Transakcja filmowa spotyka się z drucianymi oszustwami: IRS na ratunek?

przez Teresę Ambord

W filmie mieli uczestniczyć hollywoodzcy giganci, jak Kevin Costner, Ron Howard i James Brooks. Miał być oparty na książce A Matter of Time . I pod opieką Christiny Thompson, miała ona zarobić fortunę dla autorki książki, Don Kirchner z Sedony w Arizonie. Zgodnie z propozycją kontraktu, Kirchner miałby duży wkład w powstanie filmu. Dlatego Kirchner zgodził się zapłacić Thompsonowi 50 tys. dolarów opłaty i dał jej z góry 12 tys. dolarów.

Teraz, dzięki interwencji IRS, Thompson jest w więzieniu.

Oto, co się stało.

Kirchner dał do zrozumienia, że jest zainteresowany nakręceniem filmu A Matter of Time . Jest to autobiograficzna opowieść o jego czasach, gdy był pilotem helikoptera, przemytnikiem narkotyków, zbiegiem federalnym i więźniem. Thompson dowiedziała się o tej historii i przedstawiła się jako osoba dobrze związana z branżą rozrywkową, w tym jej osobisti przyjaciele Ron Howard i Kevin Costner, obaj wyrazili zainteresowanie nakręceniem tego filmu. Przedstawiła również Bryana Paxtona jako swojego partnera biznesowego. Paxton powiedział, że jest asystentem reżysera-producenta Jamesa Brooksa.

Thompson i Paxton powiedzieli, że są chętni, by nakręcić ten film.

“Od razu podniosła tę historię i była bardzo przekonująca co do dużych, dużych producentów i reżyserów i wydawała się być powiązana z wieloma z nich”, powiedział Kirchner. Według niej, mogła uzyskać duży zwrot z inwestycji Kirchnera, a wszystko co musiał zrobić, to zapłacić 12.000 dolarów z góry. Kirchner skontaktował ich więc z właścicielem firmy filmowej z Arizony, który zapłacił Thompsonowi żądane pieniądze jako inwestycję.

Kirchner powiedział, że umowa wydaje się iść w parze, a on dostał różne komunikaty, list intencyjny i umowy na produkcję filmową. “Wymyśliła nawet propozycję kontraktu, w którym będę miał prawa do scenariusza i status koproducenta”, powiedział Kirchner.

Thompson zapewnił go, że Hollywood jest na pokładzie z planem. “Mówili, że James Brooks przyjedzie do miasta i zjemy z nim kolację”, powiedział Kirchner. “To się nigdy nie wydarzyło, nigdy się nie wydarzyło.”

Gdy pojawiły się dokumenty, przekazał je swojemu adwokatowi do wglądu. I wtedy wszystko zaczęło się rozpadać. Dokumenty były fałszywe. Więc Kirchner zwrócił się do IRS.

Agencja podatkowa niezwłocznie udzieliła odpowiedzi. IRS wszczął dochodzenie i kazał Kirchnerowi nosić mikrofon do nagrywania wszystkich rozmów. Agencja skontaktowała się z gwiazdami, które miały być zaangażowane, co nie było łatwym zadaniem, powiedział agent specjalny Brian Watson. “Ci ludzie są trudni do zdobycia. Mają agentów, ludzi z prasy, i mają kilku pośredników.”

Ostatecznie, Howard, Costner i Brooks zweryfikowali, że nie wiedzieli nic o domniemanej umowie. Ale Urząd Skarbowy potrzebował więcej, i wtedy Kirchner znalazł się w samym środku użądlenia, w którym brało udział co najmniej 25 osób.

Aby dotrzeć do sedna sprawy, Watson z powodzeniem wysłał kreta. “Byliśmy w stanie przedstawić agenta specjalnego IRS, wejść tam i przedstawić się jako inwestor.”

Chodzi o to, że Thompson nie był nawet z Hollywood. Ugotowała się i operowała ten przekręt, gdy mieszkała w pół domu po oszustwie. W oparciu o ten wyrok z 2010 roku, odsiadywała pięćdziesiąt siedem miesięcy więzienia w domu w połowie drogi.

Poza tym, Bryan Paxton nie był Hollywoodzkim informatorem. W zeznaniu sądowym, agent IRS powiedział: “Rejestry karne Paxtona pokazują, że jego zawód nie jest w branży filmowej, ale raczej jako pracownika budowlanego, przemijającego, robotnika, sprzedawcy samochodów i piercera ciała”.

W wyniku dochodzenia Thompson i Paxton zostali aresztowani w lutym 2012 roku. Obaj przyznali się do winy i każdy z nich spędził pięć lat w więzieniu za oszustwo z wykorzystaniem podsłuchu, grzywny w wysokości 250 000 dolarów oraz zwrot skradzionych 12 000 dolarów.

Thompson powiedziała w swojej prośbie: “W zamian za opłaty przedprodukcyjne, zarówno Paxton, jak i ja twierdziliśmy, że będziemy mieli wsparcie profesjonalistów z branży filmowej, aby rozpocząć produkcję filmu opartego na książce Dona Kirchnera”.

AZcentral.com podała, że oszustwo było niezwykłe, biorąc pod uwagę długość, na jaką Thompson i Paxton poszli, aby je ściągnąć. Twierdzili, że mają biura w Tempe i Chandler w Arizonie. Wymyślili fałszywe zaangażowanie w reality TV shows, zorganizowali spotkania z inwestorami w Barrett-Jackson Auto Show i stworzyli tak zwany “Offering Deal Sheet”, aby przyspieszyć produkcję filmu.

“Na szczęście udało nam się na początku powstrzymać ten schemat oszustwa i ograniczyć straty finansowe”, powiedział Watson. “W wielu naszych przypadkach, nie mamy wiatru w głowę, dopóki nie znajdzie się mnóstwo ofiar.”

Thompson odsiaduje obecnie dziewiętnaście miesięcy w więzieniu, po czym nastąpi trzyletni okres próbny. Paxton otrzymał dwudziestoczteromiesięczną karę więzienia.

Dobrą wiadomością dla Kirchnera jest to, że zbrodnia i wynikające z niej dochodzenie przyciągnęły jego książkę w Hollywood. “Być może nieświadomie otworzyli nam drzwi, do których tak naprawdę nie mieli dostępu.”