Whistleblower otrzymuje 104 miliony dolarów z IRS za ujawnienie UBS

Przez Christinę Camarę

W uznanej za największą nagrodę whistleblower award wydaną dla pojedynczej osoby, IRS dał 104 miliony dolarów człowiekowi, który ujawnił masowe oszustwo podatkowe przez szwajcarski bank UBS.

Informator, Bradley Birkenfeld, 47 lat, pomógł władzom odkryć rolę jego pracodawcy w pomaganiu tysiącom zamożnych Amerykanów w unikaniu podatków poprzez ukrywanie miliardów dolarów na tajnych szwajcarskich kontach. Przyznał się, że pomagał bogatym klientom kupować sztukę i klejnoty, a nawet wkradać diamenty do Stanów Zjednoczonych w tubce pasty do zębów. Opowiadał też o bankierach używających zaszyfrowanych laptopów i wymazujących referencje do amerykańskich klientów bankowych.

Jednak Birkenfeld nie ujawnił innych informacji o spisku z bogatym kalifornijskim deweloperem w celu uniknięcia podatków i spędził trzydzieści miesięcy w więzieniu, Podał Reuters . Według The New York Times , zdał sobie sprawę z tego, że za każdą godzinę spędzoną w więzieniu otrzymywał około 46 000 dolarów.

Został zwolniony z więzienia w zeszłym miesiącu i mieszka w New Hampshire pod zamknięciem domowym na posiadłości przyjaciela. Prawnicy podatkowi, którzy nie byli związani z tą sprawą, szacują, że po zapłaceniu podatków i opłat prawnych uzyska około 44 milionów dolarów netto. Zamknięcie w domu w Birkenfeld ma się zakończyć pod koniec listopada.

Jego prawnicy powiedzieli, że Birkenfeld kontynuuje współpracę z organami podatkowymi nad ich dochodzeniami, co doprowadziło do ugody z UBS w wysokości 780 milionów dolarów. Ponadto, bank przekazał informacje o kontach ponad 4,500 amerykańskich klientów.

The New York Times poinformował, że ujawnienie informacji wywołało taką panikę, że 14.000 bogatych Amerykanów skorzystało z programu amnestii podatkowej. Informacje dostarczone przez Birkenfelda przyniosły 5 miliardów dolarów podatków od “dużych banków i zamożnych osób, które próbowały uniknąć płacenia swojej uczciwej części”, powiedział prawnik Birkenfelda, Dean Zerbe.

Zerbe powiedział The Wall Street Journal , że korektorzy nie pozwolą Birkenfeldowi skomentować nagrody, a jego klient poprosił o prezydenckie ułaskawienie.

Program “whistleblower” oferuje nagrody w wysokości do 30 procent wszelkich grzywien i niezapłaconych podatków odzyskanych przez rząd, a ta rekordowa wypłata może spowodować więcej objawień.

Michael A. Sullivan, partner w Finch McCranie z Atlanty, dopingował decyzję agencji. “Serce tych, którzy codziennie mają do czynienia z sygnalistami, aby zobaczyć IRS po prostu przestrzega prawa i nagradza sygnalistę, który spełnia wymagania prawa”, powiedział The New York Times.

Solomon Wisenberg, wspólnik w kancelarii Barnes & Thornburg, powiedział Reuters , że niektórzy mogą twierdzić, iż otrzymanie tak dużej nagrody jest “oburzeniem” dla sygnalisty. “Ale jeśli kiedykolwiek był ktoś, kto zasługiwał na wielką nagrodę, to był to ten facet”, powiedział. “Zrobił coś, czego nikt nigdy wcześniej nie zrobił, w zasadzie powalił na kolana szwajcarskie banki.”