Super bogaci ukrywają aż 32 biliony dolarów w tajnych rajach podatkowych w celu uchylania się od podatków.

James Henry, brytyjski ekonomista i autor “The Price of Offshore Revisited”, niedawno wydał lata badań nad pieniędzmi przechowywanymi w rajach podatkowych poza zasięgiem lokalnych organów podatkowych. Henry polegał na badaniu danych dostępnych w rejestrach Banku Rozrachunków Międzynarodowych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i rządów krajowych.

Pan Henry mówi, że najbogatsi przekazują pieniądze na całym świecie poprzez “pracowitą rzeszę profesjonalnych usługodawców w sektorze bankowości prywatnej, prawnym, księgowym i inwestycyjnym”. Pan Henry odnosi się do tego biznesu jako do “pirackiej bankowości”, obejmującej sieć prawników, księgowych, bankierów i innych, którzy specjalizują się w chronieniu pieniędzy przed podatkami poprzez przenoszenie ich do tajnych rajów podatkowych na całym świecie.

Henry dochodzi do wniosku, że “utracone wpływy z podatków wynikające z naszych szacunków są ogromne. Jest wystarczająco duża, aby zrobić znaczącą różnicę w finansach wielu krajów.”

Witamy w XXI wieku, gdzie przestępczość wykracza obecnie poza granice międzynarodowe.

Aby zapoznać się z transkrypcją wywiadu BBC z Jamesem Henrym, proszę zobaczyć: “Super bogaci unikali podatków od aż 32 bilionów dolarów aktywów ukrytych w tajnych rajach podatkowych”

.