Uważaj na fałszywe «gwarantowane» pakiety inwestycyjne FINRA

Uważaj na słowo «gwarancja».

Urząd Regulacji Sektora Finansowego (FINRA) ostrzega inwestorów przed nowym oszustwem z udziałem oszustów, którzy podają się za organy regulacyjne dokonujące gwarantowanej inwestycji, która w rzeczywistości jest systemem opłat z góry.

«Powszechne oszustwo polegające na pobieraniu opłat z góry ma na celu zachęcenie inwestorów do przesyłania pieniędzy na pokrycie kosztów administracyjnych lub regulacyjnych związanych z wykupem akcji, które obecnie są praktycznie bezwartościowe lub «nierentowne»» – stwierdza FINRA w komunikacie dla inwestorów. «Po wysłaniu pieniędzy, nigdy więcej ich nie zobaczysz – ani żadnych pieniędzy obiecanych z tytułu wykupu akcji».

Zawiadomienia dla inwestorów wskazują, że FINRA gwarantuje inwestycję.

Oszuści podszyli się pod dyrektora generalnego FINRA, Roberta Cooka, i używają nazwy i logo FINRA. Powyższy link zawiera prawdziwy list, który inwestor wysłał do FINRA w sprawie oszustwa. Zwróć uwagę na liczne błędy w pisowni i błędne odniesienia oraz słowa «gwarancja» i «gwarancja bezwzględna».

FINRA, należy zauważyć, wyraźnie zaznacza, że nigdy niczego nie gwarantuje.

Oto jak to działa. Oszuści wykorzystują listy udziałowców nieistniejących już firm lub inne listy, które zawierają osobiste dane kontaktowe i udziały finansowe. Poprzez wielokrotne rozmowy telefoniczne, oszuści budują relacje z inwestorem, a także mogą wysyłać dokumenty, które wydają się być legalne. Oszust pozostaje w kontakcie z inwestorem do momentu wysłania pieniędzy – a następnie albo prosi o więcej pieniędzy, albo znika.

W grze jest też inny rodzaj oszustwa.

Crooks podszywa się pod prezesa i dyrektora generalnego FINRY i sprawia wrażenie, że FINRA jest menedżerem finansowym Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). W wiadomościach e-mail znajduje się informacja, że uzyskano zgodę na zwolnienie i wypłatę funduszu spadkowego odbiorcy.

Oszust mówi wtedy, że aby odebrać spadek, odbiorca musi wylecieć z USA – co oznacza, że nie będzie podlegał jurysdykcji organów ścigania USA. Odbiorcy proszeni są również o podanie danych osobowych, w tym kopii paszportu. To, jak mówi FINRA, jest klasycznym oszustwem typu phishing.

FINRA zauważa również, że MFW wydał ostrzeżenia przed tymi oszustwami.

Każdy, kto zastanawia się, czy zwrócił się do niego oszust, może skorzystać z «oszustwa» FINRA, aby dowiedzieć się czegoś więcej.