W jaki sposób firmy mogą odnieść sukces w zakresie cyfrowej transformacji

W naszej firmie nasz zespół doradczy składa się z doradców produktowo-systemowych. Nie odsprzedajemy i nie wdrażamy żadnego oprogramowania, lecz zostajemy zatrzymani, aby zapewnić, że ryzykowne projekty systemowe, które są jednocześnie inicjatywami transformacji cyfrowej, zakończą się sukcesem.

Inicjatywy te rozpoczynają się od ustalenia parametrów zarządzania projektem, opracowania kart projektu i planów projektu. Są one kontynuowane w celu udokumentowania kluczowych wymagań funkcjonalnych, oceny i wyboru dostawców, a następnie wdrożenia i optymalizacji rozwiązań.

Treść tego stanowiska może mieć zastosowanie w wielu branżach i w szerokim zakresie inicjatyw związanych z transformacją cyfrową. Jako CPA, może to mieć zastosowanie do inicjatyw podejmowanych przez Państwa firmę, jak również do sytuacji, w których Państwa klienci mogą je podejmować.

Poziom ustawiony: Czy przeszedłeś przez Inicjatywę Transformacji Cyfrowej?

Jeśli tak, to jakie czynniki wpłynęły na jej sukces (lub porażkę)? Zastanów się, co poszło dobrze, co nie i jak mógłbyś poprawić sytuację, gdybyś z góry znał wynik. Być może zostałeś spalony przez złą implementację lub wprowadzające w błąd doświadczenie w sprzedaży oprogramowania.

Być może projekt, który nigdy nie został ukończony, nie wyszedł na prostą i przekroczył budżet. W takim przypadku prawdopodobnie utrwalą się w twojej pamięci pułapki i ostrzeżenia. A może miałbyś pozytywne doświadczenia ze złożoną inicjatywą technologiczną. Jeśli tak, to jesteś w mniejszości.

Tak czy inaczej, jestem pewien, że zgodziłbyś się z tym, że produktywne, oparte na współpracy i szacunku relacje z integratorami oprogramowania i dostawcami należą do stawki, prawda? Są inne czynniki, które wpływają na sukces, które są wymienione w tym wpisie.

Ustalmy jednak rekord polegający na tym, że niektóre z większych firm software’owych coraz bardziej koncentrują się na sukcesie swoich doświadczeń z klientami. W ciągu ostatnich dwóch lat miałem okazję prowadzić dyskusje z wyraźnie różnymi odbiorcami, prezentując się na spotkaniach zarządu, organizowanych przez dwóch największych wydawców oprogramowania ERP i CRM. Każde ze spotkań koncentrowało się na czynnikach sukcesu projektów ERP i CRM.

Widzowie byli właścicielami firm wdrażających oprogramowanie ERP i CRM oraz dyrektorami sprzedaży odpowiedzialnymi za sprzedaż ERP i CRM oraz sukces klienta. Z przyjemnością informuję, że spotkania były produktywne, konstruktywne, bardzo interaktywne i zakończyły się zsynchronizowaniem czynników sukcesu, którymi mam zamiar się podzielić.

Zanim jednak to zrobię, zastanów się nad odpowiedziami na powyższe pytanie, zanim dokonasz przeglądu naszych sugerowanych czynników sukcesu poniżej i zobaczysz, jak bardzo jesteśmy zsynchronizowani. Poniżej przedstawiamy czynniki, których nauczyliśmy się przez wiele dziesięcioleci doświadczeń, że są najbardziej krytyczne dla powodzenia inicjatyw w zakresie transformacji cyfrowej.

4 Wiodące czynniki sukcesu dla inicjatyw dotyczących transformacji cyfrowej

1. Jasność celu

Miej jasność co do tego, co starasz się osiągnąć, i ustal zamierzone rezultaty, które zamierzasz osiągnąć. Zdefiniuj swoje zakresy, w tym obszary, na które masz największy wpływ i nie. Oceń swoje ryzyko związane z osiągnięciem wyników. Bądź świadomy, czy Twoje wymagania funkcjonalne i biznesowe obejmują zmieniające się procesy, czy też nie.

2. Przywództwo i zarządzanie zmianą

Większość z nich jest ignorowana, a mimo to znajduje się wśród 2 najważniejszych przyczyn niepowodzeń. Twoja inicjatywa musi być sponsorowana przez kadrę zarządzającą, która będzie popierać, zapewniać zasoby i dopilnowywać, aby zakłócenia w działalności były jak najlepiej zaplanowane i osiągnięte. Trzeba mieć odwagę, aby podjąć inicjatywy w zakresie transformacji cyfrowej, biorąc pod uwagę, jak często schodzą one z torów i nigdy nie zrobić. Opracuj plan, kartę i strategię zarządzania zmianą, korzystając z pomocy wewnętrznych specjalistów ds. rozwoju organizacyjnego. Skupisz się na przygotowaniu organizacji na wszystkich poziomach, a jednocześnie zbudujesz bardziej skutecznych liderów. A także ocenisz, jak Twoja unikalna kultura będzie pasować do podejścia i personelu Twoich kluczowych dostawców.

3. Doświadczenie, umiejętności pracy w zespole i umiejętności techniczne

Jeśli podejmujesz inicjatywę Digital Transformation bez liderów zespołu z doświadczeniem w pracy nad tego typu projektami, proszę przestań. Zatrudnij lub zatrzymaj pracowników, którzy przeszli przez tego typu rzeczy. I upewnij się, że Twój zespół reprezentuje właściwe funkcje biznesowe i posiada odpowiednie umiejętności oraz uprawnienia, aby zaangażować organizację w zmieniające się procesy biznesowe. Musisz przyprowadzić swój «zespół». I, szczerze mówiąc, również dostawców.

4. Produkt (tak, jest ostatni)

Chociaż ludzie i przywództwo, planowanie i strategia są wymienione powyżej ze względu na ich większy wpływ na sukces, nie zapominajmy o «produktach», które chcesz wdrożyć w swojej inicjatywie transformacji cyfrowej. Dla większości organizacji istnieje wiele ofert na rynku technologicznym, z których można wybierać – wybieraj mądrze, w oparciu o niezależne badania i upewnij się, że szukasz odpowiednich specjalistów ds. integracji/wdrożenia, którzy pomogą Ci sprawić, aby produkt/y działały dla Twojej organizacji.

Myśli końcowe

Masz zamiar podjąć inicjatywę transformacji cyfrowej lub masz do czynienia z inicjatywą, która zmierza w złym kierunku? Jeśli zmierzasz lub zmagasz się z tym doświadczeniem, możesz zatrzymać się i zastanowić się, jak ponownie przemyśleć swój projekt, strategicznie. Zwróć uwagę na kluczowe czynniki wymienione powyżej: Ludzie, strategia, jasność, kierunek i komunikacja.

To są słowa, które wszyscy znamy, ale trzymajcie je na białych tablicach w waszych biurach. Te projekty z natury są destrukcyjne. Przyjęcie zaplanowanego i dojrzałego, strategicznego podejścia może zmniejszyć ryzyko porażki. Zatrudnij odpowiedni personel, lub poszukaj profesjonalistów. Powodzenia!

Powiązana zawartość

Realia zautomatyzowanej praktyki

Jak przechodzić przez teorie automatyki sprzedawców