Szerokie państwowe zachęty podatkowe Entice Big Companies to Relocate

Poza pojazdami, co wspólnego mają Mercedes-Benz USA, Hertz i Tesla? Tych trzech otrzymało lukratywne państwowe zachęty podatkowe, które skłoniły ich do relokacji.

Mercedes przeniósł swoją siedzibę główną z New Jersey do Gruzji, po tym jak stan Peach State zaoferował dojrzały, soczysty pakiet motywacyjny o wartości 50 milionów dolarów. A 6 procentowy podatek dochodowy od osób prawnych w tym stanie jest o 3 procent niższy niż w New Jersey.

Hertz wyjechał z New Jersey na Florydę, zwabiony stanowym 5,5% podatkiem dochodowym od osób prawnych i 19 milionami dolarów zachętami z Lee County na wybrzeżu Zatoki Perskiej.

A Nevada wygrała Teslę i jej nową fabrykę baterii litowo-jonowych (na zdjęciu powyżej) z pakietem o wartości 1,3 miliarda dolarów, który obejmuje łączne 30-letnie zwolnienie z podatków od sprzedaży, nieruchomości i działalności gospodarczej; oraz prawie 200 milionów dolarów ulg podatkowych w ciągu 20 lat.

Te trzy korporacyjne giganty nie są wyjątkami. Jak wynika z nowego raportu Bloomberga BNA, w całym kraju, państwa coraz częściej wabią korporacje różnymi zachętami podatkowymi.

Bloomberg BNA przeprowadził badanie wśród 100 specjalistów ds. podatku dochodowego od osób prawnych, z których większość reprezentuje firmy zatrudniające co najmniej 10 000 pracowników lub osiągające przychody w wysokości ponad 1 mld USD. Większość respondentów wskazała, że korporacje otrzymały zachęty ekonomiczne. Połowa z tych, które opracowały lub otworzyły nowy obiekt, stwierdziła, że państwowe podatki od osób prawnych miały wpływ na wybór lokalizacji.

I nie dziwi fakt, że państwowe podatki dochodowe od osób prawnych były głównym problemem, chociaż podatek od nieruchomości i ulgi podatkowe â często zawarte w pakietach motywacyjnych â były również brane pod uwagę. Mniej ważny był podatek od wynagrodzeń i ubezpieczeń od bezrobocia.

Więc które stany oferują najlepsze i najgorsze oferty? Według badania, najbardziej konkurencyjne stany to Teksas, Floryda i Nevada. Najmniejsze są Kalifornia, Nowy Jork i Illinois. I to właśnie te trzy ostatnie, plus Teksas, gdzie firmy lobbują najbardziej za zmianami w polityce podatkowej, według badania. (To jednak trochę dziwne, bo Texas nie ma podatku dochodowego od osób prawnych).

Co więcej, polityka państwa też jest ważna. Szczególnie dotyczy to firm, które lobbują w niektórych stanach, jak wynika z badania. Prawie połowa tych firm odpowiedziała, że polityka państwa odgrywa dużą rolę w ich decyzji o relokacji.

Specjaliści podatkowi i księgowi pracujący w tych firmach mają swoją pracę wyciętą dla nich. Poza stawką podatku dochodowego od osób prawnych w danym państwie, należy wziąć pod uwagę zmienne takie jak kredyty, współczynniki podziału i zasady dotyczące strat operacyjnych netto, zaleca się w raporcie.

Zanim przedsiębiorstwa zobowiążą się do przeniesienia działalności lub rozwoju w innym państwie, muszą modelować konsekwencje finansowe różnych scenariuszy w perspektywie krótko- i długoterminowej oraz określić, które zachęty byłyby najcenniejsze, â” stwierdza się w sprawozdaniu z badania.