Uczniowie szkół średnich poznają zawód księgowego z pierwszej ręki

przez Marci Grossman

Choć stereotyp księgowych polega na tym, że siedzą sami przy biurkach licząc fasolę, to jednak nie jest to rzeczywistość ich zawodu. Jennifer Dorigo, nauczycielka księgowości w Kenmore East High School w Tonawandzie w Nowym Jorku, postanowiła, że chce, aby jej uczniowie dowiedzieli się z pierwszej ręki, jaki jest naprawdę zawód księgowego. Chciała również, aby jej uczniowie wzmocnili swoje umiejętności komunikacyjne i zwiększyli wiedzę biznesową.

Jej pierwszym krokiem było zorganizowanie dla każdego studenta rozmowy kwalifikacyjnej z zawodowym księgowym. Jedną z księgowych, do której się zwróciła, była Cheryl Prout, partnerka w Gaines Kriner Elliott LLP, którą znała z college’u. W rezultacie, niektórzy z pracowników Gaines Kriner Elliott spędzili ostatnio czas z uczniami, aby pomóc im uzyskać wgląd w zawód.

Studenci najpierw przeprowadzali wywiady telefoniczne z pracownikami, a następnie pisali raporty z rozmów. Następnie studenci wysyłali e-maile w celu omówienia tematów finansowych. Ostatecznie uczniowie i księgowi spotkali się twarzą w twarz na nieformalnym spotkaniu w szkole.

Linda Robertson, CPA, i przełożony Gaines Kriner Elliott, byli zadowoleni z udziału. “Myślę, że wielu studentów nie rozumie, co można zrobić ze stopniem naukowca w zakresie księgowości, ani ile ciężkiej pracy trzeba włożyć, aby osiągnąć swój stopień. Cieszę się, że mogłem podzielić się z nimi moimi doświadczeniami i zmaganiami w nadziei, że coś z tego wyciągnęli”.

To nie była tylko jednorazowa umowa dla firmy. “W oparciu o pozytywne opinie otrzymane zarówno od studentów, jak i zaangażowanych pracowników, planujemy kontynuować to w przyszłości”, powiedział Prout. “Niektórzy ze studentów ukończyli studia i wyjeżdżają na studia. Wszyscy zostawiliśmy im nasze dane kontaktowe i, miejmy nadzieję, że w pewnym momencie w przyszłości skontaktują się z nami. Zostawiliśmy otwarte drzwi dla ewentualnych praktyk.”

Uczestnictwo w takim programie, jak ten w Kenmore East High School, pozwala firmom zyskać osobistą satysfakcję ze spotkania z uczniami, zbudować pozytywny rozgłos dla firmy oraz nawiązać relacje z przyszłymi potencjalnymi kandydatami na firmy.

Czas pracy personelu firmy był rozliczany według czasu pracy na rzecz społeczności lokalnej/marketingu, do czego firma zobowiązuje się co roku. Chociaż szkoła wygenerowała rozgłos, projekt został również wymieniony w gazecie Buffalo Business First oraz w Focus, miesięcznym biuletynie Gaines Kriner Elliott. Ponieważ szkoła nawiązała pierwszy kontakt, była ona odpowiedzialna za uzyskanie pozwoleń niezbędnych do uczestnictwa uczniów.

Była to doskonała okazja dla studentów do telefonicznej i bezpośredniej interakcji z profesjonalistami z branży, aby dowiedzieć się, na czym tak naprawdę polega ten zawód, a także dała pracownikom Gaines Kriner Elliott szansę dotarcia do następnego pokolenia potencjalnych księgowych.

Robertson zauważył”, mam nadzieję, że byłem w stanie dać im prawdziwy wgląd w to, czym jest księgowość i czego mogą się spodziewać. Żałuję, że nie miałem okazji zrobić czegoś takiego, kiedy byłem w liceum.”