Sześć zasad mądrej rekrutacji dla małych przedsiębiorstw

przez Johnny’ego Laurenta

1) Spójrz do przodu. Kiedy rekrutujesz nowe talenty do swojej firmy, najpierw spójrz na swoje dotychczasowe procedury i praktyki. Ustal, co zadziałało, a co nie, a następnie dowiedz się dlaczego. Jeśli nie potrafisz naprawić procesu, wyrzuć go. Najlepszym podejściem jest opracowanie strategii opartej na sprawdzonych i prawdziwych technikach, jak również wdrożenie nowych technik, które są pomocne (np. serwisy społecznościowe).

2) Wynajęcie na postawę – szkolenie umiejętności. W życiorysie znajdziesz informacje o doświadczeniach i pochodzeniu danej osoby, abyś mógł dowiedzieć się, jakie umiejętności posiada. Firmy mają możliwość szkolenia w zakresie określonych umiejętności i robią to cały czas. Zmienia się oprogramowanie i protokoły, ale nie można zmienić nastawienia danej osoby do życia i podejścia do pracy. Zatrudniaj ludzi, których postawa pasuje do kultury Twojej firmy; jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz ich szkolić, aby nabyli umiejętności potrzebne w Twojej firmie. Nowi pracownicy powinni mieć możliwość uczenia się, ale gotowość do tego jest kluczowa.

3) Wyniki z przeszłości nie przewidują przyszłych zachowań. Podczas przeprowadzania wywiadów i sprawdzania przeszłości – wiedza o tym, jak ktoś działał lub zachowywał się w przeszłości – jest silnym wskaźnikiem tego, co prawdopodobnie zrobi w przyszłości, dlatego pytania powinny być oparte na zachowaniach. Niejasne odpowiedzi od byłych pracodawców nie powinny być akceptowane. Zadawaj więcej pytań do czasu, aż będziesz czuł się komfortowo, abyś mógł w pewnym stopniu określić, jak potencjalny pracownik prawdopodobnie będzie postępował w danej sytuacji. Opracuj strategię rekrutacji opartą na sprawdzeniu, kim są ludzie, a nie tylko co mogą zrobić.

4) Zostań wybranym pracodawcą. To jest strategia rekrutacji numer jeden. Jeśli pracodawca jest pracodawcą z wyboru, każdy chce pracować dla firmy i nikt nie chce odejść. Możesz kontrolować swój budżet rekrutacyjny, ponieważ słowo z ust jest twoim najlepszym ogłoszeniem. Wznowienia przyjść do Ciebie, a nie trzeba płacić, aby uzyskać je z reklam, wyszukiwarek internetowych, itp.

5) Włóż je do książki – ważne jest, aby zachować przewodnik referencyjny. Przewodnik referencyjny jest najlepszym narzędziem rekrutacyjnym. Zawiera on informacje o wszystkich w Twojej organizacji, w tym o osobach, które pracują dla Ciebie i o osobach, które nie pracują dla Ciebie, ale chciałbyś, żeby tak było. Pracownik, lubi, nie lubi. Czego obecny pracownik chce w swojej następnej pracy. Kto się wyprowadza, a kto odchodzi i czy znalazł nowy dom? Kto wziął pracę gdzie i dlaczego. Dobry przewodnik referencyjny to zapis tego, co dzieje się w Twojej firmie i u konkurencji. To mała czarna księga, która daje rekrutom przewagę nad konkurencją.

6) “Zatrudnij ciężko, zarządzaj łatwo.” To jest cytat z Alana Davisa, prezesa i współzałożyciela Alan Davis Strategic Recruiting, i mówi to wszystko. Jeśli poświęcasz swój czas i energię na rekrutację, rozmowę kwalifikacyjną i zatrudnianie najlepszych, to zarządzanie nimi to pestka.

Artykuły pokrewne:

  • Job Hunting? Dziesięć wskazówek na rozmowy kwalifikacyjne na Skype’ie
  • 10 Wskazówki dotyczące zatrudniania absolwentów szkół wyższych

O autorze:

Johnny Laurent jest wiceprezesem i dyrektorem generalnym jednostki biznesowej Sage Employer Solutions, w skład której wchodzi wiodąca na rynku marka Sage HRMS (system zarządzania zasobami ludzkimi).