The Hows and Whys of a Cool Logo

Właściciele firm księgowych, podobnie jak wielu właścicieli małych firm, spędzają niezliczone godziny, a nawet więcej niż kilka ciężko zarobionych dolarów, mając obsesję na punkcie swoich pierwszych wrażeń. Zastanawiają się, jak widzą je ich klienci. Czy ich firma wydaje się być godna zaufania, uczciwa i profesjonalna? Czy projektują odpowiedni poziom autorytetu i doświadczenia? I czy ich strona internetowa naprawdę odzwierciedla to, co mają do zaoferowania?

Ale jeśli chodzi o ich prawdziwe pierwsze wrażenie… ich firmowe logo i obietnica marki reprezentuje… wielu księgowych, albo przez brak marketingowego wyczucia i środków finansowych, albo zwykłe przeoczenie, często zadowalają się brakującym wyglądem.

To może być krytyczny błąd dla każdej małej firmy, w tym firm księgowych, ekspert ds. marketingu małych firm, Dan Antonelli, ponieważ kiedy organizacja nie zauważa, a być może nie zauważa swojego logo, to znika najważniejszy element strategii brandingowej ich organizacji.

«Z mojego doświadczenia wynika, że logo wyznacza scenę dla wszystkich twoich komunikatów strategicznych». «Logo nie jest tylko równorzędną częścią marki, jak większość ekspertów chciałaby, żebyś wierzył. Podobnie jak koło rowerowe z wieloma szprychami, szprychy marki muszą być połączone z jedną centralną piastą. Pomyśl o swoim logo jako o piastie dla Twojej marki i wszystkich innych iteracjach obietnicy Twojej marki».

Jak zatem można oczekiwać od księgowych, grupy zorientowanej na szczegóły, bardziej zaznajomionej z koncepcjami numerycznymi niż wizualnymi, że opracują jeden, abstrakcyjny obraz, który będzie ucieleśnieniem całej ich zawodowej obietnicy?

Antonelli, prezes i dyrektor kreatywny firmy Graphic D-Signs Inc. , wielokrotnie nagradzana agencja brandingowa, która współpracuje wyłącznie z małymi i średnimi firmami, usiadła ostatnio z AccountingWEB, aby omówić, w jaki sposób księgowi mogą stworzyć logo, które będzie wyróżniać się na tle konkurencji i dostarczać markę swojej firmy. (kilka przykładów jego logotypów pojawia się w tym artykule)

AccountingWEB: Dla wielu małych i średnich firm, opracowanie logo może być daleko w dół na ich « zrobić » listy, ale mówisz, że właściwe logo jest kluczowe dla ich sukcesu. Dlaczego logo firmy jest tak ważne, nawet w «polu liczb» takim jak księgowość?

Antonelli: Pierwsze wrażenia są kluczowe dla każdego biznesu, a dla większości ludzi pierwsze wrażenie pochodzi od marki firmy. Logo odgrywa kluczową rolę w tym, jak ich biznes jest oceniany przez kogoś, kto nic o nich nie wie. To jest to, co nazywam «Obietnicą Marki». To jest to, co konsument postrzega jako jego oczekiwane doświadczenie w biznesie z Twoją firmą.

AccountingWEB: Dlaczego rozpoznawalna marka jest największym atutem małej firmy? I jak logotypy ilustrują obietnicę zbudowania zysku?

Antonelli: Większość małych firm ma neutralną lub negatywną obietnicę marki, ponieważ ich marka nie znajduje się wysoko na liście priorytetów i jest często ignorowana. Tak więc konsument, który ocenił cię na podstawie swojego pierwszego wrażenia, ma początkowo neutralne lub negatywne wrażenie, a więc takie samo oczekiwane od ciebie. Teraz trzeba pracować, aby przezwyciężyć to słabe pierwsze wrażenie. Natychmiast rozpoczynasz rozmowę w obronie. Ale co by się stało, gdyby wszystkie punkty styczne Twojego brandingu były skoordynowane i spełniały obietnicę marki, która przemawia za fachowością, doświadczeniem i profesjonalizmem Twojej firmy?

AccountingWEB: Jakich pięciu najlepszych cech szukasz w doskonałym logo?

Antonelli: Świetne logo powinno:

  • Użyj oryginalnego dzieła sztuki. Nigdy nie używaj klipsów do swojej marki, ponieważ każda inna firma może użyć tej samej sztuki.
  • Zawierają unikalny, rozpoznawalny element. Użyj elementu swojej marki, który możesz wykorzystać jako tematyczny element projektu w całym swoim marketingu.
  • Unikaj tego, co oczywiste. Nie używaj pomysłów i koncepcji, które każda firma w Twojej branży wykorzystuje. Powoduje to, że Twoja marka wtapia się w otoczenie, a nie wyróżnia się.
  • Bądź prosty i łatwy do rozpoznania; nie generyczny. Najlepsze loga są łatwe do odtworzenia i zrozumienia, i nie można ich zamienić z innymi firmami,
  • Zastosuj unikalną kolorystykę. Myśl poza światem czerni i innych bezpiecznych kolorów. Kolory odgrywają ważną rolę w zachowaniu pamięci. Nie mam na myśli kolorów takich jak fioletowy i różowy, ale jeśli wszyscy używają tych samych kolorów, trudniej jest się wyróżnić.

AccountingWEB: Jakie są jedne z najczęstszych błędów, które widzisz w logo?

Antonelli: «Nephew art» jest terminem stosowanym w odniesieniu do logotypów projektowanych przez osoby niezwiązane z branżą. Zazwyczaj projektanci słyszą od klientów, że ich logo zostało stworzone przez ich bratanka, sąsiada, faceta, który jest naprawdę dobry w Photoshopie, itp. Większość z nich nie ma doświadczenia i wiedzy, które pozwoliłyby im zrozumieć, jak należy wdrażać logo we wszystkich mediach i jak budować pozytywną obietnicę marki. Łatwo jest dostrzec niektóre z tych amatorskich marek, a zbudowanie marki na tak kiepskim fundamencie jest prawie niemożliwe.

Jeśli chodzi o logo o wartości 99 dolarów lub logo pochodzące od tłumów, tak jak nie jest to mądry wybór dla nikogo, aby tłumy składały swoje zeznania podatkowe do najniżej licytującego oferenta online, tak samo jest w przypadku znalezienia kogoś, kto będzie budował Twoje logo i markę. Wiele błędów, które ludzie popełniają z logo pozyskiwanym od tłumu są drogie do nauki, naruszenie praw autorskich, jest jednym z najpoważniejszych problemów. Niektóre strony internetowe bez skrupułów miały projekty stworzone za granicą od «projektantów», którzy ukradli marki z istniejących firm, co doprowadziło do procesów sądowych lub zaprzestania i zaniechania zamówień.

AccountingWEB: Co działa, co nie i dlaczego?

Antonelli: Wiele z profesjonalnych firm, które zrebrandingowaliśmy, ma niesamowity biznes dostarczający wspaniałych usług. Problemem dla większości z nich, jeśli oceniać je na podstawie pozorów, jest to, że nie wyglądały tak, jak wyglądają. Kluczem jest dopasowanie obietnicy marki do rzeczywistych wyników. Żeby wyglądały tak dobrze, jak to, co zapewniają. Dla niektórych mniejszych graczy na rynku, na którym działają znacznie większe firmy, staje się to jeszcze ważniejsze.

Odnieśliśmy wielki sukces z kilkoma mniejszymi firmami zatrudniającymi mniej niż 10 pracowników: Jeśli oceniałbyś je tylko po wyglądzie ich strony internetowej, doszedłbyś do wniosku, że są tak samo duże jak ich konkurenci z listy Fortune 500. Jak? Ponieważ oznaczyliśmy ich biznes marką, a wizerunek, który projektują, przemawia do znacznie większej obecności.

AccountingWEB: Czy możesz podać nam konkretny przykład?

Antonelli: Logo takie jak projekt dla SAS jest proste, ale przemawia do większej, profesjonalnej i uznanej firmy, stawiając je na równi z największymi firmami z listy Fortune 500, które konkurują w tej samej przestrzeni. Tak więc naszym celem było stworzenie marki korporacyjnej, która reprezentuje wysokiej klasy i wyrafinowany charakter ich działalności, i ustanowienie ich wiodącą firmą zajmującą się odzyskiwaniem danych po audycie.

AccountingWEB: Myślę, że prawdopodobnie można bezpiecznie powiedzieć, że większość firm księgowych stara się wybić tradycyjną, konserwatywną nutę w swoim logo. Jak mogą wyróżniać się z tłumu, nie natrafiając na zbyt « awangardowe « czy frywolne?

» czy frywolny?

Antonelli: To zdecydowanie dobra równowaga – szczególnie w tej przestrzeni. Jeśli jestem potencjalnym klientem, chcę mieć poczucie, że firma jest profesjonalna, uczciwa i godna zaufania, i że będzie w biznesie przez długi czas po tym, jak ją zatrudnię. Najlepiej byłoby, gdyby kolorystyka była wyjątkowa, ale na pewno nie gorący róż czy fiolet.

I, oczywiście, nie chcę widzieć nic frywolnego. Zwykłe lub nadużywane kroje pisma, nieodpowiednie czcionki lub symbole clipartów mówią mi, że firma wybrała łatwe wyjście i nie przejmuje się ich wizerunkiem. Dlaczego miałbym się czuć, jakby troszczyli się o moje potrzeby, skoro ignorują swoje własne?

AccountingWEB: Jak się zaczyna?

Antonelli: Znalezienie właściwego zespołu to najważniejszy krok w budowaniu marki. Powinieneś szukać:

  • Doświadczenie. Prawdopodobnie jest to oczywiste, ale doświadczenie w budowaniu marek i duże portfolio prac, które pokazuje zdolność firmy nie tylko do projektowania nowego logo, ale także do wdrażania we wszystkich potrzebnych kanałach. Doświadczenie w danej branży to także plus.
  • Dzieło sztuki. Upewnij się, że tworzone dzieło jest oryginalnym dziełem sztuki, a nie klipsem. W ten sposób będziesz mógł uzyskać znak towarowy logo po jego ukończeniu.
  • Komunikacja. Ważne jest, abyś miał bezpośrednią komunikację z osobą lub zespołem, który będzie pracował nad Twoją nową marką.
  • Obsada. Kto to robi? Zapytaj, kto będzie wykonywał tę pracę. Najlepiej, żeby to było robione w domu, a nie na zewnątrz.

AccountingWEB: Co by Pan powiedział właścicielom firm, którzy twierdzą, że nie mają «żadnych problemów» ze swoim logo, po co ponownie je analizować?

Antonelli: Często słyszysz, jak właściciele mówią, że odnoszą sukcesy z obecną marką, więc po co ją zmieniać? Lubimy mówić»,Sukces pomimo słabej tożsamości nie jest ważnym powodem do jej utrwalenia.» Wyobraź sobie, jak wiele więcej sukcesów mógłbyś osiągnąć z wielką marką.