Top 5 atrybutów Profesjonaliści pragnący pracować na stanowisku kierowniczym

Kierownicy firm księgowych, słuchajcie! Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Robert Half Management Resources, specjaliści kładą większy nacisk na cechy osobiste niż na trudną do osiągnięcia przewagę konkurencyjną.

“Liderzy, którzy postępują uczciwie i dobrze traktują ludzi, pomagają zmaksymalizować wkład swoich pracowników i budować dobrą wolę dla swojej organizacji”, powiedział Tim Hird, dyrektor wykonawczy Robert Half Management Resources, w pisemnym oświadczeniu.

Dodaje, że tak samo ważne jak te atrybuty są dla zarządzania zespołem, napędzają one również biznes poprzez przyciąganie klientów i potencjalnych pracowników.

Więc, jakie są pięć najważniejszych atrybutów w menedżerze? Według ponad tysiąca ankietowanych specjalistów, są one najważniejsze:

  1. Integralność (75 procent)
  2. Sprawiedliwość (58 procent)
  3. Zdecydowanie (37 procent)
  4. Postawa strategiczna (32 procent)
  5. Przejrzystość (25 procent)

Inne cechy wymienione przez specjalistów to dostępność, nastawienie na współpracę i konkurencyjność.

Badania wykazały jednak różnice w zależności od wieku. Na przykład specjaliści w wieku 55 lat i starsi kładą większy nacisk na uczciwość jako cechę trzech najlepszych niż osoby w wieku od 18 do 34 lat, z dużym marginesem (72 proc. w porównaniu z 44 proc.). Młodsza grupa specjalistów częściej preferowała postawy strategiczne niż ich starsi koledzy (49 proc. w porównaniu z 25 proc.).

Ponadto, respondenci w wieku od 35 do 54 lat bardziej niż pozostałe grupy wiekowe cenili sobie nastawienie na współpracę.

Robert Half Management Resources oferuje trzech kierowników na wynos, na których można działać natychmiast:

1. Podaj właściwy przykład. Oprócz modelowania odpowiedniego zachowania, szybko zajmij się problemami z wydajnością, co pokaże, że nie pozwalasz, aby problemy się rozprzestrzeniały.

2. Bądź z góry z pracownikami. Jeśli pojawią się nowości lub poważne zmiany, jak najszybciej przekaż swojemu zespołowi jak najwięcej informacji. W przeciwnym razie rozchodzą się plotki. Jeśli nie masz wszystkich odpowiedzi, powiedz to, a następnie postaraj się je znaleźć.

3. Bądź rzecznikiem swojego zespołu. Utrzymuj otwarte linie komunikacji z pracownikami i stawaj w ich obronie w trudnych sytuacjach. Poszukuj możliwości pomocy w rozwoju kariery zawodowej i pokazuj swoje osiągnięcia innym liderom w Twojej firmie.