Urzędnik IRS Lois Lerner powołuje się na piątą pozycję przed Komisją Nadzoru Izby.

przez Ken Berry

Nadal narastają napięcia związane z rzekomymi nadużyciami popełnianymi przez urzędników IRS w związku z wnioskami o przyznanie statusu zwolnionego z podatku przez konserwatywne grupy «tea party». W ostatnich wiadomościach, Lois Lerner, dyrektor wydziału ds. organizacji zwolnionych z podatku (EO), postanowiła powołać się na piątą poprawkę dotyczącą prawa do samooskarżenia przed Izbą Nadzorczą i Rządowym Komitetem Reform 22 maja.

«Nie zrobiłem nic złego. Nie złamałem żadnego prawa. Nie naruszyłem żadnych zasad ani przepisów IRS», twierdzi Lerner. Następnie twierdziła, że powołuje się na Piątą w oparciu o radę swojego radcy prawnego. «Wiem, że niektórzy będą zakładać, że zrobiłam coś złego», powtórzyła. «Nie zrobiłam.»

Przewodniczący House Oversight Darrell Issa (R-CA) poprosił Lernera o ponowne rozważenie jej stanowiska, bez powodzenia. Ostatecznie Lerner został odwołany z przesłuchania, ale może zostać odwołany, jeśli komisja uzna to za stosowne. Niektórzy prawodawcy byli rozgniewani, że Lerner wygłosił oświadczenie wstępne, zanim przyznał jej prawo do piątej poprawki.

Lerner znajduje się obecnie w czołówce skandalu związanego ze stosowaniem przez krajową agencję podatkową terminów takich jak «tea party» i «patrioci» w odniesieniu do grup docelowych w celu zwiększenia kontroli. Ale nie jest to pierwszy raz, kiedy dyrektor EO jest pod ostrzałem. Issa i inni członkowie panelu zwrócili uwagę na cztery inne przypadki, sięgające roku 2012, w których uważali, że Lerner wprowadził ich w błąd co do działań z udziałem grup konserwatywnych.

Zarówno Departament Skarbu, jak i Biały Dom zaznaczyły, że nie wiedziały, co jest celem, choć przyznały się do udziału w dyskusjach na temat ujawnienia zarzutów. Ale Issa i inni republikanie w tym panelu niekoniecznie są przekonani. Zauważając, że już w 2012 roku zwrócili się do inspektora generalnego o zbadanie sprawy, Issa skomentował», Wiedzieliśmy wtedy, że jest dym.

Lerner nie jest jedynym urzędnikiem IRS pod bronią. Przed komisją pojawił się również Neal Wolin, zastępca sekretarza skarbu, który po raz pierwszy został wezwany do złożenia zeznań w tym postępowaniu przez wysokiego urzędnika wydziału. Wolin przyznał, że ustalenia w raporcie generalnego inspektora były «absolutnie nie do przyjęcia i niewybaczalne», ale podkreślił, że nic nie wskazuje na to, by Departament Skarbu miał jakąkolwiek rolę w tych działaniach.

«Ważne jest, aby w tym kontekście wyjaśnić, że wieloletnią praktyką Skarbu Państwa – obejmującą administrację republikańską i demokratyczną – jest nieangażowanie się w szczegóły administrowania IRS i egzekwowania krajowych przepisów podatkowych», powiedział Wolin.

Wygląda na to, że każdego dnia ta historia przybiera inny obrót. Bądźcie na bieżąco z kolejnymi wydarzeniami.

Artykuły pokrewne:

  • Komisarz IRS Steven Miller Reigns Over Scandal
  • Departament Sprawiedliwości Dochodzenie w sprawie ukierunkowania systemu IRS na grupy konserwatywne