Telefoniczne oszustwo podatkowe trwa do tyłu jego brzydkiej głowy

Ogólnokrajowy przekręt telefoniczny, przed którym amerykańskie władze podatkowe ostrzegały obywateli od końca ubiegłego roku, nie wykazuje żadnych oznak zatrzymania.

IRS i Generalny Inspektor Skarbu Państwa ds. Administracji Podatkowej (TIGTA) powiedzieli w środę, że w dalszym ciągu kontaktują się z podatnikami, którzy otrzymywali telefony od osób uczestniczących w wyrafinowanym oszustwie telefonicznym, w którym oszuści twierdzą, że są z IRS i żądają pieniędzy.

Do tej pory, na podstawie 90.000 skarg, które TIGTA otrzymała za pośrednictwem swojej infolinii, Biuro Generalnego Inspektora Skarbu ustaliło, że 1.100 ofiar straciło około 5 milionów dolarów z powodu oszustwa telefonicznego.

“Istnieją wyraźne oznaki ostrzegawcze przed tymi oszustwami, które trwają na wysokim szczeblu w całym kraju” – powiedział w środę komisarz IRS John Koskinen w pisemnym oświadczeniu. “Podatnicy powinni pamiętać, że ich pierwszy kontakt z IRS nie będzie rozmową telefoniczną, lecz korespondencją urzędową wysyłaną pocztą”.

Oszustwo telefoniczne, w którym mówi się podatnikom, że są winni pieniądze IRS i grozi im aresztowanie lub deportacja, jeśli nie zapłacą, miało miejsce w prawie każdym państwie.

Ofiary są informowane przez oszustów, którzy podszywają się pod agentów IRS, że muszą natychmiast zapłacić IRS kartą debetową lub przelewem bankowym. Jeśli odmówią współpracy, oszuści często stają się wrogo nastawieni i obraźliwi, grożąc wysłaniem ofiar do więzienia, deportacją lub zawieszeniem działalności lub prawa jazdy.

“Wielka czerwona flaga dla tych przekrętów jest wściekła, grożąc wezwaniami ludzi, którzy mówią, że są z IRS i wzywając do natychmiastowej zapłaty”. Nie tak działamy. Ludzie powinni się rozłączyć i skontaktować z TIGTA lub IRS”, dodał Koskinen.

Historie ludzi, takich jak mieszkająca w Connecticut Jackie Wolak, która odbierała telefony od oszustów, pojawiły się w całym kraju w ciągu ostatniego roku. Wolak, starsza pani, powiedziała gazecie Record-Journal w Meriden w Connecticut, że na początku tego tygodnia otrzymała telefon od mężczyzny, który twierdzi, że jest z IRS. Podał numer odznaki i powiedział Wolakowi, że jest winna agencji prawie 1500 dolarów.

Według Wolaka, mężczyzna ostrzegał, że jeśli nie wyśle od razu przekazu pieniężnego, policja będzie u niej za kilka minut.

Potem zadzwoniła do swojego księgowego, żeby sprawdzić, czy jest winna pieniądze IRS. Nie zrobiła tego. Wolak skontaktował się następnie z jej lokalnym wydziałem policji i dowiedział się, że inni mieszkańcy w okolicy otrzymali podobne telefony.

Wolak powiedział gazecie, że człowiek, który dzwonił, podał numer telefonu i adres w Waszyngtonie, ale tylko wyrecytował czterocyfrowy kod ZIP. Mężczyzna rozłączył się, gdy zapytała, dlaczego kod ZIP nie jest dłuższy.

“Kiedy zaczynają od numeru odznaki, ludzie czują się zastraszeni”, powiedziała gazecie.

How to Prevent Being Victimized

W środę IRS podkreślił, że podatnicy powinni wiedzieć, co następuje:

  • IRS nigdy nie prosi o podanie przez telefon informacji o karcie kredytowej, debetowej lub przedpłaconej.
  • Agencja nigdy nie nalega, aby podatnicy stosowali określoną metodę płatności w celu uregulowania zobowiązań podatkowych.
  • IRS nigdy nie żąda natychmiastowej zapłaty przez telefon i nie podejmuje działań egzekucyjnych natychmiast po rozmowie telefonicznej. Podatnicy zazwyczaj otrzymują uprzednie powiadomienie o działaniach egzekwujących IRS obejmujących zastawy lub opłaty podatkowe IRS.

Potencjalna ofiara oszustwa telefonicznego może zostać poinformowana, że jest winna pieniądze, które muszą być natychmiast wypłacone do IRS lub ma prawo do dużych zwrotów. W przypadku niepowodzenia za pierwszym razem, czasami oszuści oddzwaniają próbując nowej strategii, zauważył IRS.

Inne cechy tych przekrętów obejmują następujące elementy:

  • Oszuści używają fałszywych nazwisk i numerów odznaki IRS. Na ogół używają imion i nazwisk pospolitych do identyfikacji. W przypadku Wolaka, człowiek, który do niej zadzwonił, powiedział, że nazywa się “Robert Hill”.
  • Oszuści mogą być w stanie wyrecytować ostatnie cztery cyfry numeru ubezpieczenia społecznego ofiary.
  • Oszuści spostrzegają bezpłatny numer IRS na identyfikatorze dzwoniącego, aby wydawało się, że IRS dzwoni.
  • Oszuści czasami wysyłają fałszywe e-maile IRS do niektórych ofiar, aby wesprzeć ich fałszywe rozmowy.
  • Ofiary słyszą szumy w tle innych rozmów prowadzonych w celu naśladowania miejsca połączenia.
  • Po grożeniu ofiarom kary pozbawienia wolności lub odebrania prawa jazdy, oszuści odkładają słuchawkę, a inni wkrótce oddzwaniają podszywając się pod lokalną policję lub DMV, a identyfikator dzwoniącego potwierdza ich roszczenia.

Agencja powtórzyła, że nie inicjuje kontaktu z podatnikami za pośrednictwem poczty elektronicznej w celu uzyskania informacji osobowych lub finansowych. “Dotyczy to wszelkich rodzajów komunikacji elektronicznej, takich jak wiadomości tekstowe i kanały mediów społecznościowych” – stwierdził IRS. “IRS nie prosi również o podanie kodów PIN, haseł ani podobnych poufnych informacji o dostępie do kart kredytowych, banków i innych kont finansowych. Odbiorcy nie powinni otwierać żadnych załączników ani klikać na żadne linki zawarte w wiadomości. Zamiast tego należy przesłać wiadomość e-mail do [e-mail protected]”.

Artykuły pokrewne:

New Major IRS Phone Scam Highlights Dangers

IRS ostrzega podatników przed oszustwami telefonicznymi