W jaki sposób księgowi mogą poradzić sobie z AI?

Nie ma dziś w branży księgowej większego bogacza niż widmo sztucznej inteligencji, które wydaje się unosić nad całą dziedziną. Księgowi wszędzie wydają się martwić, że wkrótce zostaną zastąpieni przez roboty i zaczynają się zastanawiać, jak mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo pracy. Na szczęście dla Ciebie, najbystrzejsi księgowi już zaczęli przystosowywać się do XXI wieku, a ci, którzy właśnie przygotowują się do konfrontacji z SI, mają wiele przykładów do naśladowania.

Jak więc można wykorzystać sztuczną inteligencję do osiągnięcia sukcesu i stać się częścią XXI wieku, zamiast być przez nią zastąpionym? Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i miej oko na scenę techniczną, a szybko wykorzystasz sztuczną inteligencję do osiągnięcia nowego sukcesu w swojej karierze.

Nie bój się techniki; użyj jej

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest to, że jest niezwykle ważne, aby nie dać się zastraszyć przez nadchodzące technologie. Zbyt wielu dzisiejszych księgowych boi się spojrzeć prawdzie w oczy, a zamiast tego zachowuje się tak, jakby nadchodzący wiek SI był dla nich Armageddonem, kiedy to rzeczywistość okaże się dobrodziejstwem dla ich przemysłu.

Jest rzeczą oczywistą, że ciągłe innowacje w dziedzinie uczenia się maszyn w sposób nieunikniony zastąpią niektórych pracowników; pracownicy finansowi niskiego szczebla, którzy zajmują się prozaicznymi zadaniami, takimi jak na przykład zarządzanie numerami i audyt, będą musieli zdobyć nowy zestaw umiejętności. Większość księgowych będzie jednak nadal bardzo cenna w nadchodzących latach i może szybko przeszkolić się w umiejętnym wykorzystaniu nowych technologii na swoją korzyść. Badania branżowe pokazują, że nadchodzą szybkie zmiany i że ci, którzy nie zaczną się teraz przygotowywać, będą bardzo żałować za kilka lat.

Zacznij powoli, zapoznaj się z podstawami SI i zacznij sporządzać listę kontrolną tego, co musisz zrobić, aby pozostać ważnym w erze cyfrowej. Na przykład, ci księgowi, którzy nie uważają się za bystrych techników, powinni natychmiast rozpocząć zapoznawanie się z najnowszymi narzędziami i oprogramowaniem w branży, ponieważ nie będzie cię stać na bycie ignorantem najnowszych innowacji cyfrowych, gdy SI stanie się powszechna na rynku.

Myśląc nieszablonowo, zdasz sobie sprawę, że Twoja wartość jako księgowego w tworzeniu nowej firmy nie wynika z Twojej zdolności do bycia ludzkim kalkulatorem, ale raczej z Twojej zdolności do dokładnego analizowania złożonych sytuacji finansowych i podejmowania chłodnych decyzji. Zamiast być zastąpionym przez technologię, przekonasz się, że w większości przypadków będziesz wykorzystywał technologię do lepszego informowania siebie przed podjęciem decyzji, a także znacznie lepiej zaznajomisz się z takimi rzeczami, jak analiza danych, już niedługo.

Wiek eksperta

Nie stać cię już na to, by być księgowym niskiego szczebla, uniwersalnym księgowym. W dzisiejszych czasach chodzi o specjalizację, w której występuje SI. Aby jednak znaleźć swoją specjalność, będziesz potrzebował podstawowych umiejętności niezbędnych do opanowania sztucznej inteligencji. Zapoznaj się z tym, jak Twoja firma gromadzi, przechowuje i wykorzystuje dane obecnie, a w przyszłości będziesz lepiej usytuowany, gdy dane staną się jeszcze ważniejsze.

Podczas gdy służby sztucznej inteligencji mogą zabierać ogromne góry danych i rozdrabniać je na małą, łatwą do przetrawienia kupkę, to i tak spadnie na księgowych ludzi, którzy będą podejmować ważne decyzje finansowe w imieniu swoich klientów. Można oczekiwać, że wyjaśnisz najnowsze trendy swoim ważniejszym klientom, którzy są ciekawi, w jaki sposób wykorzystujesz ich dane, i będziesz musiał opanować swoje umiejętności społeczne, aby stać się adeptem w tłumaczeniu twardych, sfałszowanych przez sztuczną inteligencję danych na sensowną prezentację dla swoich klientów.

Automatyzacja w pewnym stopniu jest nieunikniona, dlatego też księgowi, którzy mają nadzieję na utrzymanie swojej pracy, powinni skupić się na rozwijaniu umiejętności, w których maszyny nie są tak doskonałe. Komunikacja interpersonalna stanie się znacznie ważniejsza w branży księgowej niż obecnie, a współpraca z innymi, którzy również są wyposażeni w kanały danych, stanie się bardzo powszechna w tej dziedzinie.

Jeśli to brzmi jak przygotowanie do nadchodzącej AI-wave jest tak samo społecznym i osobistym przedsięwzięciem jak i profesjonalnym i analitycznym, to jesteś na dobrej drodze. Podczas gdy niewielu w świecie korporacyjnym lubi się do tego przyznawać, sztuczna inteligencja jest czymś ogromnie zmieniającym świat i nie zatrzyma się w samych halach przemysłu. Szybko stanie się ona częścią naszej codzienności, co oznacza, że musisz znać każdy aspekt sztucznej inteligencji, jeśli masz nadzieję na sukces zawodowy w zdominowanym przez nią świecie.

Zrób teraz swój kawałek z robotami, nie przyjdą, już tu są. AI stoi na korzyść księgowych, którzy inwestują teraz w jej przyszłość i szybko przyjdzie zdefiniować na nowo wiele z tego, co obecnie wiemy o rachunkowości w ogóle. Nie stawiaj zakładów pozostawionych przez przyszłość; zacznij się kształcić na AI teraz, a będziesz świadczyć nieocenione usługi księgowe przez dziesięciolecia jeszcze.