Trzy sposoby wypełniania pustych komórek w arkuszach kalkulacyjnych Excela

Okresowo może zaistnieć potrzeba wypełnienia luk w arkuszu kalkulacyjnym programu Excel. Jednym ze sposobów jest ręczne wypełnienie każdej komórki, ale w tym artykule pokażę Ci trzy alternatywy. Najpierw skorzystam z formuły, następnie z funkcji Find and Replace programu Excel, a na koniec z często pomijanej funkcji Go To Special.

Powiedzmy, że masz arkusz kalkulacyjny, który wygląda jak rysunek 1. Chcesz zastąpić puste komórki w komórkach B3, B6 i B7 słowami No Response. Aby to zrobić, możesz dodać ten wzór w komórce C2, a następnie skopiować go przez komórkę C7:

=IF(B2=»»»,Brak odpowiedzi»,B2)

W tym przypadku, dwa podwójne cudzysłowy określają, czy komórka jest pusta. Jeśli tak, to wyciąg IF zwraca słowa Brak odpowiedzi; w przeciwnym razie zwraca aktualną zawartość komórki B2. Następnie wybierz komórki od C2 do C7 i naciśnij Ctrl-C. Kliknij prawym przyciskiem myszy na komórkę B2, a następnie wybierz opcję Wklej specjalne. Kliknij dwukrotnie na Wartości, aby zastąpić oryginalne wartości. W tym momencie można wymazać komórki od C2 do C7.

Rysunek 1: Do wypełnienia pustych komórek można użyć oświadczenia IF.

Dłuższa wersja tej formuły miałaby taką formę:

=IF(ISBLANK(B2)»,Brak odpowiedzi»,B2)

Jak widać, ISBLANK zwraca TRUE, jeśli komórka jest pusta, lub FALSE, jeśli nie jest.

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać nasze e-maile.Wpisz adres e-mail *Enter email addressSign up

Oczywiście, w tym przypadku nie musisz używać formuły. Jak pokazano na rysunku 2, można wybrać komórki B2 do B7, a następnie nacisnąć Ctrl-H, aby wyświetlić okno dialogowe Replace. Pozostaw puste pole Find What i wpisz słowa No Response w polu Replace With, a następnie kliknij Replace All. Spowoduje to automatyczne wypełnienie pustych komórek słowem No Response (Brak odpowiedzi).

Rysunek 2: Funkcja Znajdź i wymień pozwala na wypełnienie pustych komórek.

Trzecim sposobem wypełnienia tych pustych komórek jest kliknięcie raz na komórkę A1, a następnie wciśnięcie klawisza Ctrl-A w celu wybrania listy. Naciśnij klawisz Ctrl-G, aby wyświetlić okno dialogowe Przejdź do, a następnie kliknij przycisk Specjalny. Dwukrotnie kliknij na Blanks, co spowoduje, że zaznaczone zostaną tylko puste komórki. Wpisz słowa No Response, a następnie naciśnij klawisz Ctrl-Enter. W ten sposób słowa No Response zostaną umieszczone jednocześnie we wszystkich zaznaczonych komórkach, jak pokazano na rysunku 3.

Rysunek 3: Polecenie Przejdź do specjalnego pozwala na wybranie Blanków, a Ctrl-Enter wypełnia wiele komórek.