Unikanie podatków a uchylanie się od płacenia podatków: Co to za różnica?

Czy istnieje różnica między unikaniem zobowiązań podatkowych a uchylaniem się od płacenia podatków? Pewnie, że tak, ale ta różnica nie jest akademicka.

Podczas gdy uchylanie się od płacenia podatków jest przestępstwem, unikanie jest całkowicie legalne, na co wielokrotnie zwracałem uwagę w większości z ponad 100 artykułów, które napisałem dla AccountingWEB.

Wejdź, Drogi Czytelniku, do archiwum moich artykułów. Przeczytaj je, aby dowiedzieć się więcej, niż kiedykolwiek będziesz chciał, jak powiedziałby Garrison Keillor, o tym, jak wybrać i wdrożyć bezpieczne i rozsądne strategie, które eliminują, redukują lub odkładają na później kwotę, która trafia do IRS.

Dla złotego uzasadnienia unikania podatków cofnijmy się do 1947 roku. Wtedy właśnie unikanie podatków otrzymało te często przytaczane słowa aprobaty od sędziego Learned Hand z 2. okręgowego sądu apelacyjnego w Nowym Jorku, który słynie z tego, że służył dłużej – i być może z większym wyróżnieniem – niż jakikolwiek inny sędzia federalny w historii:

«W kółko sądy mówią, że nie ma nic złowieszczego w takim załatwianiu swoich spraw, aby podatki były jak najniższe. Wszyscy tak robią, bogaci i biedni; i wszyscy robią to dobrze; bo nikt nie jest winien żadnego publicznego obowiązku płacenia więcej, niż wymaga tego prawo; podatki to wymuszone podatki, a nie dobrowolne składki. Żądanie więcej w imię moralności jest nie do przyjęcia.»

Zgodnie z tokiem rozumowania sędziego Hand’a, sędzia Sądu Najwyższego USA George Sutherland skomentował to następująco: » Prawo podatnika do obniżenia swoich podatków lub całkowitego ich uniknięcia za pomocą środków, na które prawo nie może mieć wątpliwości. «

Archiwum księgowościWEB zawiera również kilka artykułów na temat tego, w jaki sposób prawo upoważnia IRS do uczynienia życia zdecydowanie nieprzyjemnym dla osób, które celowo starają się unikać podatków dochodowych.

Code Section 7201 sprawia, że uchylanie się od płacenia kary jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny w wysokości nawet 100.000 dolarów i kara więzienia do pięciu lat, lub obu, plus koszty ścigania. Skazania i grzywny, nawiasem mówiąc, są oprócz sporych kar cywilnych za oszustwo, plus zaległe podatki i odsetki, rutynowo pobierane przez IRS od oszustów, którym oszczędza się postępowania karnego.

Oto kilka słów do mądrych z książki, Kryminalista Podatek Oszustwo : Przedstawienie Podatnik Przed Proces , opublikowany przez Instytut Prawa Praktycznego:

«Zadziwiające jest, jak wielu «świadków» lub «obserwatorów» podatnik może stworzyć w procesie zaniżania swoich podatków. Kochanka mężczyzny może zauważyć, że zawsze płaci gotówką, gdy jest z nią. Wyobcowana żona może mieć bardzo dobre wyobrażenie o tym, kogo zabawia się w «podróży służbowej» do Miami. Każdy księgowy, któremu powiedziano, by nie rejestrował pewnych płatności, może być twoim księgowym na całe życie. I bardzo trudno jest zwolnić brokera ubezpieczeniowego, który daje ci kopyta od lat.»