Używanie małżeństwa lub rozwodu jako schronienia podatkowego

Teraz jest nie tylko czas na przygotowanie się do tegorocznego sezonu podatkowego, ale również na wprowadzenie zmian, które pomogą zapewnić płynny przebieg przyszłorocznego sezonu. Często pomijaną strategią jest to, że przesunięcie lub przesunięcie daty zawarcia małżeństwa lub rozwodu o jeden dzień na koniec roku może spowodować znaczną różnicę w wysokości zakładki podatkowej na oba lata. Ale poza podstawami są pewne subtelne, ale ważne szczegóły.

Zazwyczaj stan cywilny na dzień 31 grudnia określa stan zgłoszenia na cały rok. (Jest pewien wyjątek: Jeśli twój współmałżonek zmarł w ciągu roku, nadal możesz złożyć wspólny powrót). W związku z tym IRS uznaje cię za osobę pozostającą w związku małżeńskim przez cały rok, o którym mowa , nawet jeśli ślub odbył się tuż przed spadkiem piłki na Times Square. Podobnie, IRS uznaje Cię za osobę samotną przez cały rok , nawet jeśli Twój rozwód lub separacja prawna nastąpiły dopiero 31 grudnia.

Przypuśćmy na przykład, że ty i twój przyszły kolega zarabiacie mniej więcej tyle samo. W takim przypadku, małżeństwo przed końcem tego roku może być kosztowne. Powód: Podatki, które oboje jesteście zobowiązani płacić jako małżeństwo, od waszych wspólnych dochodów, mogą okazać się o wiele wyższe niż te, które płacilibyście jako dwoje nieżonatych, którzy dzielą mieszkanie i zgłaszają dokładnie te same dochody – prawniczy dziwactwo znane jako “kara małżeńska”. Ale jeśli opóźnisz ceremonię do przyszłego roku, dostaniesz zwolnienie z kary małżeńskiej za ten rok.

I na odwrót, małżeństwo w tym roku może być mądrym posunięciem, gdy jedno z Was zarabia większą część dochodów lub znacznie więcej niż drugie. Pary o nierównych dochodach często zbierają premię w postaci niższych podatków.

IRS stosuje porównywalne zasady do par, które się rozwodzą. Rozwód zbliża się do końca roku, a Państwo zrzekają się korzyści płynących ze wspólnego złożenia wniosku na cały rok. Aby zaoszczędzić na podatkach, musisz pozostać w związku małżeńskim po 31 grudnia. Co jeśli bycie singlem jest korzystne? Aby zakwalifikować się jako osoba samotna, musisz zrzec się współmałżonka do 31 grudnia.

Każdego roku stoi samodzielnie . Pary małżeńskie mogą być użądlone przez karę w niektórych latach i korzystać z premii podatkowej w innych latach. Weźmy pod uwagę, na przykład, historię ostatecznej pary dwu karier, Williama Jeffersona i Hillary Rodham Clinton. Clintonowie podlegali karze za lata 1983-1992, kiedy to jako gubernator Arkansas otrzymał roczną pensję w wysokości $35,000, a ona zarobiła znacznie więcej jako partner w kancelarii Little Rock.

Otrzymał on premię za lata 1993-2000, kiedy to jako prezydent Stanów Zjednoczonych otrzymywał roczną pensję w wysokości 200.000 dolarów i był jedynym żywicielem rodziny do czasu wstąpienia do Senatu w styczniu 2001 roku.

Wskazówki czasowe dla par rozważających rozwód lub separację prawną . Małżonkowie będący w separacji, którzy zerwą więzi w dowolnym momencie przed północą 31 grudnia, tracą korzyści wynikające ze wspólnego złożenia wniosku na cały rok. Tylko małżeństwa, które są w stanie uśmiechnąć się i znieść go do 31 grudnia, mogą zaoszczędzić na podatkach. Co jeśli bycie singlem daje przewagę? Wtedy muszą rozpiąć swoje małżeństwo do 31 grudnia.

Korzystanie z rozwodu na koniec roku . Te podatkowe dziwactwa nie pozostały niezauważone przez niektóre pary o podwójnym dochodzie. Ku zaskoczeniu nikogo poza IRS, coraz więcej tych par wyjechało na Haiti lub do innego równie zobowiązującego miejsca, by w grudniu uzyskać rozwód, a w styczniu ponownie zawrzeć związek małżeński.

Niektóre zamożne pary ogłosiły w “60 minutach” i innych ogólnokrajowych programach telewizyjnych – co sobie myśleli ? !- że wślizgują się do i z małżeństwa z corocznym szybkim rozwodem, tylko po to, aby mogli złożyć się jako dwie osoby niezamężne i zaoszczędzić na podatkach. Nawet jeśli ich oszczędności zostały w dużej mierze zrekompensowane przez opłaty rozwodowe, ich nakłady pozwoliły im również na marudzenie przez mniej więcej tydzień w karaibskim słońcu i kupowanie dodatkowych ładnych prezentów bożonarodzeniowych dla ludzi z powrotem do domu – wszystko dzięki uprzejmości tych zobowiązujących dusze w IRS.

Partyzanci z IRS wydali pierwsze ostrzeżenie: Orzeczenie podatkowe 76-253 określa, że agencja nie weźmie pod uwagę rozwodu uzyskanego wyłącznie w celu zaoszczędzenia podatków i będzie wymagać od pary ponownego obliczenia podatków tak, jakby pozostawała w związku małżeńskim przez cały rok, co czyni ją odpowiedzialną nie tylko za dodatkowe podatki, ale także za odsetki i ewentualne kary.

Ale niezadowolony IRS przyznaje, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby pary składały wnioski jako osoby samotne, o ile dostaną regularny rozwód i po prostu będą mieszkać razem poza małżeństwem.

O autorze:

Julian Block pisze i praktykuje prawo w Larchmont w Nowym Jorku, a wcześniej pracował w IRS jako agent specjalny (śledczy w sprawach karnych) i adwokat. Więcej na ten temat można znaleźć w “Julian Block’s Year Round Tax Strategies”, dostępnej na stronie julianblocktaxexpert.com.