Studium: Zarządzanie dochodami kluczem do sukcesu w rachunkowości korporacyjnej

Oto szybka wersja nowego badania, które łączy skłonność do zarządzania zarobkami i pewnymi cechami osobowości z prawdopodobieństwem uzyskania wyższego stanowiska w korporacyjnej rachunkowości: Mili ludzie nie dostają tej pracy.

âNie mogliśmy się oprzeć, ale być zaskoczeni przytłaczającym konsensusem na rzecz kandydata [pracy], którego uczestnicy badań uważali za gorszego w prawie każdym aspekcie zarządzania, z wyjątkiem zdolności do usuwania blokad drogowych do raportowania zysku, â» Scott Jackson, profesor w University of South Carolina Darla Moore School of Business, który przeprowadził badania z kolegami Ling Harris i Joel Owens, powiedział w przygotowanym oświadczeniu.

Wiemy, że jesteś zszokowany, po prostu zszokowany.

Ale, naprawdę, od około 30 lat spekuluje się, że ci, którzy są najbardziej skłonni â jak to ująć? â gotować książki w publicznej firmie non-profit mają największą szansę na awans w górę drabiny korporacyjnej.

W badaniu, Earnings Management and Employee Selection , które zostało przedstawione podczas corocznego spotkania American Accounting Association na początku tego miesiąca, trzech profesorów mówi, że «Darwinizm ekonomiczny» pozwoli przetrwać praktykom biznesowym, takim jak zarządzanie zarobkami, ponieważ ich korzyści przewyższają koszty.

âBusiness professionals understand the importance that investors and others ascribe to earnings, and a considerable amount of evidence indicates that managers find it tempting, if not essential, to manage earnings,â» the report states.

Co więcej, badanie wykazało, że osoby rekrutujące wyeliminowały z rynku pracy kandydatów, których osobowości wskazują, że zarządzanie zarobkami nie jest w ich stylu.

Ale skąd mieliby wiedzieć, kto jest bardziej otwarty na zarządzanie zarobkami? Nie jest to rażąco oczywiste w profilach osobowości, jak wynika z badania. Wywodzi się to raczej z cech osobowościowych zawartych w profilach. Cechy te obejmują między innymi moralny brak zaangażowania, makiawelizm, narcyzm, orientację etyczną i zdolność do racjonalizacji zachowań.

Cechy te sygnalizują również inne negatywne aspekty osobowości tych menedżerów: Są âsignificantlyâ» mniej sympatyczni, postrzegani jako bardziej skłonni do popełniania oszustw i innych złych rzeczy, mniej skłonni do trzymania się etyki, gdy sprawy stają się trudne, i generalnie są gorszymi menedżerami, jak wynika z badania.

Wciąż są potężne siły pracujące przeciwko Darthowi Vaderowi w C-suite. Ustawa Sarbanes-Oxley z 2002 r. wymaga od dyrektorów generalnych i dyrektorów finansowych spółek publicznych poświadczenia, że sprawozdania finansowe są dokładne, a także wymaga od spółek posiadania kodeksu etycznego. A kiedy «nieprawidłowości» są ujawnione, «są negatywne konsekwencje związane z bogactwem dla kadry zarządzającej», «Badanie stwierdza». To może je przenieść, aby uniknąć kandydatów, którzy wykazują tendencję do zarządzania zarobkami.

Ale badanie poddaje w wątpliwość skuteczność tych przepisów. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) z pewnością walczy z takimi nadużyciami. Jeśli jednak menedżerowie są wynajęci do zarządzania zarobkami, brak regulacji może znacznie ograniczyć zarządzanie zarobkami w takich okolicznościach.â» Zamiast tego, zmiany w procesie zatrudniania mogą być bardziej korzystne.

Według badania, były przewodniczący SEC Arthur Levitt wskazał na to, gdy zasugerował nic innego jak fundamentalną zmianę kulturową ze strony kierownictwa korporacji, jak również całej społeczności finansowejâ» w celu wyeliminowania zarządzania zarobkami.

Jak profesorowie doszli do swoich wniosków bez dostępu do akt osobowych? Poprosili dyrektorów finansowych i rekrutów o ocenę dwóch hipotetycznych kandydatów na stanowiska: Profil osobowości kandydata A wskazywał na predyspozycje do zarządzania zarobkami, natomiast profil kandydata B był odwrotny.

Jednostronna uwaga: W sprawach dotyczących spółek niepublicznych, Kandydat B był faworyzowany w stosunku do A i był postrzegany jako âan równorzędny lub bardziej zdolny/talentowany menedżer niż Kandydat A we wszystkich mierzonych wymiarach, z wyjątkiem tego związanego z zarządzaniem zarobkami w celu osiągnięcia wyników księgowych.â»

Badanie jest jednym z wielu do zarządzania zarobkami z badań. Jednak wcześniejsze badania dotyczyły czynników wyzwalających zarządzanie zarobkami, takich jak unikanie zagrożeń regulacyjnych, negatywnych niespodzianek w zarobkach i łamania umów o zadłużeniu oraz wzmacnianie premii.

âChcemy odpowiedzieć na bardziej podstawowe pytanie: Why are managers of public companies so responsive to commonly occurring earnings management stimuli?â» the authors wrote. âWnioskujemy z tego, że część odpowiedzi dotyczy typów osób, które są wybierane i utrzymywane w organizacjach.â»