Większość członków zarządu CPA popiera uchylenie ustawy o niedrogiej opiece zdrowotnej.

Większość kadry kierowniczej wyższego szczebla CPA chce, aby ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej (Affordable Care Act) została uchylona, zgodnie z ostatnim badaniem Economic Outlook Survey z American Institute of CPA (AICPA).

Badanie, które jest przeprowadzane co kwartał, śledzi rozwój sytuacji na rynku pracy i oczekiwania biznesowe związane z zatrudnianiem pracowników na stanowiskach kierowniczych i zarządzających w nadchodzącym roku.

Według badania przeprowadzonego w pierwszym kwartale 2017 roku, 61 proc. respondentów, zapytanych o Ustawę o Opiece Zdrowotnej, powiedziało, że woli «uchylić i zastąpić», a 10 proc. że chce, aby ustawa o opiece zdrowotnej została uchylona, a nie zastąpiona.

Ponadto 18 procent członków zarządu CPA stwierdziło, że wolą pozostawić prawo w stanie nienaruszonym, podczas gdy 10 procent stwierdziło, że nie są pewni, którą opcję preferują.

Badanie zostało przeprowadzone przed wprowadzeniem przez administrację Trump i House’ów republikanów przepisów mających na celu uchylenie i zastąpienie ustawy o przystępnej cenie opieki. Jednak ustawa ta, znana jako Amerykańska ustawa o opiece zdrowotnej, została wycofana w zeszłym tygodniu z powodu braku wsparcia.

Jednak niezależnie od tego, co wydarzy się w Waszyngtonie, decydenci biznesowi CPA oczekują, że wydatki na opiekę zdrowotną w ich firmie wzrosną w tym i następnym roku.

«Kierownictwo firmy powołuje się teraz na «koszty pracownicze i koszty świadczeń» jako główne wyzwanie stojące przed ich firmami», powiedziała w pisemnym oświadczeniu Arlene Thomas, CPA, CGMA, dyrektor zarządzający Ameryk i Global Offerings w AICPA. «Rok temu ta kategoria znalazła się na liście pod numerem 6, a oczywiste koszty opieki zdrowotnej są główną przyczyną tej zmiany w górę».

Pomimo niepewności związanej z reformą opieki zdrowotnej, przytłaczająca większość (80 proc.) dyrektorów CPA stwierdziła, że oczekuje w tym roku przynajmniej pewnych dodatkowych wydatków na plany opieki zdrowotnej zapewniane przez pracodawcę.

Czterdzieści trzy procent spodziewa się wzrostu w przedziale od 6 do 10 procent, podczas gdy jeden na czterech dyrektorów CPA szacuje wzrost w przedziale od 1 do 5 procent. Jedenaście procent spodziewa się wzrostu wydatków o 11 do 20 procent.

Podobny odsetek (81 procent) przewiduje wzrost w 2018 r., choć w nieco niższym miksie niż w 2017 r.

Respondenci stwierdzili, że najpopularniejsze, obecnie stosowane strategie ograniczania kosztów opieki zdrowotnej to wyższe odliczenia dla pracowników (65 proc.), wyższe kopie (49 proc.) oraz programy wellness sponsorowane przez pracodawcę (41 proc.).

Te trzy pozycje znajdują się również na czele listy firm rozważających nowe strategie ograniczania kosztów w nadchodzącym roku. Inne strategie obejmują dążenie do stworzenia rachunków oszczędnościowych w służbie zdrowia oraz przejście do grup samoubezpieczeniowych.

Powiązany artykuł:

Optymizm ekonomiczny kadry kierowniczej CPA Najwyższy od 2004 r.