W jaki sposób firmy mogą prowadzić działalność rynkową w oparciu o niewielki budżet

Dobrą wiadomością nawet dla najmniejszych firm jest to, że Twój budżet marketingowy nie musi być ogromny, aby mieć duży wpływ. Oto pięć sposobów, aby sprzedawać swoje usługi na małym lub ograniczonym budżecie:

1. Używaj hashtagów w serwisach społecznościowych

Wszystkie główne platformy mediów społecznościowych używają hashtagów: Twitter, Instagram, Pinterest, Facebook, YouTube, a nawet LinkedIn. W przypadku, gdy nie znasz hashtagów, są one słowem lub grupą słów po znaku funta (jak #taxpro lub #accountinghumor). Użycie znaku funta przed słowami zamienia je w link, który można przeszukiwać i pozwala ludziom śledzić temat dyskusji.

Na przykład, jeśli chcesz zobaczyć, co ludzie mówili o tegorocznym szczycie Boomer Technology Circles, możesz wyszukać #BTCSummit2019 na Twitterze lub kliknąć na hashtag, aby zobaczyć wszystkie posty, które wspominają o temacie w czasie rzeczywistym.

Kiedy publikujesz w mediach społecznościowych, używaj odpowiednich hashtagów, aby opisać dalej materiał i rozszerzyć jego zasięg. Możesz być kreatywny, ale staraj się używać hashtagów, których używają inni ludzie. Szybkie wyszukiwanie w Google może pomóc w znalezieniu popularnych hashtagów według tematu. Na przykład, wyszukiwanie «najlepszych hashtagów dla firm CPA» powoduje wyświetlenie hashtagów takich jak #accountant, #tax, #smallbusiness, #bookkeeping, oraz #taxseason.

Nie przesadzaj z hashtagami, ponieważ używanie ich zbyt wielu może zostać uznane za spam. Idealna liczba hashtagów różni się w zależności od platformy. Według Hootsuite, na Twitterze, Facebooku i LinkedIn, tylko jeden lub dwa hashtagi są idealne, podczas gdy na Instagram, można uciec z wykorzystaniem w dowolnym miejscu od dziewięciu do 15 hashtagów.

2. Pozwól Gościom uczestniczącym w Twoim blogu lub biuletynie informacyjnym

Większość firm księgowych ma swój blog lub firmowy newsletter. Jeśli polegałeś na swoich pracownikach, aby dostarczyć większość treści, spróbuj zaprosić autorów gości do zamieszczenia na swojej stronie.

Na przykład, powiedzmy, że wielu z Twoich klientów martwi się o bezpieczeństwo swoich danych księgowych w chmurze. Jeśli masz dostawcę, który dostarcza klientom rozwiązania w chmurze, możesz zaprosić go do zamieszczenia na swoim blogu wpisu o gościach z linkiem powrotnym do ich strony internetowej.

Zezwolenie na udział gości jest strategią marketingową o ogromnym potencjale. Może ona wzmocnić Twoją reputację jako eksperta od tematu, uwypuklić niszę lub specjalizację, a jeśli Twój gość podzieli się swoim wpisem na własnych kanałach mediów społecznościowych, to zwiększy zasięg Twojego bloga.

3. Zostań Gościnnym Mówcą

Księgowi z uzdolnieniami do publicznych wystąpień mogą skorzystać z bardzo taniej i jednocześnie skutecznej metody promocji swoich usług. Firmy i organizacje z całego miasta, stanu, a nawet kraju potrzebują prelegentów na obiadowe sesje edukacyjne, szkolenia resortowe, spotkania pracowników, rekolekcje i inne wydarzenia. Jeśli znasz kilku, którzy mogliby skorzystać z twojej wiedzy, sięgnij po swoje usługi jako prelegent gościnny.

Po wylądowaniu zaangażowania mówcy, poznaj swoich słuchaczy, zbierając pytania z wyprzedzeniem, aby móc dostosować prezentację do ich potrzeb. Podczas imprezy, najlepszym sposobem na promowanie siebie jest okazanie zainteresowania pomaganiem innym. Bądź źródłem informacji dla uczestników i rozdaj im wizytówki, aby ludzie mogli się z Tobą skontaktować później.

4. Podziel się swoją wiedzą

Duża część wartości, jaką oferujesz obecnym i potencjalnym klientom, to Twój kapitał intelektualny – myśli, pomysły i wiedza uchwycona w prezentacjach, blogach i artykułach. Jeśli obecnie udostępniasz go tylko płatnym klientom, rozważ jego oddanie. Dzielenie się swoją wiedzą swobodnie demonstruje swoją wiedzę i pomaga w ustanowieniu lidera myśli.

Nie musisz się martwić, że oddanie swojego kapitału intelektualnego zdewaluuje Twoją wiedzę lub zaoferuje potencjalnym klientom możliwość majsterkowania zamiast płacenia za swoje usługi. Większość profesjonalistów swobodnie dzielących się swoją wiedzą w rzeczywistości uważa, że jest wręcz przeciwnie: oddanie jej prowadzi do sprzedaży.

5. Dzielenie się zeznaniami klientów

Kto lepiej opowiedzieć swoją historię sukcesu niż zadowolony klient? Sięgnij do istniejących klientów po referencje, którymi możesz podzielić się na swojej stronie internetowej, kanałach mediów społecznościowych i materiałach marketingowych. Przekonaliśmy się, że najlepszym sposobem na zebranie sensownych referencje jest napisanie ich samemu! Zadaj swoim klientom serię pytań, a następnie wykorzystaj ich odpowiedzi do stworzenia dokładnych recenzji.

Kilka pytań do rozważenia to między innymi:

  • Co skłoniło cię do skorzystania z naszych usług?
  • W jaki sposób współpraca z naszą firmą przyniosła korzyści tobie/ twojej firmie?
  • Czy masz jakieś dane przed i po metrykach, którymi możesz się podzielić?
  • Jakiej rady udzieliłbyś koledze, który rozważa zaangażowanie się w naszą firmę?

Kiedy już opracujesz referencje, wyślij ją do klienta do zatwierdzenia. Ta metoda wygeneruje o wiele lepsze wyniki niż zwykłe zapytanie o referencje, które często otrzymuje ogólne, jednosekundowe odpowiedzi typu «A&B to wspaniała firma księgowa» lub «Świetna obsługa klienta».

Nie musisz mieć dużego budżetu marketingowego, aby wygenerować nowy biznes. Przekonaj potencjalnych klientów, aby Cię zauważyli, wybierając co miesiąc nowy pomysł i wdrażając go. Wkrótce twój wysiłek się opłaci.

Oryginalny artykuł pojawił się na blogu Boomer Bulletin.

Powiązane artykuły

4 Rzeczy, które warto wiedzieć o Agile Marketing

Jak mierzyć wskaźnik rentowności sprzedaży