkach.Znaleźli oni niszę po tym, jak nie widzieli innych firm księgowych oferujących usługi, które obejmowały wszystkie poziomy zarządzania finansowego z punktu widzenia podatków i technologii, co stworzyło podstawy dla ich hybrydowej firmy CPA.

"Nasz wirtualny model pozwoliłby na prowadzenie rozmów z konkretnymi ekspertami technicznymi i podatkowymi w środowisku zespołowym za pośrednictwem video chat," mówi Davis. "Nie miałoby znaczenia, czy sprawa dotyczyła rachunkowości, księgowości, zarządzania projektami czy e-commerce, mieliśmy kogoś, kto mógłby pomóc."

Davis dodaje, że to, co LiveCA naprawdę sprzedaje, to dobre uczucia. "Klienci nie kupują zeznania podatkowego, ponieważ sprzedajesz zeznania podatkowe,"mówi. "Kupują uczucie, które daje wypełnione zeznanie podatkowe.Zabieramy klientów ze stanu chaosu i sprowadzamy ich na miejsce clear."

Przyczyny rozpoczęcia

Według Davisa, moment założenia firmy ledwie trzy lata temu był dla początkujących użytkowników technologii internetowych, którzy tęsknili za tym, aby księgowi mogli sprostać ich wymaganiom. Davis dodał, że budowanie relacji z kilkoma znaczącymi aplikacjami księgowymi dobrze pozycjonuje LiveCA.

Proces budowlany

Pierwszym krokiem, jaki zrobili Davis i Zweig, było znalezienie dla zespołu ludzi zorientowanych na technologię. Pierwszym zatrudnionym przez nich pracownikiem był dyrektor ds. technicznych Dave MacPherson, który opuścił Canada Revenue Agency dla tej rozpoczynającej działalność firmy księgowej, mającej niewiele więcej niż kilku klientów i wizję.

Uzbrojony w ekspertyzę technologiczną z zakresu oprogramowania online, MacPherson poradził sobie z wieloma początkowymi problemami LiveCA. Pomagał klientom przechodzić na nowe systemy i wspierał ich do czasu, aż sami wykonali swoją pracę. Bez MacPhersona, jak mówi Davis, LiveCA zaczęłaby działać jak każda inna firma.

"We would have not been able to get that jump-start in our technology execution," Davis says. "That eventually formed the basis for our biggest competitive advantage of focusing on technology and systems to solve a lot of customer problems."

Greatest Challenge

Największa przeszkoda dla LiveCA pojawiła się na początku, oferując zasadniczo zbyt wiele usług za mało pieniędzy, aby utrzymać odpowiednie zyski, mówi Davis. Mówi, że LiveCA zdał sobie sprawę, że aby utrzymać poziom usług cztero- lub pięciokrotnie wyższy od tego, jaki oferowały inne tradycyjne firmy księgowe, musi pobierać wyższe opłaty. Przyczyniło się to do podjęcia przez firmę decyzji o przestawieniu się na wycenę opartą na wartości po zastosowaniu rozliczeń godzinowych przez około miesiąc.

Obecnie klienci są obciążani kosztami ekspertyz technicznych w celu osiągnięcia konkretnych rezultatów, a nie tylko zakupu aplikacji lub usługi księgowej.

"Mamy teraz szczęśliwszych klientów, ponieważ usługi i ceny są bardziej zgodne z ich indywidualnymi potrzebami,"- mówi Davis.

Firm Focus

Davis, Zweig i ich 18 pełnoetatowych pracowników pracuje w domu w całej Kanadzie, ponieważ LiveCA jest firmą powiązaną.Klientami LiveCA są wyłącznie firmy, w skład których wchodzi e-commerce, fintech, konsultanci IT oraz firmy detaliczne. Usługi firmy obejmują oferowanie nieaudytowanych sprawozdań finansowych oraz przeglądy i wsparcie technologii back-office.

Połowa działalności LiveCA opiera się na wykorzystaniu platformy finansowej i księgowości w chmurze Xero do oferowania specjalistycznych usług księgowych zlecanych na zewnątrz, w tym księgowości, płatności rachunków i płac. Reszta pochodzi z edukacji i wspierania pracowników klientów w zakresie korzystania z oprogramowania.

«Nasz asortyment klientów obejmuje zarówno sklepy deweloperskie zatrudniające kilku pracowników, jak i duże firmy finansowe, które współpracują z nami zamiast zatrudniać dyrektora finansowego lub budować dział księgowości», mówi Davis.

The Firm Today

Davis mówi, że firma jest obecnie największą firmą księgową w Kanadzie bez biura. W maju 2016 roku firma została nazwana pierwszą wirtualną firmą CPA w Kanadzie, która otrzymała wstępną aprobatę Chartered Professional Accountants z Ontario na program szkoleń dla studentów. Davis mówi, że oznaczenie to pokazuje, że branża uznaje obecnie wirtualne firmy za realny model biznesowy.

Davis mówi, że LiveCA jest w stanie utrzymać wzrost poprzez ciągłe inwestowanie w swoich ludzi i procesy.LiveCA ma rygorystyczny okres próbny i wysokie standardy pracy, co przekłada się na wysoko wydajnych członków zespołu, którzy utrzymują zadowolenie klientów i lepiej przygotowują firmę do rozwoju, mówi.

Podejście to polega na wypłacaniu dywidend dla firmy. Davis mówi, że jego firma rozrosła się z dwóch pracowników do 18 w ciągu mniej niż trzech lat.W 2016 r. przewiduje przychody w wysokości od 2 do 3 milionów dolarów, w porównaniu z nieco ponad 1 milionem dolarów w 2015 roku.

Firma ma obecnie 500 klientów, w porównaniu do 250 klientów rok temu.Do końca tego roku spodziewa się dotrzeć do 600 klientów.

«Rozmawiamy z około pięcioma nowymi klientami dziennie, co pokazuje, że rynek aktywnie poszukuje takich usług jak nasze», mówi.

Aby przyciągnąć klientów z określonych segmentów, takich jak technologia, usługi profesjonalne i e-commerce, Davis mówi, że LiveCA opracowuje procesy, które stale oceniają aplikacje używane w każdym z tych obszarów. Poprzez indywidualne i wstępne ustalanie cen dla klientów, Davis twierdzi, że LiveCA przyciąga klientów z innych firm, które stosują alternatywne metody ustalania cen, takie jak ustalanie cen godzinowych lub ustalanie stałego menu.

Na froncie ruchu na stronie LiveCA jest około 6.000 unikalnych odwiedzających miesięcznie, z czego Davis jest bardzo zadowolony.

«Nasze wpisy na blogu są istotne dla przeciętnego kanadyjskiego właściciela małej firmy i dla tych, którzy szukają wirtualnych usług księgowych.»

Dodał, że wiele firm kanadyjskich i ich właścicieli lubi współpracę z LiveCA, ponieważ pozwala im ona na pracę praktycznie z każdego miejsca na świecie.